Aranżacje wnętrz

Płyta ceramiczna czy indukcyjna – którą wybrać?

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
E+tomazl/Getty Images

Decyzja o zakupie płyty grzewczej może nastręczać trudności osobom, które nie wiedzą, jak działają płyta indukcyjna czy płyta ceramiczna. Wybór jest o tyle trudny, że obie płyty na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie. Różnią się m.in. bezpieczeństwem użytkowania i trwałością.

Oczywiście podobny wygląd nie świadczy o tym, że płyta indukcyjna i ceramiczna są identyczne w swoich funkcjach. Wręcz przeciwnie – różnice między nimi są bardzo znaczące, dlatego warto się z nimi zapoznać przed zakupem konkretnego egzemplarza.

Płyta indukcyjna i ceramiczna – czym się charakteryzują?

Pierwszą podstawową cechą, którą charakteryzują się płyty grzewcze, jest znaczna oszczędność energii elektrycznej. Z niskim zużyciem energii związana jest też ich kolejna zaleta – bardzo duża wydajność. Płyty kuchenne indukcyjne czy ceramiczne ekspresowo rozprowadzają ciepło, dzięki czemu posiłki przygotowywane są szybciej, przy jednocześnie stosunkowo niewielkim zapotrzebowaniu na energię. Poza tym oferują bardzo wiele programów i dodatkowych funkcji, które ułatwiają przyrządzanie posiłków. Kolejnym elementem, który łączy tego rodzaju rozwiązania w kuchni, jest wykorzystanie w czasie gotowania prądu zamiast otwartego ognia, inaczej niż w przypadku kuchni gazowych. Jest to rozwiązanie dużo lepsze dla bezpieczeństwa użytkownika, które stanowi jednocześnie element różnicujący obie te płyty.

Pełne bezpieczeństwo zapewnia płyta indukcyjna, która sama się nie nagrzewa – działa przy pomocy fal elektromagnetycznych, natomiast płyta ceramiczna musi być bardzo mocno rozgrzana, by można było z niej efektywnie skorzystać, dlatego przy jej użytkowaniu należy zachować dużą ostrożność.

Płyta indukcyjna i ceramiczna – różnice w działaniu

Między płytami indukcyjnymi a ceramicznymi jest wiele różnic. Płyta indukcyjna działa przy pomocy pola magnetycznego, które umożliwia rozgrzanie określonych miejsc na jej powierzchni. Aby móc korzystać z płyty indukcyjnej, trzeba więc zaopatrzyć się w odpowiednie garnki i patelnie, wytworzone z materiałów ferromagnetycznych – przyciągających magnes. Jeżeli posiadamy już naczynia i chcemy sprawdzić, czy nadają się do używania na płycie indukcyjnej, wystarczy wykonać prosty test, polegający na przyłożeniu do nich magnesu. Jeśli naczynie przyciągnie magnes, to naczynie nadaje się do gotowania na płycie indukcyjnej. Innym ważnym warunkiem, który musi spełniać naczynie na indukcję, jest idealnie równe dno umożliwiające dokładne przyleganie do płyty.

Płyty ceramiczne są solidniejsze w swojej konstrukcji, a więc odporne na wysokie obciążenie i uszkodzenia. Na każdej płycie producent wyznacza tzw. pola grzejne, które osiągają zaprogramowaną temperaturę w od 3 do 8 sekund. W płytach bardziej zaawansowanych technicznie każde pole grzejne ma dwa lub trzy okręgi, oznaczające miejsca podgrzewania powierzchni. Wszystkie te rozwiązania umożliwiają rozgrzanie płyty dokładnie pod powierzchnią naczynia, które zostanie na niej postawione. Wyboru obszaru grzania dokonujemy poprzez wybranie odpowiedniej opcji na programatorze. Dla zachowania bezpieczeństwa podczas użytkowania producenci zastosowali specjalny wskaźnik temperatury, którym może być np. intensywnie czerwony kolor pola grzejnego jaśniejący wraz z procesem stygnięcia płyty.

Kuchenka ceramiczna czy indukcyjna – czym kierować się przy wyborze?

Jednym z kryteriów wyboru płyty jest sposób gotowania, jaki preferujemy. Jeśli lubimy gotować w sposób tradycyjny, kiedy temperatura płynąca z kuchenki daje nam informacje niezbędne do przygotowania posiłku, to wybierzemy płytę ceramiczną – najpierw nagrzewa się ona sama, by następnie oddać ciepło do garnka, który na niej postawiliśmy. W indukcji natomiast energia przekazywana jest do elementu ferromagnetycznego bezpośrednio w naczyniu. Sama płyta się nie nagrzewa.

Niewątpliwą zaletą płyty ceramicznej jest jej uniwersalność w zastosowaniu w kuchniach o różnym wystroju. Bardzo dobrze prezentuje się zarówno wkuchni klasycznej, ale także w nowoczesnym designie. Płytę ceramiczną czyści się bardzo łatwo i skutecznie, zatem bez większego problemu można doprowadzić ją do idealnego stanu.

Cechą przemawiającą na korzyść płyty indukcyjnej jest ekspresowe podnoszenie temperatury gotowania. Nawet przy znacznym zwiększeniu temperatury na programatorze garnek czy patelnia rozgrzewają się praktycznie natychmiast. Pod samą płytą znajdują się specjalne cewki, których zadaniem jest wytworzenie szybkozmiennego pola magnetycznego. Kuchenki tego rodzaju wyposażone są także w specjalne zabezpieczenie wykrywające niewystarczającą ilość materiału ferromagnetycznego w konkretnym naczyniu. W takiej sytuacji urządzenie od razu się wyłącza, dzięki czemu nie zachodzi ryzyko rozgrzania się przedmiotu, który znalazł się na płycie przypadkowo.

Włoskie przepisy Matteo Brunettiego. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości