Profilaktyka zdrowia

Rewolucja w antykoncepcji. Czy teraz panowie będą zażywać pigułki?

Profilaktyka zdrowia

Antykoncepcja to problem głównie kobiet. Teraz może się to zmienić. Brytyjscy badacze są bliscy opracowania męskiego odpowiednika tabletki antykoncepcyjnej. Jak będzie działał preparat i kiedy trafi na rynek? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Maciejem Jędrzejko, ginekologiem.

Jak działa antykoncepcja dla mężczyzn?

Kobiety, które nie chcą mieć dzieci lub nie planują ciąży muszą pamiętać o regularnym przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych. Na szczęście to może się wkrótce zmienić i część odpowiedzialności spadnie na panów. Brytyjscy badacze są bliscy opracowania żelu wcieranego w skórę, który ma być męskim odpowiednikiem pigułki antykoncepcyjnej. Jak działa męska antykoncepcja?

- Preparat działa podobnie do pigułki antykoncepcyjnej, czyli będzie lekiem hormonalnym. Jego celem jest blokowanie osi przysadkowo-podwzgórzowo-jądrowej, aby zmniejszyć liczbę plemników wytwarzanych przez jądra do takiej, która zapewnia brak płodności - tłumaczy dr Maciej Jędrzejko, ginekolog.

Dlaczego do tej pory nie opracowano antykoncepcji dla mężczyzn?

Prace nad "męską pigułką antykoncepcyjną" trwają od wielu lat. Pierwsze doniesienia o badaniach pojawiły się 1955 roku. Niestety wszystkie eksperymenty kończyły się niepowodzeniem. Dlaczego? Powody są dwa. Pierwszy to to, że męski układ hormonalny znaczącą różni się od kobiecego. Drugi - panowie mają spory kłopot z regularnym przyjmowaniem leków.

Badania pokazują, że wszelkie działania kierowane do panów, które mają zwiększyć ich świadomość i zachęcić do dbania o zdrowie dają słabe efekty.

- Znacznie więcej korzyści daje skierowanie ich na kobiety, bo tylko one są w stanie przekonać i wysłać mężczyznę do lekarza - mówił specjalista.

Ale problemem jest nie tylko nieregularne przyjmowanie leków. Wielu mężczyzn nie dopuszcza do siebie myśli, że mogą być bezpłodni, tym samym dbanie o antykoncepcję - zazwyczaj - całkowicie spoczywa na kobiecych barkach. Do tego część mężczyzn boi się powikłań związanych z przyjmowaniem leków hormonalnych.

- Działania niepożądane w przypadku kobiecych i męskich leków antykoncepcyjnych są takie same. Ich przyjmowanie może się wiązać m.in. ze spadkiem libido, a to dla mężczyzny może być równoznaczne z policzkiem - mówił specjalista.

Antykoncepcja dla mężczyzn - wazektomia

Na szczęście czasy i męskie podejście do antykoncepcji bardzo się zmieniają. Coraz częściej panowie decydują się na wazektomię, podwiązanie nasieniowodów.

- Zabieg jest prosty, wykonuje się go raz, kosztuje ok. 2 tysięcy złotych i co najważniejsze odciąża kobietę i ściąga z niej część odpowiedzialności. Ma to ogromne znaczenie, gdyż aż 80 proc. kobiet przyznaje, że zdarza im się popełniać błędy podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych - mówił dr Maciej Jędrzejko, ginekolog.

Zobacz także:

Miłość od pierwszego wejrzenia. Ania i Ivan z "Hotelu Paradise 2" o swoim uczuciu: "Przede wszystkim wygraliśmy siebie"

Weronika Marczuk świętuje pierwsze urodziny córki. Zdradziła, że mała Ania już mówi do niej "mammma"

Maciej Maniewski z "Afery fryzjera" został ojcem! " Czekając na jej narodziny, napisałem list"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości