Sens życia - czym jest i gdzie go szukać?

radość, natura, kobieta
Plume Creative/Getty Images
Jednym z najważniejszych pytań, które zadaje sobie ludzkość, jest pytanie o sens życia. Także na poziomie indywidualnym jest to pytanie stawiane sobie w wielu momentach życia, często związanych z cierpieniem czy samotnością, ale też w szczęśliwych chwilach. Jaki jest sens życia ludzkiego? Jak znaleźć sens życia?

Sens życia - po co żyję? Jaki jest cel, dla którego ja osobiście jestem na tym świecie? Jak nadać sens mojemu życiu? Po co mam dalej żyć? To pytania, z którymi mierzy się większość z nas, szczególnie w momentach trudnych, choć bywają też osoby, którym pozornie nic nie brakuje, opływają w luksusy, mogą zawsze liczyć na bliskich, a jednak mają wątpliwości, czy właśnie tak powinno wyglądać ich życie. Na czym polega sens życia?

Jak nadać sens własnemu życiu?

Pytanie o sens życia, o to, jak znaleźć sens w życiu, jest jednym z pytań, na które ludzie szukają odpowiedzi od niepamiętnych czasów. Temat sensu życia podnoszony był i jest przez religie, wybitnych filozofów, myślicieli, a nawet komików, czego przykładem może być film "Sens życia według Monty Pythona". Jednak pytanie to najważniejszego wymiaru zyskuje, gdy próbujemy na nie odpowiedzieć osobiście. Czym dla mnie jest sens życia? Jaki jest sens mojego życia? Po co właściwie żyję? Jak mam nadać mojemu życiu sens? To wątpliwości, które pojawiają się w różnych momentach, niekoniecznie tych, które uznajemy za gorsze.

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, która zadowoliłaby wszystkich. Wiele zależy od tego, na jakim etapie życia jesteśmy, jak w danym momencie ono wygląda, czy jesteśmy młodzi czy starzy, szczęśliwi czy nie.

Straciłem sens życia. Co robić?

Pytanie o sens życia powraca najdobitniej w trudnych życiowych momentach. W chwilach, gdy tracimy kogoś bliskiego, kogoś, kto był "całym naszym światem" - żonę, męża, dziecko, przyjaciela, rodziców. To wtedy z ust niektórych pokrzywdzonych przez los ludzi pada stwierdzenie: „Dla mnie życie nie ma już sensu” lub pytanie: "Po co mam żyć, skoro odszedł ktoś, kto nadawał cały sens mojemu życiu?". Niekiedy nie trzeba aż tak dramatycznych wydarzeń, by człowiek zaczął zastanawiać się nad sensem swojego istnienia. Są ludzie, którym nie brakuje nic, żyją szczęśliwe, ciesząc się życiem, aż przychodzi dzień, w którym również zadają sobie te same pytania – jaki jest sens mojego życia, czy takie życie ma sens, po co tu jestem?

Jednak przyjmijmy, że stało się coś dramatycznego, nie mamy już ochoty i siły, by dłużej żyć. Co zrobić w takich chwilach? Oto kilka porad:

  • Nie zamykajmy się w sobie i w czterech ścianach.
    • Jak najwięcej czasu spędzajmy z rodziną, a gdy nie mamy jej w pobliżu, to z przyjaciółmi, znajomymi, a nawet obcymi ludźmi, z którymi możemy porozmawiać. Choć w danej chwili może być nam ciężko, ktoś inny jest w stanie przypomnieć, jak jesteśmy ważni dla najbliższych, świata, otoczenia.
      • Ważne, byśmy nie zrywali kontaktu ze światem, bo to grozi osamotnieniem, bezczynnością, brakiem motywacji do działania, a nawet depresją.
        • Przypomnijmy sobie najszczęśliwsze chwile w naszym życiu. Pomyślmy, co zrobić, by wróciły. Nie popadajmy w bezczynność. Wspominajmy, planujmy, działajmy na nowo.

          Jaki jest sens życia człowieka?

          Nie zawsze dramatyczne i nagłe zmiany wywołują wątpliwości o sens życia. Jeśli dobrze nam się powodzi, możemy powiedzieć, że mamy wszystko: pieniądze, bliskich, szczęście, a mimo to brakuje nam czegoś, to być może zaczyna się właśnie nasza droga w poszukiwaniu własnego sensu życia. To my musimy nadać znaczenie i kierunek tym poszukiwaniom, odnaleźć siebie.

          Jak odzyskać sens życia, a jak go odnaleźć?

          Różnica jest subtelna, aczkolwiek istnieje. Odzyskać można coś, co się straciło, natomiast samo szukanie nie musi być związane z utratą. Po prostu nadchodzi moment, gdy odczuwamy, że czegoś nam w życiu brakuje i chcemy tę pustkę wypełnić. Jak można to zrobić? Sens życiu może nadać:

          • Pomaganie innym - przykłady można mnożyć, szczególnie pośród ludzi, którym się "powiodło" – milionerów, artystów, gwiazd. Teoretycznie mają wszystko, a mimo to szukają aktywności, która innym da korzyść, a im samym satysfakcję i spełnienie - sens życia.
            • Tworzenie - dla wielu osób życie to ciągłe tworzenie czegoś. Nie ważne, czy jest to pomnażanie majątku, twórczość artystyczna czy budowanie wielkich firm.
              • Samorealizacja - to potrzeba zajmująca najwyższe miejsce w osławionej piramidzie potrzeb Abrahama Maslowa. Żeby potrzeba samorealizacji była spełniona, powinny zostać najpierw zaspokojone inne, bardziej podstawowe potrzeby. Dla wielu samorealizacja jest tym samym, co sens życia. Przykłady? Pragnienie bycia najlepszym rodzicem, najlepszym naukowcem, sportowcem. Sens życia w psychologii niekiedy utożsamiany jest z samorealizacją.

                Więc jak znaleźć sens życia? Czuć, myśleć, eksperymentować, marzyć i na pewno nigdy się nie poddawać!

                Zobacz także:

                Autor: Adrian Adamczyk

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości