Młodzi karatecy zbierają pieniądze, by walczyć o medale mistrzostw świata. Pomóżmy im!

Młodzi karatecy chcą walczyć na mistrzostwach świata w Santiago de Chile. Są bardzo zdolni, dużo trenują i mają szansę wywalczyć medale, ale z powodu zawirowań organizacyjnych i prawnych nie mają na wyjazd pieniędzy. O swojej sytuacji młodzi sportowcy - Mikołaj Dobrzyński, mistrz Polski karate juniorów, Amelia Skuras, zawodniczka Polskiej Unii Karate i Sara Elwart, mistrzyni Polski w karate powyżej 18 lat opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Towarzyszył im trener Polskiej Unii Karate Patryk Wendt.

W 2018 r World Karate Federation usunęła z grona swoich członków Polski Związek Karate i przyjęła Polską Unię Karate. Na skutek tej decyzji PUK stał się przedstawicielem organizacji w Polsce, a PZK stracił wszelkie prawa do jej reprezentowania. Reprezentanci PUK startują na Mistrzostwach Świata, Europy, Igrzyskach Europejskich, walczą o udział w Igrzyskach Olimpijskich.

>>> Zobacz także:

Tymczasem od kilkunastu miesięcy utrzymuje się sytuacja, którą eksperci nazywają kuriozalną. Polskie prawo nie przewidziało takiej możliwości, że jeden podmiot zastępuje inny. Dlatego niemający w tej dyscyplinie zawodników, sędziów, niemający możliwości udziału w jakichkolwiek zawodach karate olimpijskiego Polski Związek Karate, nadal reprezentuje tę dyscyplinę jako tzw. związek sportowy. Skutek jest taki, że całe środowisko karate olimpijskiego skupione w PUK jest uznawane i reprezentowane na całym świecie, tymczasem nie ma umocowania prawnego na gruncie polskich przepisów – dlatego zawodnicy nie są oficjalnie reprezentantami Polski i nie dostają dofinansowania z Ministerstwa Turystyki i Sportu. Jeśli więc chcą wyjechać na jakiś turniej, sami muszą pokrywać koszty.

W chwili obecnej polscy sportowcy mają szansę wyjechać na mistrzostwa świata w Santiago de Chile. Aby było to możliwe, każdy z zawodników musi zapłacić około 5,5 tys. Młodych sportowców nie stać na taki wydatek, dlatego organizują zrzutki i szukają sponsorów. Podejmują się też dorywczych prac.

Trenują bardzo ciężko, więc szkoda by było, gdyby stracili okazję występu podczas zbliżających się mistrzostw świata. Osoby, które chciałyby ich wspomóc mogą to zrobić za pomocą strony zrzutka.pl.

Charakterystyka i zasady karate

Sztuki walki karate (nie istnieje bowiem jedno karate) znane są światu od końca XIX wieku i pochodzą z dalekiej Azji – głównie Japonii i Chin, ale także Korei. Pierwsze wzmianki o karate pochodzą z tzw. okresu hinduskiego z V wieku n.e. Walki karate mogą kojarzyć się z dużą brutalnością i skutecznością, głównie dzięki propagowaniu takiego wizerunku w popularnych filmach, m.in. z Brucem Lee. Mówiąc jednak o karate, można mieć na myśli nie tylko system walki i technik, ale także drogę do samorozwoju, duchowość lub po prostu sport (karate sportowe).

Wyróżniamy zatem karate tradycyjne , które można rozumieć jako bezpośredni i pełnokontaktowy system walki o charakterze nie tylko defensywnym, ale także ofensywnym. W tej kategorii znajdziemy takie popularne style, jak karate kyokushin (stworzone przez koreańskiego mistrza Masutatsu Ōyamę, słynącego z umiejętności zabijania rozwścieczonych byków) czy też karate oyama (stworzone w 1983 r. przez Shigeru Ōyamę, zawiera ono pewne elementy kick-boxingu i boksu tajskiego). Druga grupa aktywności – określana mianem karate – obejmuje system doskonalenia psychofizycznego. Do niej zaliczamy m.in. taijiquan . Istnieją też rozmaite wariacje stylów karate wzbogaconych o elementy z innych sztuk walki lub elementy samoobrony. Jedną z nich jest karate fudokan.

Ćwiczenia i ciosy karate

Karate to sztuka walkami pustymi dłońmi, w związku z czym wyróżnia się szereg specjalistycznych technik i chwytów karate . Do uniwersalnych ciosów dla prawie wszystkich stylów karate zaliczamy między innymi:

  • cios prosty – oizuki,
    • kopnięcie przednie – maegeri,
      • blok ręką – shuto uke,
        • blok przedramieniem zewnętrzny/wewnętrzny – soto udeuke / uchi udeuke,
          • charakterystyczne pchnięcie opuszkami palców – nukite.

            Poszczególne ćwiczenia karate uzależnione są od obranego stylu walki. Chociaż karate bardzo mocno kojarzy się powszechnie z filozofią, to słynni mistrzowie odbywali również treningi siłowe. Ćwiczenia dla osoby początkującej w karate powinny obejmować także gimnastykę, aby zapewnić jak największą elastyczność ciała – będzie ona konieczna do wykonywania charakterystycznych dla karate wysokich kopnięć na twarz w późniejszych stadiach treningów.

            Stopnie w karate, czyli rodzaje pasów

            Początkowo karate nie przywiązywało uwagi do przydzielania stopni i występowały tylko trzy pasy, które określały poziom zaawansowania adepta – białe dla osób początkujących, brązowe dla zaawansowanych i czarne, mistrzowskie, czyli najbardziej elitarne. Liczba pasów zależy od konkretnego rodzaju karate. Przykładowo, w karate kyokushin wyróżnia się łącznie jedenaście pasów, ale wyodrębniona jest oddzielna klasyfikacja stopni dla dzieci do 14. roku życia (dwanaście pasów).

            Proces zwiększania liczby dostępnych pasów i szczegółowe rozgraniczania stopni zaawansowania karate rozpoczął się w XX wieku. Na skutek popularyzacji tych sztuk walk wiele szkół zdecydowano się na poszerzenie gamy dostępnych pasów, aby nie zniechęcać adeptów, zwłaszcza młodych, początkujących, koniecznością wieloletniego trenowania do uzyskania pasa brązowego. Szkoły karate w Polsce (nadzorowane przez Polski Związek Karate) zwykle również posługują się rozszerzoną, nie tradycyjną gamą pasów.

            Czy kimono to specjalny strój do karate?

            Trenowanie karate, podobnie jak np. aikido lub taekwondo, wiąże się z pewnymi wymogami w zakresie ubioru. Strój do karate, powszechnie zwany kimonem, to prosta, zwiewna i luźna szata w kształcie litery T, o stosunkowo szerokich ramionach i nogawkach, zapewniających dużą swobodę ruchów. Kimono do karate zawsze jest koloru białego.

            Co ciekawe, kimono błędnie uznawane jest za strój do karate, gdyż jest to nazwa ogólnego stroju wywodzącego się z kultury dalekowschodniej i nie związanego wyłącznie ze sztukami walki. Prawidłową nazwą stroju do sztuk walki jest gi, a stroju do karate – karategi (alternatywnie np. do aikido – aikidogi ).

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości