Psychologia

Typ osobowości a sposób wypowiadania się. Czy introwertyk zrozumie się z ekstrawertykiem?

Psychologia

Aktualizacja:

Mogłoby się wydawać, że oczytanie wpływa na umiejętne dobieranie słów. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest. Zdaniem naukowców to typ osobowości wpływa na język, którym się posługujemy.

Zespół naukowców z Nanyang Technological University (NTU Singapore) przeprowadził meta-analizę 37 badań na 80 tys. osób. Na tej podstawie stwierdzili, że u ekstrawertyków występuje tendencja do częstszego używania pewnych kategorii słów o optymistycznym zabarwieniu. Zapytaliśmy więc dr Ewę Jarczewską-Gerc, psycholog, czy faktycznie osobowość wpływa na słowa, które dobieramy.

Ekstrawertyk a introwertyk

Nim przejdziemy do języka, zacznijmy od podstaw, czyli jaka jest różnica pomiędzy osobowością ekstrawertyczną a introwertyczną.

- Ekstrawertyk jest przede wszystkim aktywny, dlatego że potrzebuje silnych bodźców, adrenaliny związanej z poznaniem tego, co nowe. Dla niego działa to jak stymulator. Musi się dużo dziać, muszą pojawiać się w życiu emocje – wyjaśniała ekspertka.

Natomiast introwertycy są ich przeciwieństwem. - Potrzebują spokoju, możliwości na przemyślenie, nie wpływają na nich dobrze sytuacje stresujące, dynamiczne, ulegające zmianie. Ten typ jest wysoko reaktywny, czyli reaguje na każde, nawet najlżejsze bodźce – dodała.

Jakiego języka używamy w zależności od typu osobowości?

Czas na badania. Czy osobowość faktycznie wpływa na nasz język?

- Język, którego używamy, to ekspresja nas samych, więc tutaj kilka elementów wchodzi w grę: tempo, z jakim mówimy, głośność, dobór słów. Dlatego nie dziwią mnie te odkrycia z Singapuru, bo mowa jest tym elementem wyrażania siebie. Od dawna wiemy, że ekstrawertycy inaczej mówią niż introwertycy – rozpoczęła psycholog.

Następnie podkreśliła, że badacze z Singapuru odkryli to, że ekstrawertycy używają dużo słów nasyconych energią, bardzo entuzjastycznych, radosnych. Język ich jest barwny, pełen zachwytu, wskazuje na przeżywanie emocji – Ekstrawertycy często mówią o miłości, że coś jest piękne, cudne, wspaniałe. I po tym możemy ich poznać – oświadczyła.

Dzień Dobry TVN

Z kolei naukowcy nie określili dokładnie, jakich słów używają introwertycy.

– Zrobili to dla bezpieczeństwa, ponieważ jest to bardzo trudne. Introwertyk ma większą siłę hamowania różnych impulsów. Nie używa on zbędnych słów, jest oszczędny w przymiotnikach, jest małomówny. Ekstrawertyk powie: "kocham cię" osobie, którą zna 15 minut, a introwertykowi zajmie to dużo więcej czasu. Ich ekspresja jest dużo bardziej ograniczona i używają słów, które są obojętne – oznajmiła.

Natomiast z badań wynika, że większość z nas jest pomiędzy dwoma tymi typami.

– W pewnych sytuacjach z introwertyka można stać się ekstrawertykiem - oświadczyła dr Ewa Jarczewska-Gerc. - Wówczas należy popracować nad poziomem swojego pobudzenia - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Niezwykła drużyna mam-cheerleaderek. "Pokonujemy swoje słabości, jesteśmy dla siebie wsparciem"

Niezwykły głos 76-letniej Apolonii Nowak. "To jest chyba dar od Boga"

Pomysłowi rodzice i zakazane imiona. Agaton, Mojmir, a może Pandemia?

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości