Niesporczaki - najbardziej odporne zwierzęta na Ziemi?

Naukowcy z projektu SALSA dokonali Niezwykłego odkrycia na Antarktydzie. W podlodowcowym jeziorze Mercera odkryli bakterie oraz świetnie zachowane szczątki prehistorycznych form życia: skorupiaków i niesporczaków, które uchodzą za najodporniejsze organizmy na naszej planecie.

Aby dokonać swojego odkrycia badacze musieli przewiercić się przez ponad kilometrową warstwę lodu, który pokrywa jezioro Mercera. W próbkach wydobytych z jeziora znajdowały się pancerze skorupiaków oraz ośmionożne niesporczaki. Naukowców zaskoczył również widok przypominającego krewetkę skorupiaka z wciąż zachowanymi odnóżami. Odkryte zwierzęta żyły w czasach, gdy Antarktyda była cieplejsza. Mogło to być nawet 120 tys. lat temu.

Pod lodem jeszcze nigdy nie znaleziono niczego podobnego, więc artykuł z wynikami badan, opublikowany w prestiżowym magazynie naukowym „Nature” odbił się szerokim echem nie tylko w prasie specjalistycznej.

Niesporczaki przetrwają wszystko?

Niesporczaki od dawna fascynują i pobudzają wyobraźnię. Nazywane niedźwiedziami wodnymi zwierzątka, mają od 0,1 mm do 1,5 mm. Są więc mniejsze od ziarenek maku. Te niepozorne bezkręgowce potrafią jednak przetrwać w najbardziej nieprzychylnym środowisku. Przeżyły nawet ekspozycję na promieniowanie kosmiczne na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Uniwersytetu Harvarda wynika także, że niesporczaki żyć będą na Ziemi aż do czasu, kiedy dojdzie do śmierci Słońca. Małe bezkręgowe zwierzęta uznane zostały za najbardziej wytrzymały gatunek.

>>>Zobacz też: Czaszka sprzed 200 milionów lat

Znanych jest ponad 1000 gatunków niesporczaków. Mają słabo wyodrębnioną głowę i cztery pary nieczłonowanych tułowiowych odnóży. Zwierzęta te mogą wejść w stan kryptobiozy - stan spoczynku wywołany wystąpieniem niekorzystnych warunków środowiska, który jest przerywany natychmiast po ustaniu panowania niekorzystnych warunków. Mogą wejść w ten stan zarówno w stadium jaja jak i dorosłego osobnika.

Jezioro Mercer nie jest jedynym jeziorem podlodowcowym, znajdującym się pod Antarktydą Zachodnią, które stanowi obiekt naukowych badań i niezwykłych odkryć. W 2013 r. naukowcy wywiercili głęboki na 800 m otwór do jeziora Whillans, gdzie odkryli bakterie żywiące się metanem. Pokazuje to, że życie jest w stanie przetrwać w wyjątkowo nieprzyjaznym środowisku.

Zobacz też:

Który preparat na kleszcze dla psa i kota sprawdzi się najlepiej?

Hodowla żółwia – co musisz wiedzieć o pielęgnacji?

Drastycznie spada liczebność ptaków. Montujemy budki lęgowe, które mogą im pomóc.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!