Dom

Piękny balkon jesienią. Jakie rośliny wybrać o tej porze roku?

Dom

Aktualizacja:

Także jesienią warto zadbać o piękny widok za oknem. Pomogą nam w tym naturalne dekoracje. Maja Popielarska doradza, z jakich kwiatów stworzyć kompozycje i które rośliny będą cieszyły oczy przez długą jesień, a nawet będą mogły przezimować. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Jesienne rośliny na balkon

W jakie rośliny warto zainwestować o tej porze roku? Maja Popielarska zachęca do zakupu chryzantem czy mrozów, które będą się pięknie prezentować, aż do przymrozków.

Mrozy, tak naprawdę starzec popielny, to roślina występująca u nas jako jednoroczna, ale już się zdarzają takie, które potrafią przezimować ze względu na lekkie zimy. U moich sąsiadów ma już trzy lata i kwitnie

- podpowiada Maja Popielarska

Zachęca również, do wyboru roślin zimozielonych, jak np. sosny, które według ekspertki powinny stanowić bazę kompozycji. Jak się okazuje, lepiej wybierać większe i solidne rośliny. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że ona robi większe wrażenie, a po drugie, bo będzie jej łatwiej przezimować

- zdradza.

Na co zwracać uwagę przy zakupie? Jak opowiada Maja, najważniejsza jest kondycja rośliny, czyli, czy igły nie są obsuszone i czy nie wypada ich za dużo. System korzeniowy powinien być zdrowy i odpowiednio przerośnięty. Co może sygnalizować, że drzewko choruje?

Korzenie byłyby zgniłe, mógłby unosić się brzydki zapach

- wyjaśnia Maja Popielarska.

Jesienne rośliny

Jak zatem stworzyć piękną kompozycję? Według Mai najłatwiej jest ją stworzyć z jednego gatunku lub odmiany, a następnie dodać dodatki w postaci np. pernecji, która ma piękne, ozdobne kuleczki. Ekspertka poleca także helleborusy (ciemierniki) czy ostrokrzewy (ilex).

Jak zabezpieczyć rośliny, aby zimą nie przemarzły?

Kiedy nastaną mrozy, trzeba takie zimozielone rośliny przykryć agrowłókniną albo płótnem. Chodzi o to, aby ograniczyć transpirację, czyli, żeby nie pobierały wody i nie funkcjonowały, jak normalnie

- opowiada Maja i doradza, że dopiero przy silnych mrozach (- 10 st. C) donicę należy odizolować od betonu. Wówczas roślinę najlepiej wstawić do kartonu wyścielonego liśćmi lub styropianem oraz ustawić ją np. na drewnianej podkładce.

Maja Popielarska zdradziła także, jaki jest jej sposób na dobry sen. Zobacz wideo, jeśli chcesz poznać niezawodny przepis.

Zobacz też:

Jak podlewać rośliny doniczkowe? Poznaj porady eksperta

Sezon na chryzantemy - co zrobić, aby długo cieszyły nasze oczy?

"Moda na zielone", czyli zainteresowanie kolekcjonowaniem kwiatów. Za niektóre ludzie płacą kilka tysięcy złotych

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Jola Marat

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości