Newsy

Zmiany w obostrzeniach. Minister zdrowia przedstawił je na konferencji. Decyzje dotyczą najbliższego tygodnia

Minister Niedzielski

TVN24

Newsy

Zmiany w obostrzeniach. Minister zdrowia przedstawił je na konferencji. Decyzje dotyczą najbliższego tygodnia

Minister Niedzielski

TVN24

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej poinformował o zmianach w obostrzeniach. Szef resortu zdrowia przekazał, że zapadła decyzja co do luzowania restrykcji. Zmiany dotyczą m.in. przedszkoli. 

Konferencja ministra zdrowia - decyzja w sprawie przedszkoli 

Na wtorkowej konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera zostały przekazane decyzje w sprawie obostrzeń. 

- Cały czas mamy apogeum liczby zachorowań w szpitalach - stwierdził minister zdrowia podczas konferencji. Szef resortu powiedział, że luzowanie obostrzeń jest zależne od poziomu obłożenia łóżek i respiratorów. Dodał, że sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna.  - W tej chwili to obłożenie jest na średnim poziomie, rzędu 75 proc., przy czym warto zwrócić uwagę, że przy respiratorach te wskaźniki są nieco wyższe" - wskazał. Wzrosty zakażeń ustabilizowały się na poziomie 20 tys. dziennie i nie ma dalszej eskalacji zakażeń.

Adam Niedzielski zdecydował, że restrykcje zostają przedłużone o tydzień, ale od kolejnego tygodnia dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli. - Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu restrykcji do 25 kwietnia. Wyjątkiem przedszkola i żłobki - od poniedziałku dzieci wracają do przedszkoli i żłobków - powiedział minister. 

Poinformował także, że dopuszczony zostanie sport na świeżym powietrzu dla grup do 25 osób, ale do 3 maja zamknięte będą hotele i obiekty noclegowe. 

Dodał, że oprócz tego - po rozmowach z wicepremierem, ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrem Glińskim - zapadła decyzja o przywróceniu możliwości uprawiania sportu na świeżym powietrzu. - Podkreślam, na otwartym powietrzu, bo tutaj to ryzyko zakażenia, transmisji wirusa jest zdecydowanie mniejsza, dlatego dopuścimy rozgrywki młodzieżowe, dopuścimy również współzawodnictwo, zajęcia w ramach sportu zawodowego, co miało miejsce też do tej pory, ale też na obiektach sportowych na świeżym powietrzu w grupie do 25 osób będzie można prowadzić aktywności fizyczne - powiedział szef MZ. 

Koronawirrus - dane z 14 kwietnia 

W środę, 14 kwietnia Ministerstwo Zdrowia podało, że odnotowano 21 283 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Pochodzą one z województw: śląskiego (3386), mazowieckiego (2925), wielkopolskiego (2102), małopolskiego (1886), dolnośląskiego (1710), łódzkiego (1635), pomorskiego (1108), lubelskiego (1003), kujawsko-pomorskiego (989), zachodniopomorskiego (839), podkarpackiego (818), warmińsko-mazurskiego (610), świętokrzyskiego (547), podlaskiego (540), opolskiego (499), lubuskiego (438). 248 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 182 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 621 osób.

Od początku pandemii liczba zakażonych koronawirusem to 2 621 116 osób, zmarło 59 930 chorych. 

Zobacz wideo: COVID-19 czy przeziębienie? Jak rozpoznać różnice? 

Zobacz też:

Szczepienia przeciw COVID-19. Niektóre leki mogą zmniejszyć efektywność preparatu

Weronika Zawistowska jak Robert Lewandowski? Polka podpisała kontrakt z niemiecką drużyną

Malta dopłaci turystom za wakacje. Obcokrajowcy mogą dostać nawet kilkaset euro?

Co sądzisz o tym artykule?
73
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0