Standardowy przepis na naleśniki jest bardzo prosty i mało skomplikowany. Ciasto składa się tylko z kilku składników. Dlatego tym bardziej trudno sobie wyobrazić, by mogło powstać dobre ciasto na naleśniki bez mleka i jajek. Bo czy możliwe jest przygotowanie naleśników tylko na bazie mąki i wody? Okazuje się, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko są ku temu potrzeby. Zróżnicowane diety, np. weganizm czy borykanie się z alergią lub nietolerancją pokarmową to siły napędowe zmian w sposobach gotowania.
- Ciasto na naleśniki bez mleka. Mit czy łatwo dostępna alternatywa?
- Naleśniki bez mleka i jajek. Czy to w ogóle możliwe?
- A co z przepisem na naleśniki bez mleka, jajek i glutenu?
Ciasto na naleśniki bez mleka. Mit czy łatwo dostępna alternatywa?
Laktoza zawarta w mleku coraz częściej jest dużym problemem dietetycznym, ponieważ wiele osób boryka się z jej nietolerancją., stąd też pomysł na naleśniki bez mleka lub z mlekiem bez laktozy czy jogurtem naturalnym. Naleśniki bez mleka, ale z jogurtem są ciekawą propozycją, jeśli zależy nam na zdrowym nabiale. Kopalnią pomysłów jest także wykorzystanie mleka roślinnego. Mleko roślinne, czy raczej napój roślinny, to doskonała alternatywa i sprzymierzeniec w przygotowaniu puszystych naleśników bez mleka. To rozwiązanie dobre dla alergików i wegan. Na rynku do wyboru jest wiele rodzajów tych napojów:
· sojowe
· owsiane
· migdałowe
· kokosowe
· ryżowe
Dobrze spróbować jest z kilkoma rodzajami i znaleźć swój ulubiony, który sprawi, że ciasto na pewno nie będzie przywierać do patelni.
Inny sposób na to, jak zrobić naleśniki bez mleka, to zastąpienie mleka wodą, czy na przykład sokiem pomarańczowym. Ważne jest, by w cieście na naleśniki znalazła się ciecz, która zapewni odpowiednią konsystencję. Przygotowując ciasto na naleśniki bez mleka, a z wodą, należy pamiętać, że naleśniki będą bardziej sztywne. Warto wtedy położyć je na talerzu jedno na drugim i odczekać chwilę, aż zmiękną. Z pomocą może przyjść użycie wody gazowanej, dzięki temu naleśniki będą bardziej puszyste. Z kolei sok pomarańczowy nada naleśnikom bez mleka pysznej, owocowej nuty i stanie się ciekawą alternatywą dla standardowego smaku naleśników. Innym sokiem, który bardzo dobrze współgra ze smakiem naleśników, jest sok jabłkowy. Przyrządzając ciasto na jego bazie, możemy je wzbogacić cynamonem czy imbirem, tworząc smaczne i rozgrzewające danie.
Zobacz też: Naleśniki z warzywami doskonałym pomysłem na zdrowy i sycący obiad.
Naleśniki bez mleka i jajek. Czy to w ogóle możliwe?
Przepis na naleśniki bez mleka i jajek są coraz łatwiej dostępne, a i nietrudne w przygotowaniu. Jajka w cieście naleśnikowym pełnią rolę tak zwanego sklejacza, niezbędnego do udanej konsystencji. Naleśniki powinny być elastyczne i miękkie, i trudno wyobrazić sobie, jak osiągnąć taki efekt bez wykorzystania jajek. Na szczęście istnieje wiele produktów łatwo dostępnych w sklepach, które pomogą przygotować naleśniki bez mleka, czy w tym przypadku, bez jajek. Najpopularniejsze z nich to:
· siemię lniane
· zmielone płatki owsiane
· zmielone płatki ryżowe
· puree z banana
W sieci dostępnych jest mnóstwo przepisów na wegańskie naleśniki, które dokładnie określają proporcje użycia składników, tak by ciasto na naleśniki bez mleka i jajek wyszło idealnie.
Zobacz też: Naleśniki z jabłkami w kilku pysznych wersjach, które nigdy się nie znudzą.
A co z przepisem na naleśniki bez mleka, jajek i glutenu?
Pozornie sprawa wydaje się być coraz bardziej skomplikowana, bo odchodzi kolejny ważny składnik, którym jest mąka pszenna czy żytnia. W praktyce nie jest to jednak w ogóle trudne, gdyż na rynku istnieje wiele rodzajów bezglutenowych mąk. Maka ziemniaczana, gryczana, mąką z ciecierzycy, ryżowa lub dostępna w sklepach mieszanka mąk bezglutenowych. Ważne jest próbowanie, tak by znaleźć swoje idealne składniki i przepis na naleśniki bez mleka, jajek i glutenu.
Odpowiedzi na pytanie, jak zrobić naleśniki bez mleka, jajek i glutenu, jest naprawdę wiele. Warto zaznaczyć, że bardzo ważna jest cierpliwość i determinacja. Naleśniki, które różnią się od tych standardowych, przygotowywanych według tego samego przepisu, początkowo nie wychodzą idealnie. Ciasto może być zbyt rzadkie, gęste lub przywierać do patelni. Dlatego nie można się poddawać i warto zaznajomić się w kilkoma przepisami. Efekt, czyli zdrowe, pożywne i smaczne naleśniki, zdecydowanie wart jest naszych starań.
Zobacz też: Jak rozpoznać alergie pokarmowe?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN