Profilaktyka zdrowia

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Jak walczyć z nadwagą?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Problemy z otyłością są coraz częstszym problemem pojawiającym się w Polsce. O tym, z czego wynika nadmierna masa ciała i jak ją kontrolować w studiu Dzień Dory TVN opowiedzieli Urszula Somow – dietetyk, Krzysztof Kryj – trener personalny, Piotr Gryglas – internista, kardiolog, hipertensjolog oraz Magdalena Gajda – społeczny rzecznik praw osób chorych na otyłość.

Otyłość jest poważnym problemem występującym na całym świecie. Według badań w Polsce z nadmierną masą ciała boryka się co piąta osoba. Główną przyczyną otyłości są złe nawyki żywieniowe i brak aktywności. Z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością poruszyliśmy tematy, jak przeciwdziałać powstawaniu dodatkowych kilogramów.

Otyłość – groźna dla zdrowia człowieka

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość należy do najróżniejszych chorób przewlekłych. Nieleczona przyczynia się do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy typu II, zaburzeń hormonalnych, a nawet zwiększa ryzyko powstawania niektórych nowotworów.

Czy Polacy są aktywni fizycznie?

Niestety wśród osób dorosłych nie odnotowuje się dużej aktywności fizycznej. Według raportów MultiSport Index 2018, co trzeci Polak nie podejmuj się żadnej aktywności fizycznej, a ok 48. procent społeczeństwa uprawia sport raz w tygodniu.

Sytuacja nie wygląda też dobrze u dzieci. Co dziesiąty uczeń boryka się z nieprawidłowym ciśnieniem tętniczym, które związane jest z dodatkowymi kilogramami. Dzieci i nastolatkowie coraz rzadziej podejmują się sportów i niechętnie uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego.

Wpływ diety na wagę

Drugim ważnym czynnikiem mającym wpływ na naszą wagę jest kwestia odżywania. Przede wszystkim zaleca się zbilansowaną dietę opartą na regularnym spożywaniu od 4 do 5 posiłków, w równych odstępach czasowych. Co jeść, a czego unikać? Zaleca się zmniejszenia spożywania tłuszczów zwierzęcych i cukru oraz zwiększenie ilości spożywanych owoców i warzyw, a także roślin strączkowych i orzechów.

Pierwsze objawy otyłości

Żyjąc w pędzie, często nie zwracamy uwagi na naszą wagę. Pierwszą alarmującą informacją jest wskaźnik BMI. Jeżeli nasza skala przekracza 25 punktów, w głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Taki wynik oznacza nadwagę. Otyłość liczona jest powyżej 30 punktów.

Zobacz też:

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości