Domowe sposoby

Jak przygotować naturalne środki czyszczące? Sposoby

Domowe sposoby

Aktualizacja:

Żadne sprzątanie nie obędzie się bez środków czyszczących. Można je kupić w każdym sklepie z chemią gospodarczą lub pokusić się o samodzielne przygotowanie. Poznaj najlepsze przepisy na naturalne środki czystości.

Każde sprzątanie wymaga użycia środków czystości. W dobie mody na ekologię warto skorzystać z ich naturalnych odpowiedników. Sprawdź, jakie są domowe sposoby dezynfekcji i jak można samemu wyprodukować ekologiczne preparaty do czyszczenia.

Z czego zrobić domowy płyn do mycia naczyń?

Korzystanie z naturalnych środków czystości sprzyja ekologicznemu stylowi życia. Jest to związane nie tylko z wszechobecną modą na dbałość o środowisko, stanowi również trend, który kształtuje prospołeczne postawy. Dzięki dużej wiedzy i dostępności do różnorodnych produktów samodzielne wykonanie naturalnych środków do sprzątania jest w zasięgu ręki i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Jak się okazuje, wykonanie domowego płynu do mycia naczyń wcale nie jest trudne ani nawet czasochłonne. Wystarczy przygotować takie składniki, jak:

 • 1 łyżkę naturalnego mydła,
 • 4 łyżki sody kalcynowanej,
 • 2 łyżki wrzątku,
 • 2 krople eterycznego olejku cytrynowego,
 • 5 kropli eterycznego olejku z eukaliptusa,
 • butelkę o pojemności 200 ml.

Pierwszym etapem przygotowania naturalnego płynu do mycia naczyń jest nalanie wrzątku do butelki i rozpuszczenie w nim mydła. Następnie dodaj sodę kalcynowaną i oba olejki. Całość należy dokładnie wymieszać i odstawić do momentu, aż płyn całkowicie stwardnieje. Powinien przyjąć strukturę kamienia. Na koniec zamknij butelkę, dolej wodę i kilkukrotnie wstrząśnij, aż pozbędziesz się skamieniałego płynu. W przeciwieństwie do tradycyjnych środków do mycia naczyń, jego naturalny zamiennik nie będzie się pienił ani wytwarzał bąbelków. Idealnie sporządzona mikstura powinna mieć konsystencję wody i być pozbawiona kolorowych smug. Będzie natomiast bardzo wydajna i poradzi sobie nawet z bardzo trudnymi zabrudzeniami.

Jak wykonać domowy płyn do czyszczenia mebli?

 • 1 szklanka wody,
 • ¼ szklanki octu lub octu aromatyzowanego,
 • 2 łyżeczki oliwy z oliwek,
 • kilkanaście kropli olejku eterycznego o dowolnym zapachu,
 • butelka ze spryskiwaczem.

Wszystkie składniki należy wlać do butelki i energicznie wstrząsnąć do momentu dokładnego połączenia. Tak przygotowany domowy płyn na kurz rozpyl nad powierzchnią, a następnie przetrzyj suchą szmatką z bawełny. Przed każdym użyciem należy potrząsnąć butelką, aby oliwa dobrze rozprowadziła się w płynie. Dodanie jej jako składnika zapewnia meblom połysk.

Sprawdzony przepis na domowy płyn do mycia okien

Przygotowanie domowego płynu do mycia szyb również jest bardzo proste, a w dodatku nie tylko ekologiczne, lecz także ekonomiczne. Podobnie jak w przypadku innych naturalnych środków do czyszczenia, jego sekretnym składnikiem jest ocet. Posiada on wiele właściwości czyszczących, dzięki czemu działa dezynfekująco oraz rozpuszcza rdzę, tłuszcze i osady kamienne. Wiele osób narzeka na jego nieprzyjemny zapach, przez co nie dowierza w jego skuteczność walki z brudem. W takich przypadkach polecamy aromatyzację, czyli dodanie do octu ulubionego zapachu, np. cytrusowego lub kwiatowego. Wystarczy zalać nim owoce lub płatki, zamknąć w butelce i odstawić na 2 tygodnie. Kiedy ocet będzie gotowy, można przystąpić do wykonania płynu do mycia okien domowej roboty. Należy przygotować następujące składniki:

 • 8 szklanek ciepłej wody,
 • ⅛ szklanki octu (np. aromatyzowanego),
 • 1 łyżeczka naturalnego płynu do mycia naczyń,
 • butelka ze spryskiwaczem.

Wszystkie składniki wlej do butelki i energicznie wstrząśnij kilka lub kilkanaście razy. Kiedy całość dobrze ze sobą się połączy, można od razu przystąpić do mycia okien. Zamiast szmatek lub ręcznika papierowego najlepiej używać czarno-białych gazet, które zapewnią dokładniejsze efekty bez pozostawiania smug.

Jak zrobić naturalny płyn do mycia podłóg?

Podłoga to miejsce, które używane jest codziennie. Dlatego należy ją myć jak najczęściej, pomimo że w dobie ciągłego pośpiechu jest to ciężkie do wykonania. Jeśli nie jesteśmy w stanie czyścić jej każdego dnia, tym bardziej warto skorzystać z domowych sposobów na mycie drewnianej podłogi. Najprostszy przepis jest bardzo banalny, ponieważ wymaga użycia jedynie szklanki octu, wiadra gorącej wody i kilku kropli olejku eterycznego. Całość należy dokładnie ze sobą wymieszać, a po zastosowaniu podłoga nie wymaga nawet spłukiwania. W przypadku bardzo zatłuszczonych powierzchni należy przygotować miksturę ze szklanki sody i 600 ml gorącej wody. Taka mieszanka poradzi sobie nawet z ciężkimi zabrudzeniami, choć nie jest polecana do lakierowanych i woskowanych podłóg.

Zobacz także:

Mleczko i spray. Zielony Pan Gadżet podpowiada, jak samemu zrobić środki do czyszczenia

Zakupy w czasach pandemii. Jak nie popaść w szaleństwo i zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy?

Czujesz się niewyspany? Zobacz, jak prawidłowo korzystać z budzika

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości