Koronawirus

Kiedy mogą się zaszczepić osoby, które przechorowały COVID-19? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Dzień Dobry TVN

Koronawirus

Kiedy mogą się zaszczepić osoby, które przechorowały COVID-19? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Dzień Dobry TVN

Szczepionkę przeciwko COVID-19 powinien przyjąć każdy z nas. Dotyczy to także tych osób, które już przeszły infekcję wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Kiedy mogą zaszczepić się ozdrowieńcy? Na to pytanie w Dzień dobry TVN odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskie ds. COVID-19.

Szczepienia ozdrowieńców - kiedy powinni zostać zaszczepieni?

Przechorowanie COVID-19 sprawia, że organizm wytwarza przeciwciała, które chronią go przed kolejną infekcją. Mimo że ozdrowieńcy mają już ochronę to i tak powinni zostać zaszczepieni. Jeden z naszych widzów zapytał, kiedy takie szczepienie powinno zostać wykonane. Odpowiedzi udzielił mu dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

- Przechorowanie COVID-19 pozostawia w naszym organizmie ślad. Aby określić, jak duży trzeba wykonać badania serologiczne. Należy je wykonać po 4-6 tygodniach od wyzdrowienia. Zgodnie z przepisami szczepionka po przechorowaniu COVID-19 powinna być podana co najmniej po 3 trzech miesiącach od uzyskania pozytywnego wyniku testu. Z medycznego punktu widzenia ten czas powinien być krótszy, jeśli nie mamy przeciwciał lub ich poziom jest bardzo niski. W takich sytuacjach mamy prawo domagać się wyznaczenia wcześniejszego terminu szczepienia - mówiła dr Paweł Grzesiowski ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Z końcem grudnia w Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności antidotum podano pracownikom służby zdrowia. Następnie ruszyły szczepienia seniorów, pracowników oświaty oraz służb mundurowych. Obecnie na szczepienia mogą rejestrować się osoby urodzone w latach 60-tych.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Dzieci wracają do przedszkoli? Minister stawia warunek

"Do końca czerwca wykonamy 20 mln szczepień". Kiedy będzie można się zaszczepić w miejscu pracy?

Jak alergicy przechodzą COVID-19? Wyniki badań zaskakują

Co sądzisz o tym artykule?
59
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0