Zdrowie

Ginekologia estetyczna. Strefy intymne bez tabu

Zdrowie

Chirurgia ginekologiczna polecana jest już nie tylko kobietom po porodach. Na zabiegi coraz częściej decydują się panie z wrodzonymi defektami anatomii. To dla nich szansa na poprawę wyglądu i funkcji okolic intymnych, a tym samym komfortu życia seksualnego.

Zabiegi ginekologii estetycznej można podzielić na dwie główne grupy: zabiegi chirurgii inwazyjnej i nieinwazyjnej. Do zabiegów chirurgii klasycznej należą labioplastyka, czyli chirurgiczna redukcja warg sromowych mniejszych lub większych, czy też plastyka tylnej ściany pochwy i krocza. Zabiegi nieinwazyjne są to z kolei zabiegi przeznaczone do problemów intymnych o mniejszym stopniu zaawansowania, z użyciem technologii opartej na energii: tj. lasery CO2, radiofrekwencja (RF), ultradźwięki HIFU oraz zabiegi wykorzystujące osocze bogatopłytkowe, fibrynę bogatopłytkową w regeneracji obszaru sromu, krocza i pochwy. Wszystkie wyżej wymienione zabiegi można wykonać w Domu Lekarskim w Szczecinie.

Labioplastyka – korekcja warg sromowych

Jeden z popularniejszych zabiegów, czyli labioplastyka, to zabieg chirurgicznej redukcji warg sromowych mniejszych lub większych.

Przerośnięte wargi sromowe są dla kobiet źródłem kompleksów i faktycznie okazuje się, że pacjentki po przebyciu zabiegu labioplastyki opisują, że nabrały większej pewności siebie – mówi dr n. med. Piotr Kolczewski, specjalista ginekologii i położnictwa oraz ginekolog plastyczny w Domu Lekarskim.

Zabieg labioplastyki warg sromowych mniejszych polega na chirurgicznym wycięciu nadmiaru skóry warg sromowych mniejszych przy użyciu różnych narzędzi: noża klasycznego, radiofrekwencji chirurgicznej albo lasera CO2.

Laseroterapia

Każdy zabieg może wiązać się z ryzykiem powikłań, na szczęście urządzenia bazujące na użyciu energii, np. laserów frakcyjnych CO2, mogą je minimalizować. W przypadku labioplastyki wargi sromowe muszą być wycięte bardzo symetrycznie – zabieg z użyciem lasera pozwala na precyzyjne cięcie i koagulację naczyń. W Domu Lekarskim laseroterapia ma zastosowanie również w leczeniu zmian zanikowych związanych z wiekiem lub po porodzie, jak również w regeneracji skóry sromu i krocza. Zdaniem eksperta i ginekologa, dra n. med. Piotra Kolczewskiego, idealnymi kandydatkami do zastosowania lasera są pacjentki po porodach, z zespołem luźnej pochwy, bez wyraźnych defektów anatomicznych, czy też pacjentki z atrofią urogenitalną, w okresie pomenopauzalnym, u których dochodzi do naturalnego z wiekiem spadku stężenia estrogenów. Wśród korzystnych efektów użycia energii lasera jest m.in. lepsze nawilżenie pochwy, komfort seksualny oraz zmniejszona ilość infekcji.

Zabiegi małoinwazyjne – HIFU, O-Shot, RF

Kolejną małoinwazyjną metodą leczenia i regeneracji okolic intymnych w Domu Lekarskim jest HIFU. Wykorzystująca ultradźwięki technologia HIFU ma szczególne zastosowanie w ginekologii plastycznej przede wszystkim w zakresie obkurczania pochwy z uwagi na znaczne, głębsze od lasera oddziaływanie na ścianę pochwy oraz do liftingu skóry sromu krocza.

