Magdalena Adamowicz nie chce być nazywana wdową: "Ciągle czuję się żoną"

Mija rok od tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jak obecnie czuje się Magdalena Adamowicz? Czy pogodziła się z utratą ukochanego męża? Czy weźmie udział w 28. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Zobaczcie niewyemitowany w programie Dzień Dobry TVN fragment wywiadu.

Rok od śmierci Pawła Adamowicza

W niedzielę 13 stycznia 2019 roku około godziny 20.00, podczas Finału WOŚP w Gdańsku, na scenę dostał się mężczyzna, który ugodził nożem prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza. Po reanimacji i wielogodzinnej operacji stan prezydenta był bardzo poważny. 14 stycznia Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Prezydenta żegnały tłumy gdańszczan.

Dziennikarka Dzień Dobry TVN Magda Nabiałczyk spotkała się z Magdaleną Adamowicz, żoną byłego prezydenta Gdańska. Jak obecnie się czuje?

Ten rok minął mi bardzo szybko. To był wyjątkowy rok. W zasadzie pierwszy tydzień Nowego Roku był wspaniałym rozpoczęciem. Zapowiadał się bardzo optymistycznie. Drugi tydzień przyniósł już tragiczne wydarzenia dla mnie i mojej rodziny

„Wciąż czuję się żoną”

Choć minął już rok od tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, jego żona wciąż nie dowierza w to, co się stało.

Ciągle się czuje zapachy, są wszystkie rzeczy. Jest ogromna tęsknota. I taka jakaś lekka naiwność, że on może jeszcze wróci

Magdalena Adamowicz nie chce być nazywana wdową po Pawle Adamowiczu.

Ja ciągle czuję się żoną. Noszę obrączkę. Pawła obrączkę włożyłam na szyję zaraz po śmierci

-przyznała ze łzami w oczach Magdalena Adamowicz.

Córki Magdaleny i Pawła Adamowicza po śmierci taty zapytały mamę, czy już do końca życia będą nieszczęśliwe i smutne. Pani Magdalena odpowiedziała im, że choć obecnie jest im ciężko, to jeszcze przyjdzie czas radości i wesołych momentów.

Staramy się żyć normalnie i jak wspominamy Pawła to staramy się to robić w sposób naturalny. To nie jest temat tabu. Są też smutne momenty, które powodują, że płaczemy, ale musimy iść do przodu

Praca jest terapią

Magdalena Adamowicz po śmierci męża stała się bardzo aktywna zawodowo. Została europosłem. Dużo czasu spędza w Brukseli. Jeździ tam z młodszą córką. Jak przyznała żona nieżyjącego Pawła Adamowicza, praca jest dla niej formą terapii.

Jeżeli głowa jest zajęta, dużo się pracuje - człowiek jest tak zmęczony, że ma mniej czasu na rozpamiętywanie. Przez pierwsze tygodnie po śmierci nie mogłam spać. Teraz mogę spać nawet na siedząco

>>>Zobacz też: Magdalena Adamowicz tłumaczy swoje wejście do polityki: "Wyobraźmy sobie świat bez nienawiści!"

28. Finał WOŚP

Podczas tegorocznego 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Magdalena Adamowicz będzie wolontariuszem. Będzie zbierała pieniądze do swojej puszki. Dotychczas to Paweł Adamowicz chodził po Gdańsku z puszką WOŚP-u. Jego żona pomagała mu i wręczała gdańszczanom serduszka. Jak wspomniała w rozmowie z dziennikarką Dzień dobry TVN, boi się nadchodzącego finału ze względu na emocje i wspomnienia.

Boję się tych przeżyć natury emocjonalnej. Tych wspomnień. Z drugiej strony chcę to przepracować, bo wierzę, że zamknięcie tego okresu żałoby taką rocznicą pomoże nam przejść przez te kolejne etapy żałoby

-podsumowała Magdalena Adamowicz.

Obchody pierwszej rocznicy śmierci prezydenta Adamowicza

We wtorek 14 stycznia minie rok od tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Władze miasta opublikowały harmonogram wydarzeń związanych z obchodami upamiętniającymi zamordowanego prezydenta.

  • Oficjalna część obchodów rozpocznie się w piątek 10 stycznia w Kampusie Oliwskim przy ul. Bażyńskiego 4, gdzie odbędzie się ceremonia nadania Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu imienia Pawła Adamowicza. Następnego dnia w Europejskim Centrum Kultury o godz. 18 zaplanowano wspólne kolędowanie poświęcone jego pamięci.
    • 12 stycznia odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem "Gdańsk dzieli się dobrem", nawiązującym do ostatnich słów Pawła Adamowicza wypowiedzianych przed atakiem nożownika. Tego dnia o godz. 19:30 przed ECS odbędzie się wyjątkowe światełko do nieba wraz ze wspomnieniem wieloletniego prezydenta Gdańska.
      • Kumulację wydarzeń zaplanowano na poniedziałek - 13 stycznia - czyli dzień, w którym rok temu nożownik zaatakował Adamowicza. O godz. 10 rozpocznie się uroczyste nadanie nazwy Alei Pawła Adamowicza dotychczasowej Nowej Bulońskiej - trasie łączącej Piecki-Migowo z Jasieniem i Ujeściskiem.
        • W ECS o godz. 17 zaplanowano "Wieczór dla Przyjaciela", podczas którego odbędzie się premiera książki „Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?” autorstwa Katarzyny Żelazek. To zbiór zdjęć wykonanych od 13 do 20 stycznia 2019 przez fotoreporterów oraz 21 opowieści, które - jak mówi autorka - "są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia".
          • O godz. 19:45 w miejscu, gdzie stała scena, na której Stefan W. zaatakował nożem Pawła Adamowicza, przy ul. Bogusławskiego na Targu Węglowym w centrum miasta, zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona zmarłemu prezydentowi. Po ceremonii odbędzie się przemarsz ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej, gdzie o godz. 20:30 rozpocznie się międzywyznaniowa modlitwa w kaplicy św. Marcina, gdzie spoczęła urna z jego prochami. Do godz. 22:30 potrwają tam "ciche odwiedziny grobu prezydenta Pawła Adamowicza".
            • 14 stycznia, czyli w dniu 1. rocznicy jego śmierci o godz. 18 rodzina, władze Gdańska oraz mieszkańcy wezmą udział w uroczystej mszy świętej w Bazylice Mariackiej. W tym samym czasie zaplanowano również koncert „Pamiętamy - koncert dla śp. Pana Prezydenta Pawła Adamowicza” w Oliwskim Ratuszu Kultury.
              • Obchody zakończą się 15 stycznia konferencją pt. "Przemoc i polityka" w Europejskim Centrum Solidarności, która rozpocznie się o godz. 10:30 i potrwa do godz. 18:00. Uczestnicy debaty będą dyskutować o tym, jaki wpływ na zabójstwo Pawła Adamowicza miała mowa nienawiści w sferze publicznej.

                >>>Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.<<<

                Autor: Magdalena Gudowska

                Źródło: PAP

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości

                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                Materiał promocyjny

                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana