Sport i fitness

Kolejny polski sukces w akrobatyce powietrznej. Jedenastolatki zostały wicemistrzyniami świata

Sport i fitness


Jedenastoletnie akrobatki, Julia Cebulla i Julia Dynak zdobyły srebrny medal podczas Mistrzostw Świata World Pole Sports Championships – IPSF, organizowanych od 3 do 6 października 2019 r. w Kanadzie. O swoim sukcesie dziewczynki opowiedziały w Dzień Dobry TVN.

Julia Cebulla i Julia Dynak uczęszczają do Akademii Tańca Ramada. Ta pierwsza od 4. roku życia, a druga - 6. roku życia. Na zajęciach trenują różne dyscypliny tańca, w tym między innymi jazz, modern i balet. Ćwiczą także pol dance i aerial hoop.

>>> Zobacz także:

Osiągnięcia jedenastoletnich akrobatek

Julia Dynak ma już za sobą występy w pole dance w zawodach: Pole Arnold (Hiszpania, 2018 r.), gdzie zajęła 3 miejsce, Pole Art (Grecja, 2018 r.), podczas których również zdobyła brąz, Pole Art (Włochy, 2019 r.), gdzie stanęła już na najwyższym podium. Dziewczynka występowała także w aerial hoop i pole sport na mistrzostwach Europy, gdzie była trzecia w obu dyscyplinach oraz na mistrzostwach świata w zeszłym sezonie, podczas których zdobyła tytuł srebrny medal w kategorii "Aerial Hoop 10-14 Profesjonaliści" w federacji POSA, zawody odbywały się we Włoszech.

Julia Cebulla również może pochwalić się wieloma sukcesami sportowymi. Zajęła 1. miejsce na międzynarodowych zawodach pole dance w Austrii (maj 2019 r.), 3. miejsce w kategorii "Pole Sport dzieci profesjonaliści" (Praga, 2018 r.), złoty medal w mistrzostwach świata w aerial hoop w duecie (Hiszpania, 2019 r.), 1. miejce w międzynarodowych mistrzostwach pole dance (Chorwacja, 2018 r.), 4. miejsce w Pole Arnold (Hiszpania, 2018 r.).

Osiągnięcia akrobatek w aerial hoop

Od początku 2019 roku Julia Cebulla i Julia Dynak rozpoczęły przygotowania do duetu aerial hoop. Treningi szybko przyniosły bardzo dobry wynik - w marcu tego roku zdobyły Mistrzostwo Polski w federacji podległej IPSF (International Pole Sports Federation), natomiast w czerwcu 2019 miały na swoim koncie kolejny tytuł Mistrza Polski w federacji Polska Federacja Akrobatyki Powietrznej, która podlega pod POSA (Pole Sport & Arts World Federation).

Dzięki tytułowi z marca 2019 r. i osiągnięciu najwyższej punktacji w kraju dziewczynki zakwalifikowały się do mistrzostw świata World Pole Sports Championships, zorganizowanych przez International Pole Sports Federation na początku października 2019 r. w Hiszpanii. Polski startowały w duet Aerial Hoop Youth Mixed. Jest to kategoria dzieci w wieku od 10 do 17 lat, w której występują zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Dzięki pokazowi trawąjcemu cztery minuty Julia Cebulla i Julia Dynak zdobyły wicemistrzostwo świata.

Czym jest akrobatyka powietrzna?

Akrobatyka powietrzna polega na wykonywaniu akrobacji i figur gimnastycznych na podwieszonych rekwizytach. Wyróżnia się figury statyczne oraz nagłe (kontrolowane) spadki z wysokości. Ćwiczy się na przyrządach, takich jak: chusta wertykalna (szarfa), trapez czy aerial hoop.

To sport, który nie należy do najłatwiejszych, ale doskonale wzmacnia górne partie ciała, czyli brzuch, plecy oraz obręcz barkową i ramiona. Nie jest jednak wskazany dla tych, którzy mają problemy ze stawami i kręgosłupem, a podczas treningów cierpią też dłonie i piszczele.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości