Sport i fitness

Trening na schodach w stylu Rocky’ego Balboa. Prosto i efektywnie

Sport i fitness

Aktualizacja:

Wiosna w pełni, czas więc przenieść część aktywności fizycznej na zewnątrz (oczywiście zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa i ochrony przed koronawirusem). Jeśli nudzi was samo bieganie, trener Patryk Puczyłowski radzi, aby po rozgrzewce przenieść się na schody, na których można z łatwością wykonać bardzo efektywne ćwiczenia. Jakie?

Ćwiczenia na schodach

Schody stanowią idealną miejską infrastrukturę do wykorzystania podczas treningu. Pozwalają wzmocnić nie tylko nogi i pośladki, ale także polepszają wytrzymałość i kondycję organizmu.

  • Zaczynamy od rozgrzewki – Patryk zaleca, aby zrobić 40 przeskoków z nogi na nogę na najniższym schodku.
  • Następnie wbiegamy po schodach, podnosząc do góry kolana.
  • Teraz rozpoczynamy wykonywanie przeskoków połączonych z przysiadem – taki ruch doskonale wzmacnia mięśnie pośladków.

Plecy cały czas muszą być proste

- zaznacza Patryk

  • Dodatkową formą aktywności może być także zbieganie po schodach w dół pomiędzy ćwiczeniami – to oczywiście rozwiązanie dla wytrwałych.

Kalorie spalasz także podczas schodzenia

- przypomina Puczyłowski.

  • Następnie wykonujemy przysiad obrotowy: „wspinamy” się po schodach, kucając, i co schodek zmieniając stronę (pamiętajmy o prostych plecach).
  • Na koniec Patryk poleca nieco trudniejsze ćwiczenie: przysiad, pompka na schodku i wyskok do góry. Ruch przypominający popularny „burpees” należy powtórzyć 10 razy. Po wykonaniu wbiegamy na szczyt schodów, gdzie nagradzamy się… dodatkową pompką. Lub dziesięcioma – jak radzi Patryk.Trener zaleca również początkującym, aby zaczęli od pompek na schodach, a także od wbiegania po schodach w stylu Rocky’ego Balboa (zmieniamy nogi, za każdym razem dotykając piętami pośladków).

Możliwości mamy więc mnóstwo, a ogranicza nas jedynie kreatywność

- kwituje Patryk.

Na jakich schodach najlepiej ćwiczyć?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Przy wyborze schodów postarajmy się jednak pamiętać o tym, by miały one przynajmniej 10 stopni – w ten sposób wydłużymy liczbę powtórzeń, a zatem zwiększymy także ilość spalanych kalorii.

Nasz trener apeluje także, by przed rozpoczęciem treningu na stopniach, sprawdzić ich nawierzchnię – czy nie jest zbyt śliska. Dobra rada dla początkujących: ułatwienie będą stanowić schody z barierkami.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości