Sport i fitness

Parkour w czasie pandemii we własnym domu. Propozycja treningu dla najmłodszych

Sport i fitness

Nie tylko muzycy, ale także sportowcy w dobie pandemii muszą wykazywać się kreatywnością. Słyszeliśmy już o maratończykach, którzy dystans pokonali we własnym salonie lub… na balkonie. Teraz przyszedł czas na inną, ciekawą dyscyplinę. Jak w dobie pandemii i powszechnej izolacji radzą sobie miłośnicy parkouru, czyli swoistych akrobacji i pokonywania przeszkód w przestrzeni miejskiej? Zdradził trener, Michał Betcher.

Parkour w domowym zaciszu

Parkour to dyscyplina, która wymaga kreatywności. Tak naprawdę bowiem sami wybieramy sobie odpowiednie miejsce do trenowania. Szukamy przeszkód, które można pokonać poprzez wykorzystanie naturalnych potrzeb ruchu naszego ciała, jak bieganie, skakanie i wspinaczka. Myślicie więc, że to ostatnia forma aktywności fizycznej, na którą można postawić we własnym domu? Nic bardziej mylnego! Michał Betcher, trener parkouru, przekonuje, że taki trening można wykonać wszędzie. Na potwierdzenie swoich słów pokazał przykładowe ćwiczenia dla najmłodszych, które można wykonać w pokoju o powierzchni 5 m kw.

Zaczynamy od rozgrzewki w formie zabawy

- mówi Michał.

Trener rozłożył na terenie pokoju przedmioty o różnym zabarwieniu. Kolory mają funkcje komend – gdy usłyszymy hasło "czerwony", musimy dotknąć czerwonego. Analogicznie sprawa wygląda w przypadku innych odcieni. Można również przejść na kolejny stopień trudności, próbując dotknąć dwóch kolorów jednocześnie (np. stopami, dłońmi lub prawą stopą i lewą dłonią).

Część główna treningu stworzonego przez Michała polega na adaptacji do otoczenia. Nawet tak niewielką przestrzeń można potraktować jako tor przeszkód. Wystarczy tylko odrobina wyobraźni. Michał stworzył w swoim pokoju specjalny tor, który za każdym razem pokonywał nieco szybciej. Użył jedynie fotela, barierki i łóżka, a także taboretu i piłki.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ćwicząc zarówno w domu, jak i w przestrzeni miejskiej, musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Trening dla maluchów wykonywany może być tylko pod czujnym okiem osób dorosłych. Pamiętajmy także o tym, żeby nie nadwyrężać swojego ciała. Dostosowujmy stopień trudności do swoich możliwości. Jak w przypadku każdego treningu, także parkour wymaga wprawy, dlatego ćwiczmy cyklicznie i ze spokojem oczekujmy efektów. Zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze.

Obejrzyjcie, jak wyglądał cały trening zaproponowany przez Michała.

Zobacz także:

Słodkie niespodzianki na Dzień Matki. Przepisy Piotra Kucharskiego

Jakub Rzeźniczak po raz pierwszy pokazał córeczkę. "Twoja kopia, Kubuś!"

Aleksandra Domańska już tak nie wygląda. Zobacz metamorfozę aktorki. "Księżna Diana"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości