Diety i odchudzanie

Nietolerancja laktozy. Dietetyk: "Jest duże prawdopodobieństwo, że z czasem minie"

Diety i odchudzanie

Aktualizacja:

Agata Rubik podzieliła się na Instagramie swoim problemem z trądzikiem. Okazało się, że modelka bardzo długo nie wiedziała o tym, że cierpi na nietolerancję laktozy. Jak rozpoznać tę dolegliwość? Jakie mogą być jej przyczyny i skutki? O tym rozmawialiśmy z Agatą Rubik oraz dietetyczką Jagodą Wolską.

Problemy skórne przez laktozę

Laktozę zawierają produkty mleczne. Najczęściej kojarzą nam się one z mlekiem, serem i jogurtami, jednak laktoza występuje również w maśle, bitej śmietanie, puddingach, lodach, sosach i słodyczach bazujących na czekoladzie, śmietanie czy mleku.

Jeden z objawów nietolerancji laktozy stanowią problemy ze skórą. Zmiany mogą występować w postaci trądziku, wysypki, krostek i pęcherzyków.

Przez długi czas zmagała się z nimi modelka Agata Rubik. Problemy z cerą zaczęły się u niej po ciąży.

U mnie występują dwie rzeczy - uczulenie na białko mleko krowiego i nietolerancja laktozy. Ale wróg był jeden, czyli mleko

- opowiadała Agata Rubik w Dzień Dobry TVN.

Modelka od zawsze kochała wszystko, co zawierało w sobie mleko - od serów i jogurtów po bitą śmietanę. Postanowiła zrobić test samodzielnie. Przez tydzień nie jadła nic, co zawierało mleko. Efekt był natychmiastowy. Trądzik zszedł z twarzy i nagle cera była taka, jak przed ciążą.

Nietolerancja laktozy - objawy

Najczęstszymi objawami są bóle brzucha, wzdęcia, gazy, nudności, biegunki, charakterystyczne słyszalne ruchy perystaltyczne jelit oraz 'przelewanie'.

Trudno rozgraniczyć, czy mamy nietolerancję laktozy czy białka mleka krowiego, może to przebiegać w taki sam sposób

- podkreśla dietetyczka Jagoda Wolska.

Jeśli zauważamy nieprzyjemne objawy po spożyciu produktów mlecznych , możemy podejrzewać że występuje u nas nietolerancja bądź nadwrażliwość na laktozę. Warto wtedy wdrożyć dietę eliminującą i sprawdzić, czy objawy ustąpiły. Innym sposobem jest wykonanie testu na nietolerancję laktozy.

Najczęściej wykonywanym jest wodorowy test oddechowy . Badanie polega na sprawdzeniu stężeniu wodoru w wydychanym powietrzu kilkadziesiąt minut po przyjęciu odpowiedniej dawki laktozy.

Dolegliwość może nam towarzyszyć od urodzenia bądź być nabyta.

Najczęściej dotyczy małych dzieci, może wystąpić w wieku nastoletnim i dorosłym, nawet starczym

- mówi specjalistka.

Jak dodaje, nietolerancja laktozy może minąć z biegiem czasu.

Czym zastąpić produkty, które zawierają laktozę?

Bardzo duże ułatwienie stanowią produkty mleczne oznaczone etykietą "lactose free". Laktozy nie zawierają kefiry, maślanki i sery twarde i długodojrzewające.

Innym zamiennikiem są napoje roślinne, potocznie zwane mlekami roślinnymi. To m.in. napój sojowy, migdałowy czy kokosowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Przepis na mleko sojowe - jak zrobić taki napój i jakie są jego właściwości?

Z czego robi się ser wegański? Jak go wykorzystać i przygotować?

Naleśniki bez mleka, czyli jak przyrządzić kultowe danie tak, by nie szkodziło i wyśmienicie smakowało

Autor: Luiza Bebłot

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości