Zdrowie

Seksuolog - czym się zajmuje? Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Zdrowie

Aktualizacja:
Kobieta podczas spotkania z terapeutą

Seksuolog jest specjalistą, który zajmuje się schorzeniami w sferze seksualnej człowieka. Uczucie zaspokojenia seksualnego jest jedną z podstawowych potrzeb i problemy w tej dziedzinie życia wpływają na całe funkcjonowanie człowieka. Wizyta u seksuologa często kojarzy się z dużym stresem, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda wizyta w poradni seksuologicznej i z jakimi problemami udać się do seksuologa.

C: Seksuolog jest specjalistą z dziedziny seksuologii. Seksuologia to dział nauki, który zajmuje się seksualnością człowieka. Jej ramy obejmują potrzeby seksualne człowieka, życie seksualne, relacje pomiędzy partnerami, odczuwane uczucia i wszystko, co jest związane z płcią człowieka i orientacją seksualną, a także wszelkie nieprawidłowości i patologie dotyczące sfery seksualnej. Seksuologia jest ściśle związana z medycyną, psychiatrią, prawem, psychologią i socjologią. Seksualność dla wielu osób jest tematem tabu, a problemy w tej sferze są zbyt wstydliwe. Z tego względu wiele osób nigdy nie udaje się do seksuologa . Nie zdają sobie one sprawy, że wizyta w poradni seksuologicznej skutecznie poprawia jakość życia seksualnego.

Czym zajmuje się seksuolog?

Seksuologiem może zostać osoba, która ukończyła studia na kierunku medycyny lub psychologii i w ramach specjalizacji kontynuowała naukę na studiach podyplomowych na kierunku seksuologia. Lekarzami seksuologami najczęściej zostają lekarze posiadający już specjalizację z urologii, psychiatrii lub ginekologii. Lekarz seksuolog może przeprowadzić badanie fizykalne i wypisać receptę na leki, psycholog seksuolog nie posiada takich uprawnień. Zdecydowanie więcej jest psychologów ze specjalizacją seksuologiczną przygotowanych do prowadzenia psychoterapii, która jest kluczowym elementem w leczeniu większości problemów w sferze seksualnej. Seksuologia jest dziedziną interdyscyplinarną, dlatego lekarze i psycholodzy współpracują ze sobą w zakresie diagnostyki, psychoterapii i farmakoterapii.

Seksuolog zajmuje się szeroko pojętą seksualnością człowieka. Seksuolodzy kliniczni zajmują się indywidualnymi zaburzeniami seksualnymi, seksuolodzy społeczni badają zachowania seksualne w populacji i kulturze, a seksuolodzy sądowi zajmują się przestępstwami na tle seksualnym. Seksuolog udziela porad i podejmuje się leczenia osób, które cierpią na różnorodne zaburzenia dotyczące seksualności i płciowości. Seksuolog pomaga ustalić przyczynę występujących zaburzeń, wdraża ich leczenie, pomaga psychicznie sobie z nimi poradzić. Może też udzielić porad dotyczących odbudowania wzajemnych relacji partnerów, dobrania odpowiednich technik współżycia i antykoncepcji.

Kto powinien zgłosić się do seksuologa?

Wiele osób, które mają problemy w sferze seksualnej nie korzysta z pomocy seksuologa . Powodem jest wstyd i uznawanie dysfunkcji seksualnej za zbyt intymny problem. Przyznanie się przed obcą osobą, nawet jeżeli jest lekarzem, że nie staje się na wysokości zadania, powoduje dyskomfort. Wiele osób myśli, że ich problemy z seksualnością nie są dysfunkcją, którą da się leczyć. Jednak problemy w sferze seksualnej powodują frustrację w innych sferach życia. Z wizyty w poradni seksuologicznej mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a także pary. Do seksuologa powinny zgłosić się osoby , które:

· cierpią na zaburzenia erekcji,

· mają problem z przedwczesnym lub opóźnionym wytryskiem,

· mają problem z osiągnięciem orgazmu,

· odczuwają barierę psychiczną przed uprawianiem seksu,

· odczuwają ból podczas stosunku seksualnego,

· cierpią na pochwicę, czyli zaciskanie się pochwy,

· mają zwiększony popęd seksualny lub w ogóle go nie odczuwają,

· posiadają dewiacje seksualne, uzależnienia na tle seksualnym,

· mają nietypowe preferencje seksualne,

· są niepewne swojej tożsamości płciowej,

· źle czują się ze swoją orientacją seksualną.

Z porady seksuologa korzystają także pary, które są niezadowolone ze swojego pożycia seksualnego i osoby, które dopiero chcą rozpocząć współżycie. Do poradni seksuologicznej powinien udać się każdy, kto odczuwa dyskomfort związany ze sferą seksualną.

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Podczas pierwszej wizyty u seksuologa specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący sfery seksualnej i problemu, z którym udał się do niego pacjent. Pytania, które zadaje seksuolog są bardzo delikatne i intymne. Dotyczą chorób, przyjmowanych leków, orientacji seksualnej, współżycia. Jest to niezbędny element wizyty, ponieważ pozwala ustalić przyczynę i istotę problemu. Seksuolog powinien wykazać się bezstronnością, taktem, wyczuciem i szacunkiem. Następnie lekarz przeprowadza badanie fizykalne lub badania testowe w postaci kwestionariuszy i skal oraz może zdecydować o skierowaniu pacjenta do dalszej diagnostyki, na przykład na badania laboratoryjne. W kolejnych etapach seksuolog zadecyduje o najlepszej metodzie leczenia i będzie przeprowadzał ją podczas kolejnych wizyt.

Ile kosztuje wizyta u seksuologa?

Wizyta u seksuologa to koszt około 100-200 złotych za wizytę. Cena różni się w zależności od miasta. W niektórych przychodniach odbywają się wizyty u seksuologa w ramach NFZ . Skierowanie nie jest wymagane.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości