Newsy

"Do końca czerwca wykonamy 20 mln szczepień". Kiedy będzie można się zaszczepić w miejscu pracy?

Germana Marengo/Getty Images

Newsy

"Do końca czerwca wykonamy 20 mln szczepień". Kiedy będzie można się zaszczepić w miejscu pracy?

Germana Marengo/Getty Images

Masowe szczepienia przeciwko Covid-19 to nasza szansa na powrót do normalności - widać to na przykładzie Wielkiej Brytanii, która budzi się do życia po ostatnim lockdownie. W Polsce jeszcze trwa walka z trzecią falą koronawirusa, a równocześnie postępuje akcja "Szczepimy się". Pada więc pytanie: ilu Polaków przyjęło pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19? Rząd podał dane i orientacyjną datę początku szczepień w firmach. 

Ilu Polaków przyjęło pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19? 

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek zestawienia na rządowej stronie gov.pl, w Polsce wykonano już 7 687 617 szczepień przeciw COVID-19, z tego 5 581 068 stanowi pierwsza dawka, a 2 106 549 drugaDane te obejmują okres od 27 grudnia 2020 do północy dnia poprzedzającego dzień publikacji, czyli do północy w niedzielę. Wynika z nich, że do Polski trafiło łącznie 8 952 050 dawek szczepionek, a do punktów szczepień dostarczono ich 8 335 070. Po szczepionkach zanotowano 5908 niepożądanych odczynów. Zutylizowano 8701 dawek.

Przypomnijmy, że szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia ub.r. Na razie są one wykonywane trzema dopuszczonymi do obrotu unijnego preparatami dwudawkowymi firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca. W środę w Polsce pojawi się nowy preparat, tym razem jednodawkowy Jonhson & Jonhson. Jak poinformował w poniedziałek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski, co najmniej pierwszą dawką zostało zaszczepionych 3,8 mln osób w wieku powyżej 60 lat, co stanowi blisko 40 proc. tej populacji.

Ostatniej doby zaś wykonano 147,3 tys. szczepień. Zgodnie z poniedziałkowymi zapowiedziami szefa KPRM i pełnomocnika rządu ds. szczepień Michała Dworczyka, w tym tygodniu przekroczymy ponad milion osób, które zostaną zaszczepione. Z każdym tygodniem do Polski napływa coraz więcej dostaw potrzebnego preparatu. - Do końca czerwca, zgodnie z deklaracjami złożonymi przez premiera Mateusza Morawieckiego, wykonamy 20 mln szczepień – dodał Dworczyk. 

Akcja szczepień w firmach ruszy od połowy maja

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział w poniedziałek, że od połowy maja ruszy akcja szczepień w firmach, jednak – jak podkreślił – wszystko zależy od rzetelności, słowności koncernów produkujących szczepionki. Dodał, że celem rządu jest, aby szczepienia w firmach przebiegały w sposób "maksymalnie bezpieczny, maksymalnie szybko i na maksymalnie liberalnych zasadach". 

- Mogę odpowiedzieć tylko szacunkowo, biorąc pod uwagę ilość pytań, które spływają do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii – to zainteresowanie jest ogromne - wyjaśnił - Firmy reprezentowane na dzisiejszym spotkaniu zatrudniają ok. 2 mln pracowników, a jeszcze w tym tygodniu skonsultuję propozycje rządowe z Radą Przedsiębiorczości, która skupia osiem głównych organizacji pracodawców. A zatem ta pula potencjalnych adresatów jest wielomilionowa - podkreślił minister Gowin. 

Zgodnie z harmonogramem szczepień od poniedziałku 12 kwietnia codziennie przez następne 12 dni uruchamiane są zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od rocznika 1962. Taką zasadę przyjęto do 24 kwietnia, kiedy ruszą zapisy dla rocznika 1973Według zapowiedzi przedstawicieli rządu do 25 kwietnia nie nastąpi jednak pełne uwolnienie wszystkich roczników, tylko dalsze umożliwienie rejestracji osobom urodzonym w konkretnym roku bądź latach.

Zobacz wideo: Jak przygotować się do szczepienia?

Zobacz też: 

Londyn budzi się do życia po zniesieniu restrykcji. "To jest pierwszy dzień powrotu do normalności"

Tatiana Mindewicz-Puacz przeżywa trudne chwile. "Jak to możliwe, że ktoś chciał skrzywdzić niewinne zwierzątko?"

Czym zastąpić sól w kuchni? Poznaj dziewięć niezawodnych przypraw

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
84
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0