Hodowla żółwia – co musisz wiedzieć o pielęgnacji?

Zanim kupisz żółwia, poznaj podstawowe informacje na temat jego hodowli. Pielęgnacja tego zwierzęcia nie wydaje się skomplikowana, dlatego żółwie cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych osób.

Hodowla żółwia na pozór wydaje się bardzo prosta, jednak nie wolno lekceważyć codziennej pielęgnacji, należy też zwierzakowi zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Przeczytaj, jak hodować żółwia.

Zobacz także: Popularne zwierzęta domowe – gryzonie

Jak hodować żółwia greckiego?

Żółw grecki to jeden z gatunków żółwi lądowych, które bez problemu można hodować w domu. Wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki, które jak najlepiej będą odzwierciedlać naturalne środowisko. Hodowla żółwia lądowego w domu wymaga zakupu odpowiedniego terrarium, zapewnienia odpowiedniej temperatury otoczenia, czystości, a także wilgotności powietrza.

Hodowlę żółwia greckiego rozpocznij od zakupu terrarium, które powinno mieć wymiary minimum 120 × 50 cm. Zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w większe terrarium na samym początku, niż dostosowywać wymiar z biegiem czasu, kiedy żółw będzie rosnąć. Zwróć uwagę na to, aby terrarium było podzielone na dwie części. Najlepsza temperatura dla żółwia greckiego wynosi od 30 do 35 stopni Celsjusza na wyższym poziomie. Musisz także zwrócić uwagę na wilgotność otoczenia. Żółw grecki najlepiej czuje się, kiedy wynosi ona 35–50%. Na drugim poziomie w terrarium żółwia greckiego powinno być chłodniej. Temperatura powinna wynosić 25–28 stopni Celsjusza, a wilgotność aż 70%.

Zanim rozpoczniesz hodowlę żółwia lądowego, w tym greckiego, musisz zaopatrzyć się także w lampę UVB 10.0 . Dzięki temu w terrarium będzie wytwarzać się witamina D3, która da możliwość lepszego przyswajania wapnia żółwiowi. Jest to niezwykle ważne, szczególnie na samym początku rozwoju zwierzęcia. Oprócz lampy UVB 10.0 przyda się także podłoże z kory, ziemi, piasku i torfu, a także kryjówki dla żółwia. Znajdziesz je w każdym sklepie zoologicznym. W terrarium powinna znaleźć się także miseczka z wodą oraz druga, do której będziesz wrzucać pokarm. Zwracaj uwagę na czystość miseczek oraz regularnie usuwaj zanieczyszczenia.

Jeśli chodzi o żywienie żółwi greckich, stawiaj na zieleninę, czyli koniczyny, mlecze zwyczajne, pokrzywę, miętę, majeranek czy rzeżuchę. W okresie jesienno-zimowym warto podawać suszone rośliny lub mieszanki ziół. Zwróć uwagę na składniki odżywcze pożywienia. Musisz zapewnić swojemu zwierzęciu wapno oraz niezbędne witaminy do prawidłowego rozwoju . Od czasu do czasu możesz urozmaicić dietę, dodając marchewkę czy banana. Nie rób jednak tego często, mogą być kaloryczne i moczopędne.

Hodowla żółwia stepowego

Kolejnym gatunkiem żółwi lądowych jest żółw stepowy, który wyróżnia się liczbą pazurów przy każdej łapie. Ma on tylko cztery pazury, a nie pięć. Zdarza się, że zwierzę w prawidłowych warunkach może żyć nawet 25 lat.

Hodowla w domu żółwia stepowego wymaga od przygotowania odpowiedniego podłoża w terrarium. Ważne jest, aby warstwa była gruba i przypominała step. Najlepiej wypełnić ją żwirem, piaskiem i suchą glebą oraz darnią z korzeniami traw. Warto także zainwestować w urozmaicenia, takie jak kamienie czy konary. Pamiętaj o tym, aby podłoże oraz wilgotność w terrarium były niskie. Żółw stepowy lubi suche powietrze, dlatego wilgotność nie powinna przekraczać 50%. Zbyt wilgotne powietrze powoduje infekcje grzybicze.

Żółw powinien mieć przestrzeń, bo źle czuje się w ciasnych i niewentylowanych pomieszczeniach. Pamiętaj zatem o odpowiednim przepływie powietrza. Przyda się także lampa dostarczająca UVB oraz talerzyk na pokarm.

Hodowla żółwia stepowego zakłada odpowiednią pielęgnację zwierzęcia. Ważne jest, aby kontrolować długość pazurów. W środowisku naturalnym żółwie kopią twarde podłoże, przez co ostre pazury ścierają się. W przypadku hodowli domowej trzeba je przycinać.

Żywienie żółwi stepowych jest podobne jak u wszystkich żółwi lądowych. Warto karmić je świeżymi liśćmi roślin stepowych, ziołami, a także trawami. Dietę można urozmaicić o niewielkie bezkręgowce.

Zobacz także: Rasy królików domowych – charakterystyka najpopularniejszych

Żółw żółtolicy – hodowla

Hodowla żółwia wodno-lądowego wymaga więcej zaangażowania niż w przypadku żółwia lądowego. Podstawą jest akwaterrarium, które będzie obejmować część lądową, a także wodną. Hodowla żółwia żółtolicego wymaga przygotowania odpowiedniej żywności. Zwierzę powinno żywić się małymi rybami, takimi jak mieczyki czy gupiki, a także ślimakami, dżdżownicami lub skorupiakami. Możesz także podać mu małże lub krewetki. Akwaterrarium powinieneś wypełnić roślinami wodnymi, które staną się także pokarmem.

Jeśli chodzi o pielęgnację, hodowla żółwia żółtolicego jest prosta. Nie trzeba mu obcinać pazurów ani czyścić pyszczka.

Optymalna temperatura do hodowli żółwia wodno-lądowego wynosi 24–26 stopni Celsjusza . Pamiętaj także o tym, że żółwie lubią kąpiele słoneczne, dlatego przyda się lampa z żarówką grzewczą, a także wyspa do odpoczynku.

Jeśli zależy ci na mało wymagającej pielęgnacji, możesz postawić także na hodowlę żółwia chińskiego. Wystarczy przestronne terrarium wysypane drobnym piaskiem oraz dostęp do wody.

Zobacz także:

Zobacz film: Gdzie jest Bartek Jędrzejak? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana