Szczepienia ozdrowieńców - kiedy powinni zostać zaszczepieni?
Przechorowanie COVID-19 sprawia, że organizm wytwarza przeciwciała, które chronią go przed kolejną infekcją. Mimo że ozdrowieńcy mają już ochronę to i tak powinni zostać zaszczepieni. Jeden z naszych widzów zapytał, kiedy takie szczepienie powinno zostać wykonane. Odpowiedzi udzielił mu dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
- Przechorowanie COVID-19 pozostawia w naszym organizmie ślad. Aby określić, jak duży trzeba wykonać badania serologiczne. Należy je wykonać po 4-6 tygodniach od wyzdrowienia. Zgodnie z przepisami szczepionka po przechorowaniu COVID-19 powinna być podana co najmniej po 3 trzech miesiącach od uzyskania pozytywnego wyniku testu. Z medycznego punktu widzenia ten czas powinien być krótszy, jeśli nie mamy przeciwciał lub ich poziom jest bardzo niski. W takich sytuacjach mamy prawo domagać się wyznaczenia wcześniejszego terminu szczepienia - mówiła dr Paweł Grzesiowski ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce
Z końcem grudnia w Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności antidotum podano pracownikom służby zdrowia. Następnie ruszyły szczepienia seniorów, pracowników oświaty oraz służb mundurowych. Obecnie na szczepienia mogą rejestrować się osoby urodzone w latach 60-tych.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Dzieci wracają do przedszkoli? Minister stawia warunek
"Do końca czerwca wykonamy 20 mln szczepień". Kiedy będzie można się zaszczepić w miejscu pracy?
Jak alergicy przechodzą COVID-19? Wyniki badań zaskakują
Autor: Katarzyna Oleksik