Gotować może każdy. Istnieje kilka prostych przepisów i wskazówek, dzięki którym ci, którzy nigdy nie mieli do czynienia z gotowaniem, mogą nauczyć się przyrządzać pyszne potrawy. Początkujące osoby często nie wiedzą, jak prawidłowo ugotować kaszę jaglaną czy grzyby, co nierzadko zniechęca do rozpoczęcia przygody ze światem gastronomii. Jak gotować popularne składniki dań, by były smaczne i zdrowe?
Więcej:
- Agar-agar – zdrowsza alternatywa żelatyny
- Jak przygotować ziemniaki w mundurkach?
- Spaghetti z tuńczykiem i penne z kaparami
Jak gotować brokuły?
Brokuły to bardzo zdrowe warzywa, które mają wiele cennych składników odżywczych. Jednak od sposobu ich przygotowania zależy, czy zachowają swoje dobroczynne właściwości. Jak gotować brokuły? Najczęściej gotuje się je do miękkości w osolonej wodzie, jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Smażenie warzyw na oleju również nie jest najzdrowszą opcją. Dietetycy zalecają gotowanie brokułów na parze – to najlepszy sposób na zachowanie w tych zielonych warzywach cennych minerałów i witamin. Gotowanie warzyw nad parującą wodą nie wymaga żadnych umiejętności i jest bardzo proste – wystarczy mieć odpowiedni garnek lub przeznaczone do tego urządzenie. Przed ugotowaniem brokułów na parze trzeba je dokładnie umyć i podzielić na mniejsze części. Następnie należy je gotować przez około kilkanaście minut.
Jak gotować bataty?
Istnieje kilka sposobów na ugotowanie tej smacznej odmiany ziemniaka. Wcześniej jednak trzeba je dokładnie umyć i ewentualnie obrać ze skórki. Jak można gotować bataty? Całe warzywa należy włożyć do dużego garnka, zalać je zimną wodą w ten sposób, żeby je całkowicie pokrywała, i postawić na ogniu. Bataty powinny się gotować około pół godziny, do czasu, aż będą miękkie. Żeby sprawdzić, czy już nie są twarde, można przebić je widelcem lub nożem. Drugim sposobem jest pokrojenie warzyw na talarki lub w kostkę i wrzucenie ich do garnka z wrzącą wodą. Opcjonalnie można dodać po łyżeczce soli i cukru. W obu przypadkach należy gotować bataty pod przykryciem – dzięki temu zachowają więcej składników odżywczych i skróci się czas ich przygotowania. Po ugotowaniu należy od razu odcedzić warzywa.
Jak gotować makaron?
Makaron stanowi podstawę wielu prostych dań, dlatego nie dziwi fakt, że początkujący kucharze zastanawiają się, jak gotować makaron . Reguła, do której należy się stosować podczas przygotowywania makaronu, mówi, że na każde 100 gram produktu potrzeba 1 litra wody i opcjonalnie połowy łyżki soli. Makaron należy wrzucić do garnka z wrzącą wodą. Czas gotowania zależy od rodzaju makaronu i od tego, czy ma być przyrządzony al dente (wtedy należy gotować makaron krócej), czy na miękko. Bezpośrednio po ugotowaniu należy odcedzić makaron, używając do tego np. durszlaka.
Jak gotować kaszę jaglaną?
Kasza jaglana to jedna z najzdrowszych kasz – zawiera dużo witamin z grupy B, żelazo i miedź. Dodatkowo jest lekkostrawna i mogą ją bezpiecznie jeść osoby z alergiami. Kasza jaglana może być częścią obiadu – warto nią zastąpić mniej wartościowe ziemniaki, można też z niej przygotować samodzielne danie, np. kotlety z kaszy jaglanej i brokułów. Dzięki swojemu neutralnemu smakowi kasza jaglana sprawdzi się też na słodko w formie budyniu, z takimi dodatkami jak świeże owoce, lub jako pożywne śniadanie, zastępując owsiankę. Wiele osób nie lubi przygotowywać kaszy jaglanej, ponieważ po ugotowaniu ma ona często gorzki posmak. Jak gotować kaszę jaglaną , aby się go pozbyć? Przed ugotowaniem należy ją po prostu dokładnie przepłukać pod bieżącą wodą. Na jedną szklankę kaszy przypadają 2–2,5 szklanki wody. Kaszę powinno się gotować na wolnym ogniu przez około 15 minut, do czasu, aż będzie miękka.
Jak gotować grzyby?
Suszone grzyby nadają potrawie wyrazistego smaku. Jak prawidłowo ugotować suszone grzyby? Po pierwsze, należy je dokładnie umyć i moczyć przez kilka godzin, a najlepiej przez całą noc. Następnego dnia grzyby można ugotować w tej samej wodzie, przelewając ją jednak wcześniej do nowego garnka. Do wody można dodać łyżeczkę soli. Grzyby należy gotować przez około pół godziny.
W przypadku, gdy chce się ugotować mrożone lub świeże grzyby, nie trzeba ich wcześniej moczyć. Wystarczy je dokładnie umyć, wrzucić do garnka z wrzącą wodą i gotować na wolnym ogniu przez około pół godziny. Co jakiś czas warto sprawdzać, czy woda zbytnio nie wyparowała, i w razie potrzeby należy jej nieco dolać, by zawsze pokrywała grzyby. Po ugotowaniu grzyby najlepiej od razu odcedzić.
Autor: Filip Yak
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision