Profilaktyka zdrowia

Mężczyźni częściej niż kobiety umierają na choroby nowotworowe. Naukowcy znaleźli przyczynę

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
"Journal of Experimental Medicine"/zdrowie.gazeta.pl

W przypadku większości nowotworów mężczyźni częściej umierają na raka niż kobiety. Potwierdzają to statystki na całym świecie. Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) wyjaśnili, dlaczego tak się dzieje.

Co roku, w Niemczech na nowotwór umiera ponad 130 tys. mężczyzn i ok. 100 tys. kobiet. Z kolei śmiertelność na raka w Stanach Zjednoczonych wynosi u panów 189,5 na 100 tys., a u pań - 135,7 na 100 tys. Natomiast analizując przypadki nowotworów w Polsce, widzimy, że liczba zgonów na raka w naszym kraju zwiększa się dla obu płci, ale szybciej w populacji mężczyzn.

Dlaczego mężczyźni częściej niż kobiety umierają na choroby nowotworowe?

Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) postanowili rozwiązać tę zagadkę i znaleźć przyczynę wyższej śmiertelności wśród mężczyzn. Niektórzy przypuszczali, że winny jest styl życia. Panowie bowiem częściej sięgają po używki i mniej dbają o swoje zdrowie. Natomiast okazuje się, że problem jest znacznie poważniejszy.

Grupa niemieckich naukowców opublikowała wyniki badań w czasopiśmie "Journal of Experimental Medicine". Wynika z nich, że chodzi o pewne różnice molekularne pomiędzy płciami, a dokładniej o różnicę w ekspresji genu kodującego białko o nazwie TIMP1.

Odkrycie naukowców może pomóc w diagnostyce raka

Badacze przeanalizowali skład krwi pobranej od pacjentów z Niemiec i Kanady. Mężczyźni, u których stwierdzono wyższe stężenie endogennego białka TIMP1, mieli podwyższone ryzyko zgonu z powodu raka. Zauważono też znaczne ryzyko przerzutów w przypadku pacjentów z rakiem trzustki, jelita grubego oraz czerniakiem.

TIMP1 nie jest wyższy u wszystkich mężczyzn, ale odkrycie tego białka jako czynnika ryzyka, który można zidentyfikować we krwi, pozwoli klinicystom zdiagnozować pacjentów, u których istnieje wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się zagrażających życiu przerzutów

Zdaniem naukowców ich odkrycie może pomóc w diagnostyce i w bardziej ukierunkowanym leczeniu nowotworów.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Ciąża po leczeniu onkologicznym

Ciąża po leczeniu onkologicznym Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: "Journal of Experimental Medicine"/zdrowie.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Barwick/Getty Images

Pozostałe wiadomości