Zdrowie

Polak 16-krotnym mistrzem świata w szybownictwie. "Dalej jestem sprawnym pilotem"

Zdrowie

Aktualizacja:

Sebastian Kawa, lekarz i pilot szybowcowy, ponownie sięgnął po złoty medal. To kolejne wyróżnienie w karierze sportowca. O emocjach towarzyszących sięganiu po trofeum rozmawiał z Robertem Stockingerem.

Sebastian Kawa mistrzem świata

Śmiało można powiedzieć, że Sebastian Kawa w szybownictwie osiągnął już wszystko. A nawet więcej niż wszystko. Nie dość, że ma za sobą pionierski lot w Himalajach i przelot nad masywem Annapurny, to wciąż sięga po kolejne medale.

- Miałem dwuletnią przerwę. W zeszłym sezonie w ogóle nie było zawodów szybowcowych, więc powrót do latania i rywalizacji na początku był ogromnym wyzwaniem, a później przyjemnością, kiedy już się okazało, że dalej jestem sprawnym pilotem i mogę rywalizować na światowym poziomie - zdradził przed kamerą Dzień Dobry TVN.

Jak wyglądają zawody szybowcowe

Sebastian Kawa ma na swoim koncie niezliczone tytuły. W rozmowie z Robertem Stockingerem wyjaśnił, na czym polega rywalizacja pilotów szybowców.

- To jest wyścig - powiedział. - A tak naprawdę kilkanaście wyścigów rozgrywanych codziennie przez dwa tygodnie. Mamy wyznaczone trasy około 300 km. Jeżeli te zawody byłyby u nas w Bielsku, to polecielibyśmy do Krosna, następny punkt zwrotny wyznaczylibyśmy na Nitrze na Słowacji, a metę mielibyśmy na górze Żar - objaśnił.

Mistrz wytłumaczył również, na jakiej zasadzie działają szybowce.

- Wykorzystujemy prądy powietrzne, czyli np. pod taką chmurką, jaką widzimy nad naszymi Beskidami, powietrze ciepłe unosi się i tam możemy się wznosić, bo tutaj nie ma silnika - przypomniał.

Oprócz sportowej pasji, Sebastian Kawa jest również lekarzem. Jego specjalizacja to ginekologia i położnictwo. Gdy koronawirus zatrzymał świat sportowych zmagań, mistrz przywdział fartuch i rękawice i wsparł lokalny ośrodek zdrowia.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości