Julia Wojciechowska i Antonina Trojanowska osiągnęły wielki sukces - zdobyły złoty medal podczas mistrzostw świata w akrobatyce powietrznej. O swoim wyczynie i pasji do sportu opowiedziały w Dzień Dobry TVN.
Akrobatykę powietrzną najczęściej uprawia się na szarfach, zwanych też chustami. Na nich wykonuje się figury statyczne oraz efektowne spadki. Obserwowanie ich na pewno dostarcza wielu emocji!
>>>Zobacz też: Sport dla dzieci – jaki wybrać? Na co zwracać uwagę?
Czym jest akrobatyka powietrzna?
Akrobatyka powietrzna polega na wykonywaniu akrobacji i figur gimnastycznych na podwieszonych rekwizytach. Wyróżnia się figury statyczne oraz nagłe (kontrolowane) spadki z wysokości. Ćwiczy się na przyrządach, takich jak: chusta wertykalna (szarfa), trapez czy aerial hoop .
To sport, który nie należy do najłatwiejszych, ale doskonale wzmacnia górne partie ciała, czyli brzuch, plecy oraz obręcz barkową i ramiona. Nie jest jednak wskazany dla tych, którzy mają problemy ze stawami i kręgosłupem, a podczas treningów cierpią też dłonie i piszczele.
Akrobatyka powietrzna dla dzieci
Choć jest to dyscyplina wymagająca, to udział w zajęciach akrobatyki powietrznej jest dla dzieci nie tylko frajdą, ale też pomocą w zdrowym rozwoju fizycznym. Akrobatyka to kondycja, ogólna sprawność fizyczna, elastyczność, koordynacja, równowaga, precyzja ruchów, siła. Zajęcia pozwalają na rozwój wszystkich cech motorycznych. Podczas ćwiczeń wzmacniane są mięśnie i budowany jest nawyk prawidłowej postawy. Zajęcia wspomagają nie tylko w budowaniu siły mięśniowej ale także w zwiększeniu zakresu ruchów poprzez rozciąganie.
Akrobatyka powietrzna pomaga w:
- wyrobieniu podstawowych cech motorycznych: zwinności i gibkości,
- zwiększeniu elastyczności ciała,
- poprawieniu harmonii ruchu ciała.
>>>Zobacz też: Polskim dzieciom brakuje ruchu!
Taniec na szarfach, zajęcia na trapezie i aerial hoop
Na zajęciach z wykorzystaniem chusty, trapezu czy aerial hoop wzmacniane są przede wszystkim górne partie ciała oraz brzuch. To głównie te części pracują podczas powietrznych akrobacji. Ważne są jednak także ćwiczenia, które uelastyczniają nogi, aby móc wzbogacić figury o efektowne szpagaty.
Każdy z treningów powinien być poprzedzony intensywną rozgrzewką obejmującą całe ciało. Następna jest część wzmacniająca, która może być wykonana zarówno z użyciem rekwizytu, jak i na ziemi. Kolejny etap to nauka figur na konkretnym sprzęcie. Trening kończy się rozciąganiem mięśni (stretchingiem).
Podczas zajęć aerialowych najlepiej być ubranym w obcisły, niekrępujący ruchów strój. Na zajęcia należy wkładać rękawiczki (takie jak na rower, siłownię czy do wspinaczki). Ochronią miejsca, w których skóra łatwo może się obetrzeć. Ubranie powinno być dopasowane, bo luźny materiał przeszkadza w ćwiczeniach, zwłaszcza tych w pozycji odwrotnej. Najlepiej włożyć długie spodnie (mogą być legginsy), bluzkę z rękawami lub body.
>>>Zobacz też: Powody, dla których warto uprawiać sport
Zobaczcie również rozmowę z 9-letnią Wiktorią Lang, która trenuje akrobatykę powietrzną zaledwie od półtora roku, a na jej koncie jest już kilka dużych sukcesów. Czy w czasie akrobacji towarzyszy jej strach?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto