Psychologia

Czy w długoletnim związku upodabniamy się do partnera? Nowe badania wreszcie rozwiązały tę tajemnicę

Psychologia

Aktualizacja:

Od dziesięcioleci istnieje przekonanie, że partnerzy będący w długoletnich związkach z czasem stają się coraz bardziej do siebie podobni. Teza ta wywodzi się z badań, które zostały przeprowadzone w latach 80. ubiegłego wieku. Ale czy to dziwne zjawisko faktycznie istnieje?

Pary z długoletnim stażem wyglądają podobnie?

W 1987 roku zostały opublikowane badania, w których stwierdzono, że małżeństwa, które mieszkały razem przez 25 lat w wyniku długotrwałego wspólnego pożycia, zaczęły upodabniać się do siebie.

Jak to możliwe? Autorzy badania pod przewodnictwem nieżyjącego już psychologa społecznego Roberta Zajonca tłumaczyli, że "zbieżność w fizycznym wyglądzie małżonków" pojawia się, ponieważ z biegiem czasu stają się tak "zsynchronizowani, że nieświadomie naśladują siebie nawzajem, a w efekcie zmienia to wygląd ich twarzy".

Implikacją naczyniowej teorii konwergencji emocjonalnej jest to, że nawykowe używanie mięśni twarzy może trwale wpływać na fizyczne cechy twarzy. Wynika z tego, że rysy twarzy dwojga ludzi, którzy mieszkają ze sobą przez dłuższy czas, dzięki powtarzanej empatycznej mimikrze, stają się podobne

- wyjaśniali autorzy badania.

Naukowcy obalają tezę

Jak podaje portal Science Alert, powyższa idea wciąż utrzymuje się w literaturze psychologicznej, bowiem wiele osób uważa, że hipotetyczne zjawisko zostało "udowodnione naukowo". Badacze z Uniwersytetu Stanforda postanowili jednak obalić tę teorię.

Bliższe przyjrzenie się literaturze ujawnia, że chociaż hipoteza konwergencji w wyglądzie fizycznym jest jednym z założeń współczesnych nauk psychologicznych i została szeroko rozpowszechniona w podręcznikach, książkach i przełomowych artykułach, praktycznie nie ma poparcia empirycznego

– stanowczo stwierdzają autorzy nowych badań – Pin Pin Tea-Makorna i Michał Kosiński.

Eksperyment z 1987 roku był oparty na wyjątkowo małej próbie 12 małżeństw heteroseksualnych. Co więcej, jego ustalenia nigdy nie zostały powtórzone

- czytamy na łamach Science Alert.

Badacze postanowili zatem przeprowadzić eksperyment z 1987 roku, ale na większej próbie . W badaniu wzięło udział 517 małżeństw. Naukowcy porównali wygląd twarzy małżonków tuż po ślubie z fotografiami wykonanymi od 20 do nawet 69 lat po ślubie.

Kiedy rozpoczynaliśmy ten projekt, byłem przekonany, że z łatwością znajdziemy dowody na zbieżność wyglądu twarzy. Jest to jedna z tych teorii, których wszyscy studenci psychologii się uczą

- mówił Tea-Makorn na łamach newswise.com

Wniosek

Naukowcy nie znaleźli niczego, co sugerowałoby, że pary z upływem lat zaczynają się do siebie upodabniać. Natomiast wyniki potwierdziły, że ludzie na wieloletnich partnerów wybierają osoby zbliżone do siebie.

Zobacz wideo: Czy samochody elektryczne mogą być przyjazne dla środowiska? Ruszył projekt badawczy ELAB

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: sciencealert.com

Pozostałe wiadomości