Dom

Czystość w łazience. Czym usunąć kamień z kabiny prysznicowej?

Dom

Aktualizacja:
Prysznic

Efektem regularnych kąpieli pod gorącym prysznicem jest odkładanie się kamienia na ściankach kabiny i pleśni w jej narożnikach. Osad wygląda mało estetycznie, na szczęście można sobie z nim skutecznie poradzić. Podpowiadamy, jak usunąć kamień z szyby prysznica.

Kabinę prysznicową należy regularnie czyścić z gromadzącego się kamienia i nalotu pochodzącego z mydła. Wówczas unikniemy sytuacji, kiedy będziemy zmuszeni do szorowania kilkutygodniowych osadów. Żeby usunąć kamień z szyby prysznica, możemy sięgnąć po sprawdzone środki chemiczne, dostępne w drogeriach i marketach, albo skorzystać z domowych metod, dzięki którym osiągniemy podobny efekt.

Sposoby, jak usunąć kamień z szyby prysznica

Do czyszczenia kabin prysznicowych niewskazane są mocne środki chemiczne, które mają właściwości ścierające, jak proszki, pasty czy mleczka do czyszczenia. Po pierwsze, niektóre z tych preparatów mogą spowodować porowatość szyby, która stanie się mniej przejrzysta, a także mogą pojawić się na niej liczne, niewielkie zarysowania. Niestety, są to miejsca, w których mogą gromadzić się niebezpieczne dla człowieka drobnoustroje. Taki sam mało estetyczny efekt możemy uzyskać, kiedy będziemy usuwać kamień z kabiny prysznicowej przy pomocy akcesoriów do czyszczenia. Odpadają więc gąbki z szorstką fakturą. Skoro już wiadomo, co na pewno należy wyeliminować ze sposobów sprzątania kabiny prysznicowej, warto zająć się skutecznymi metodami usuwania kamienia z prysznica. Po pierwsze i najważniejsze, to bieżące utrzymywanie kabiny w czystości. Wówczas po prostu nie dopuścimy do osadzania się trwałego nalotu. Należy pamiętać, by po każdej kąpieli spłukać kabinę czystą bieżącą wodą. W ruch powinny pójść także bawełniane ściereczki oraz wykonany z gumy ściągacz do wody. Używanie ich codziennie wyeliminuje ryzyko trwałego osadzania się nalotu na kabinie prysznicowej, a do dokładnego usunięcia zabrudzeń wystarczy wówczas niewielka ilość delikatnych detergentów. Do nieinwazyjnych metod zapobiegania osadzaniu się zanieczyszczeń na kabinach prysznicowych możemy zaliczyć wietrzenie łazienki. Pleśń gromadzi się w miejscach wilgotnych i niewentylowanych, dlatego uchylanie drzwi w kabinie po kąpieli oraz wietrzenie pomieszczenia pozwoli na szybsze wyschnięcie kabiny i zmniejszy ryzyko rozwoju grzyba.

Czym usunąć kamień z kabiny prysznicowej?

W drogeriach i marketach można znaleźć wiele preparatów przeznaczonych do skutecznego usuwania kamienia z prysznica. Najlepiej sięgać po takie, w których składzie znajdują się naturalne kwasy owocowe. Do zalet tego rodzaju preparatów można zaliczyć fakt, że nie odbarwiają elementów prysznica, nie niszczą jego powierzchni, działają delikatnie, a przy tym mają właściwości pozwalające na rozjaśnianie brodzików. Ich zadaniem jest utworzenie ochronnej powłoki, która powinna minimalizować tworzenie się kamienia na szybie prysznicowej i nie dopuszczać do rozwoju zanieczyszczeń. Dobrym rozwiązaniem będzie też użycie pianki czyszczącej. Należy nałożyć ją na szyby, przetrzeć je delikatną ściereczką, a pozostały nadmiar usunąć przy pomocy gumowej wycieraczki lub suchej ścierki. Szklane ścianki prysznica po zewnętrznej stronie warto od czasu do czasu przemywać płynem do mycia szyb. Sprawi, że zyskają ładniejszy połysk i nada im efekt świeżości. Jeśli zabrudzenia na ściankach kabiny prysznicowej są efektem dłuższych zaniedbań, wówczas konieczne będzie sięgnięcie po silniejsze odkamieniacze. Są bardzo skuteczne, ale mogą powodować skutki uboczne, jak odbarwianie powierzchni płytek czy matowienie szklanych ścianek. Dlatego należy używać ich w ostateczności. Jeśli chcielibyśmy rzadziej usuwać kamień z kabiny prysznicowej, możemy zadbać o impregnację szyb. Pomogą w tym dostępne w sklepach odżywki, które nanosi się na ścianki kabiny prysznicowej raz na kwartał. Właściwości tych preparatów pozwalają na wygładzenie niewielkich wgłębień, dzięki czemu na szybach zostaje mniej osadu.

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej domowymi sposobami?

Środki chemiczne użyte do czyszczenia kabiny prysznicowej mogą nie tylko zarysować lub zmatowić jej ścianki, lecz także podrażnić drogi oddechowe, oczy i skórę. Problemów tych unikniemy, korzystając z domowych sposobów na usunięcie kamienia z kabiny prysznicowej. Jakich? Tanich i niezawodnych, do których należą zarówno woda utleniona, jak i soda oczyszczona. To środki, które skutecznie zwalczają grzyby oraz pleśń. By tego dokonać, należy posypać zanieczyszczone miejsca sodą i pozostawić na 10 minut. Potem zostaje już tylko intensywne szorowanie, a na koniec przetarcie zabrudzonych miejsc szmatką nasączoną wodą utlenioną i pozostawienie do wyschnięcia. Kolejna prosta domowa metoda, jak usunąć stary kamień z kabiny prysznicowej, polega na użyciu octu z ciepłą wodą w proporcji 1:1. To środek, który jest bezpieczny zarówno dla ścianek, jak i samego brodzika. A także neutralny dla ludzkiego zdrowia. Roztwór należy rozprowadzić równomiernie po całej kabinie i zostawić na kilkanaście minut. Później należy wszystko spłukać czystą wodą i przetrzeć suchą szmatką.

Zobacz też:

Jak wyczyścić piekarnik? Sprawdzony sposób Uli Chincz

Wiosenne porządki podczas pandemii. Jak szybko i efektywnie posprzątać dom po zimie?

Przepisy na domowe środki czystości. Tanie i łatwe w przygotowaniu

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości