Co zrobić, jeśli rozchorowałeś się na maturę
Jeśli zachorowaliśmy w okresie egzaminów i uniemożliwia nam to podejście do matury, to jeszcze nic straconego. Do dyrektora szkoły należy złożyć odpowiedni wniosek, najlepiej wraz z dokumentami potwierdzającymi przyczynę naszej nieobecności, np. zwolnieniem lekarskim. Do takich dokumentów najlepiej jest dołączyć dokumentację choroby. Należy to zrobić najpóźniej do końca dnia, w którym odbywa się egzamin. Ten sam warunek stosuje się w sytuacji spóźnienia na maturę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Matura
Jak napisać taki wniosek lub podanie? Powinno zawierać miejscowość i datę w prawym górnym rogu, dane nadawcy w lewym górnym rogu, dane adresata poniżej danych nadawcy po prawej stronie oraz nagłówek "PODANIE" na środku. Całość powinna mieć charakter formalny ze zwrotami grzecznościowymi, np. "uprzejmie proszę", "zwracam się z uprzejmą prośbą". Podanie powinno być zakończone wyrazami nadziei o pozytywne rozpatrzenie sprawy i opatrzone własnoręcznym podpisem. Zwrócić należy się o możliwość przystąpienia do matury w terminie dodatkowym.
Co zrobić, jeśli spóźniłeś się na maturę?
Osoby, które spóźniły się na egzamin nie mogą zostać wpuszczone na salę. Oznacza to, że nie mogą podejść do matury w podstawowym terminie. Nie warto się jednak zrażać i należy przyjść na kolejne egzaminy. W dniu spóźnienia należy napisać wniosek o pozwolenie na przystąpienie do egzaminu w późniejszym terminie. Dyrekcja może wyrazić zgodę na podejście do egzaminu dodatkowego, który ma miejsce w czerwcu.
Dodatkowe matury odbywać się będą:
- język polski - 3 czerwca (poniedziałek), godzina 9:00
- matematyka - 4 czerwca (wtorek), godzina 9:00
- język obcy nowożytny - 5 czerwca (środa), godzina 9:00
Dodatkowo uczniowie będą mieli możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym: 20 sierpnia o godzinie 9:00 z części pisemnej oraz 21 sierpnia z części ustnej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Matura 2024 – co wziąć ze sobą na egzamin, a co zapewni szkoła? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć
- Matura 2024 - CKE wydało rekomendacje dla maturzystów. Co trzeba wiedzieć przed egzaminem?
- Do matury zostało już niewiele czasu. Czego uczniowie obawiają się najbardziej?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: OKE/cke.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Willie B. Thomas/Getty Images