Zdrowe odżywianie

Kolagen naturalny - podstawowe informacje. Naturalne źródła kolagenu - czy dieta to dobry pomysł? Zastosowanie i sposób podania białka

Zdrowe odżywianie

Aktualizacja:
kapsulki kolagenowe na stole suplement diety

Kolagen to białko pełniące bardzo ważną rolę w organizmie. Niestety pod pojęciem tym nie kryje się jedna substancja, przez co sprawa się nieco komplikuje. Typów kolagenu jest ponad 20, a każdy z nich decyduje o innym efekcie. W takim razie powstaje pytanie, który kolagen wybrać?

Kolagen naturalny to pojęcie opisujące białko naturalnie występujące w organizmach żywych. Naturalne źródła kolagenu to pojęcie bardzo szerokie i trudne do zdefiniowania ze względu na biodostępność składnika, która zależy od wielu czynników.

Naturalny kolagen - czym jest, jaką pełni funkcję w organizmie?

Białko kolagenowe, określane mianem kolagenu, to element anatomicznej budowy człowieka. Na ten moment można wyróżnić 29 typów, z których każdy posiada zdolność wiązania wody. A to właśnie ona warunkuje funkcjonalność aminokwasów. Z wiekiem zarówno ilość kolagenu, jak i jego efektywne działanie, zmniejsza się. Efektem jest zmniejszona motoryka ciała i spadek jędrności skóry.

Kolagen pełni w organizmie funkcję spoiwa tkanki łącznej, skóry i kości. Powstaje więc pytanie: czy podawanie kolagenu osobom starszym rozwiąże ich problemy?

Naturalny kolagen na stawy - czy to działa?

Zwyrodnienie tkanki łącznej, które uwarunkowane jest zredukowaną ilością kolagenu, powoduje ból, zmniejszoną motorykę oraz przewlekły stan zapalny. Leczenie wydaje się logiczne. Podanie kolagenu powinno rozwiązać problem. Jednak nie jest to takie proste. Naturalny kolagen to białko mocno skomplikowane i podawanie go w żywności nie zawsze pomoże. Szczególnie ważna jest tutaj dobrze zbilansowana dieta, bogata w witaminę C oraz krzem, które warunkują endogenną syntezę aminokwasów.

Kolagen naturalny - efekty prozdrowotne

W odróżnieniu do zwyrodnienia stawów terapie kolagenowe na mało jędrną skórę przynoszą oczekiwane efekty. Stosowanie zastrzyków i kremów pozwala zwiększyć jędrność skóry poprzez jej uelastycznienie. W celu poprawy jakości skóry warto włączyć kremy na bazie białka kolagenowego, które zdecydowanie spowolnią proces starzenia.

Czy przyjmowanie białka na pewno działa? Najpowszechniejsze źródła kolagenu.

Czy kolagen naturalny jest skuteczny?

Uwarunkowane jest to długością i charakterem terapii. Leczenie wykorzystujące naturalny kolagen w diecie musi być wzbogacone o witaminę C oraz krzem. Warto uświadomić sobie, że w przypadku zwyrodnienia stawów efekt będzie można zauważyć dopiero po ok. 6 miesiącach. Zazwyczaj mówi się tutaj o obniżonym progu bólowym i zwiększonej motoryce.

Kolagen naturalny - gdzie występuje/Naturalny kolagen w jedzeniu

W żywności spotkamy go pod postacią: galaret, wywarów kostnych oraz wywarów ze skóry, golonki, chrząstki w różnej postaci, galaretki owocowej czy salcesonu.

Zainteresowanie kolagenem skłoniło rynek do pozyskiwania go z różnych źródeł. Bardzo dobrym tego przykładem jest ryba. Białko znajduje się w kościach, skórze czy ścięgnach (np. kości i płetwy ryb, odpady rybne (ości, łuski).

Kolagen stanowi składnik żelatyny. Jednak taka forma przyjmowania kolagenu nie jest dobrym źródłem białka. Żelatyna to produkt mocno kwasotwórczy, dlatego włączenie jej do diety w dużej ilości może stać się przyczyną choroby.

Kolagen na stawy, rozstępy - czy przyjmowanie suplementów rozwiąże problem starzejącej się skóry.

Kolagen naturalny - właściwości:

Kolagen do twarzy

Poprawa jakości skóry wymaga zastosowania kolagenu. Zazwyczaj mowa tutaj o kremach, które nakłada się powierzchnię ciała. Z czasem ubytek wody w organizmie zwiększa się, co w efekcie daje spadek jej jędrności. Naturalny kolagen w kremach to dobry pomysł na przeciwdziałanie temu zjawisku, jednak wspomaganie kuracji poprzez przyjmowanie białka w tabletkach na pewno spotęguje efekt.

Kolagen naturalny do picia

Taka forma białka kolagenowego okazuje się bardzo efektywna w działaniu. Po kuracji zauważyć można poprawę jakości: skóry, włosów i paznokci.

Przykłady produktów z kolagenem - jak stosować?

Stosowanie kolagenu zależy od formy produktu, w jakim się on znajduje. Na rynku znajdziemy cały szereg artykułów, które mają rozwiązać problem bólu stawów i jędrności skóry.

Do najpowszechniejszych zaliczyć można:

-Naturalny kolagen w tabletkach

Jest to forma zalecana w przypadku kuracji skóry, paznokci i włosów, ale również chorób tkanki łącznej. Przyjmowanie kolagenu z żywności może okazać się kłopotliwe ze względu na bardzo ograniczoną grupę produktów obfitych w ten składnik. Włączenie tabletek jest łatwiejsze i bardziej przyjemne niż objadanie się artykułami obfitymi w żelatynę.

-Kolagen naturalny do picia

Forma bardzo łatwa do stosowania. Szczególnie zalecana w przypadku potrzeby poprawy stanu skóry i paznokci.

-Krem kolagenowy

Jeśli już w młodym wieku boimy się, jakie rezultaty przyniesie zmniejszona ilość kolagenu w organizmie, najbardziej bezpieczną formą przyjmowania białka będzie stosowanie kremów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości