Powięź i jej rola w ciele człowieka. Jak jest zbudowana i na czym polega jej ćwiczenie?

Kobieta trzymająca się za kark
Sam Edwards
Powięź to struktura utrzymująca całe ciało w jedności. W organizmie pełni wiele funkcji biochemicznych i mechanicznych, dlatego jej kondycja i zdrowie może bezpośrednio wpływać na jakość pracy mięśni - głównie kończyn, grzbietu i brzucha.

Powięź narażona jest na szereg uszkodzeń na skutek urazów bezpośrednich, jak i w wyniku powikłań chorób narządów, które otula. Choroby powięzi objawiają się zwykle pogorszeniem jakości pracy szczególnie dużych grup mięśniowych i stawów, a także obciążają dolegliwościami bólowymi. W terapii powięzi znaczącą rolę odgrywają ćwiczenia i dieta powięziowa.

Co to jest powięź?

Powięź to trójwymiarowa sieć tkanki włóknistej tworząca swoistą ciasno utkaną błonę rozciągającą się wzdłuż całego ciała pod powierzchnią skóry, osłaniając wszystkie grupy mięśni szkieletowych. Powięź odnosi się również do włókien tworzących torebki stawowe, torebki narządów wewnętrznych, przegrody grup mięśniowych, ścięgien, rozcięgien, więzadeł i innych włóknistych tkanek kolagenowych tkanki łącznej. Powięź i ból to często nierozerwalny duet. Ból powięzi może pojawiać się na drodze chorób, uszkodzeń, wytężonej pracy fizycznej, przeciążenia organizmu bądź innych patologii. Ból bezpośrednio wpływa na przyjmowaną postawę ciała i zmniejsza wydajność układu ruchu, w tym powięzi właśnie.

Jak zbudowana jest powięź?

Powięź zbudowana jest z tkanki łącznej włóknistej zbitej, która w zależności od pełnionych funkcji i lokalizacji, dzieli się na trzy rodzaje włókien:

  • małoelastyczne, ale wytrzymałe i silne, tak zwane białe włókna kolagenowe ;
    • elastyczne, podatne na rozciąganie i dynamiczną pracę, tak zwana żółta elastyna ;
      • luźne, tworzące włóknistą siatkę, tak zwane włókna retikulinowe .

        Wszystkie włókna tworzące powięź składają się na trzy warstwy:

        • powięź powierzchowną, znajdującą się tuż pod skórą właściwą, która łączy się z tkanką tłuszczową i naczyniami krwionośnymi głębokimi;
          • powięź głęboka i namiętna – otaczają mięśnie i narządy, utrzymują ich napięcie i kształt, a także łączą bezpośrednio cały układ kostno-mięśniowy.

            Funkcje powięzi

            Powięź, wypełniając ciało na różnych poziomach, wpływa na funkcjonalność otulonych tkanek , między innymi:

            • stanowi mechaniczną ochronę przed wpływem destrukcyjnych sił zewnętrznych oraz jest barierą dla drobnoustrojów chorobotwórczych;
              • absorbuje i rozprasza nadmiar energii, dzięki czemu układy, które chroni, są bardziej odporne, a sama powięź ma zdolności regeneracyjne;
                • jest przewodnikiem w procesach biochemicznych i hemodynamicznych;
                  • stanowi podporę dla naczyń limfatycznych, krwionośnych i nerwów;
                    • zapamiętuje przebyte urazy i dostosowuje swoje ustawienie przestrzenne do optymalnego działania w nowych warunkach.

                      Powięź, a dieta

                      Odpowiednie nawodnienie organizmu zapewnia sprawność pracy powięzi. Woda i mikroelementy to katalizatory metabolizmu i procesów mechanicznych, w tym ślizgania się mięśni i efektywnej komunikacji międzykomórkowej.

                      Choroby powięzi

                      Wszelkie patologie narządów wewnętrznych i mięśni mogą pozostawić wydźwięk na strukturach powięzi. Wpływ czynników biomechanicznych, psychicznych i biomechanicznych prowadzi do:

                      • zwiększonego napięcia mięśniowo-powięziowego – na przykład długotrwały stres wywołuje bolesne napięcie powięzi, uczucie sztywności, szczególnie karku, ogólne zmęczenie i osłabienie sił;
                        • uszkodzenia włókien i powstania ubytków powięzi;
                          • stanów zapalnych;
                            • wszelkiego rodzaju zwyrodnień powięzi.

                              Dominującymi objawami chorób powięzi są m.in.:

                              • zaburzenia statyki ciała, pogorszenie jakości pracy głównie dużych stawów, zaburzenia stabilizacji głębokiej kręgosłupa i miednicy;
                                • upośledzenie mechaniki oddychania w wyniku obniżenia siły i elastyczności tłoczni brzusznej i klatki piersiowej;
                                  • zmiany tkankowe i wyczuwalne zwłóknienia, tzw. bolesne punkty spustowe;
                                    • obrzęki w okolicach węzłów chłonnych, pachwin, dołów kolanowych i pachowych, nadbrzuszu oraz trójkątów nadobojczykowych.

                                      Ćwiczenia powięzi

                                      Trening powięziowy ma na celu przyspieszenie powrotu do ogólnej sprawności i zdrowia po urazach i chorobach, zminimalizowanie ryzyka kolejnych kontuzji z naciągnięcia czy zerwania włókien kolagenowych, a także wsparcie funkcjonalne układu ruchu poprzez poprawę elastyczności mięśni, stawów czy ścięgien. Ćwiczenia powięzi to głównie rozciąganie. Ruchy należy wykonywać powoli i płynnie do granicy możliwości stawu przy pomocy narzędzi, na przykład piłek czy rolek, jako izolowany trening bądź w postaci dynamicznej, jako element rozgrzewki.

                                      Zobacz wideo: Na czym polega terapia powięziowa?

                                      Dzień Dobry TVN

                                      Zobacz także:

                                      Autor: Adrian Adamczyk

                                      podziel się:

                                      Pozostałe wiadomości