- Porównując działanie HIFU z laserem czy radiofrekwencją, HIFU działa o wiele głębiej, nawet do 3-4,5 mm grubości tkanki. Zakres 2-3 mm grubości ściany pochwy tzw. warstw mięśniowo-powięziowych to głębokość, gdzie klasycznie operuje chirurg, dlatego efekty zabiegu są tak bardzo wyraźne – tłumaczy ginekolog plastyczny w Domu Lekarskim, dr Kolczewski.

Biorąc pod uwagę mechanizm działania i zasięg ultradźwięków, możemy wpłynąć na pacjentki, które mają początkowe problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Obkurczanie tkanek w okolicy cewki moczowej u wybranych grup pacjentek może dać efekt poprawy w zakresie trzymania moczu, a nawet prowadzić do całkowitego wyleczenia.

Wiele możliwości istnieje również w zakresie poprawy jakości życia seksualnego u pacjentek. Absolutną nowością w Domu Lekarskim jest zabieg O-Shot, czyli po polsku "zastrzyk orgazmu" polega na ostrzyknięciu łechtaczki i tzw. punktu G osoczem bogatopłytkowym lub fibryną bogatopłytkową, dzięki czemu te miejsca stają się bardziej wrażliwe na wszelkiego rodzaju doznania.

- Podczas zabiegu O-Shot pobieramy krew pacjentki i dzięki specjalnym zestawom uzyskujemy osocze bogatopłytkowe, a następnie przygotowany w ten sposób preparat bogaty w czynniki wzrostu podajemy w okolice intymne, czyli w okolice łechtaczki i pochwy – wyjaśnia mechanizm zabiegu dr n. med. Piotr Kolczewski.

Skóra okolic intymnych staje się bardziej wrażliwa na bodźce, dlatego z zabiegu O-Shot chętnie korzystają panie o niskim libido i nieodczuwające orgazmów.

W szerokim wachlarzu nowych technologii stosowanych w ginekologii plastycznej w Domu Lekarskim należałoby wyróżnić m.in.: kwasy hialuronowe, radiofrekwencję czy nici liftingujące stosowane do liftingu skóry sromu, czy też do małoinwazyjnej plastyki przedsionka i krocza. Coraz większą popularnością cieszą się zabiegi wybielania sromu i okolicy odbytu, zamykanie naczyń, leczenie przebarwień i wiele innych.

Ginekologia plastyczna a rekonwalescencja

Po zabiegach chirurgii ginekologicznej okres rekonwalescencji, czyli ograniczenia aktywności fizycznej i wyeliminowania współżycia, zwykle wynosi 6 tygodni. Zabiegi małoinwazyjnej ginekologii plastycznej to w zależności od zabiegu 3 dni-2 tygodni, w przypadku lasera do 14 dni, a w przypadku HIFU do 7 dni.

- W tym okresie czasami występują wzmożone upławy, jednak nie są to zabiegi wiążące się z utrudnionym funkcjonowaniem, bólami, czy z koniecznością wzięcia zwolnienia lekarskiego. W rejonie skóry sromu mogą tworzyć się blizny przyrostowe i keloidy, co może wynikać z zaburzeń gojenia się czy rozejścia się rany, na szczęście tradycyjne techniki leczenia, czyli stosowanie krioterapii czy sterydoterapii w tym obszarze przynosi doskonałe efekty – radzi dr n. med. Piotr Kolczewski.

Poświęcenie pacjentce czasu, skrupulatna ocena jej problemu przed zabiegiem oraz odpowiednia opieka pooperacyjna, są bardzo istotne dla końcowego efektu. Dla pacjentki decydującej się na zabieg okolic intymnych ginekolog plastyczny jest nie tylko psychologiem, lecz także przewodnikiem, który kompleksowo przeprowadzi ją od przygotowania do zabieg, sam zabieg, aż do uzyskania oczekiwanego efektu.

Artykuł powstał we współpracy z drem n. med. Piotrem Kolczewskim, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej oraz specjalistą ginekologii i położnictwa w Domu Lekarskim.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości