Diety i odchudzanie

Skuteczne metody na pozbycie się brzucha piwnego

Diety i odchudzanie

Aktualizacja:
turk_stock_photographer/Getty Images

Brzuch piwny najczęściej pojawia się u mężczyzn po 35. roku życia, dlatego nazywany jest także otyłością typu męskiego. Dla wielu osób stanowi powód do żartów, jednak warto wiedzieć, że nieleczona otyłość tego typu może wywołać szereg powikłań zdrowotnych.

Za pojawienie się tzw. brzucha piwnego odpowiada nie tylko piwo, jednak ma ono duży wpływ na powstawanie otyłości brzusznej ze względu na dostarczanie dużej ilości pustych kalorii, pobudzanie apetytu i spowalnianie spalania tkanki tłuszczowej. Warto poznać wszystkie potencjalne przyczyny, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju piwnego brzucha.

Brzuch piwny: przyczyny

Z piwnym brzuchem mamy do czynienia, gdy kobiety mają powyżej 88 cm w obwodzie talii, a mężczyźni powyżej 102 cm Udowodniono, że na otyłość brzuszną bardziej podatni są panowie. Wynika to z hormonów oraz rozłożenia i struktury tkanki tłuszczowej, która zlokalizowana jest w pasie oraz na klatce piersiowej, a przez większą ilości naczyń krwionośnych, receptorów i komórek szybciej przyrasta.

Za jedną z głównych przyczyn piwnego brzucha uważana jest niezbilansowana dieta. Otyłość brzuszna rozwija się z reguły u osób jedzących dużo produktów przetworzonych, tłuszczów trans, fast foodów, pijących sporo alkoholu (nie tylko piwa) oraz napojów gazowanych. Nie bez znaczenia jest siedzący tryb życia, pozbawiony aktywności fizycznej. Udowodniono, że za odkładanie się tłuszczu w okolicy brzucha odpowiada także nadmiar stresu w codziennym życiu. Mimo iż brzuch piwny u kobiet pojawia się rzadziej niż u mężczyzn, może być spowodowany zmianami hormonalnymi zachodzącymi m.in. w okresie menopauzy. U obydwóch płci za brzuch piwny odpowiada też przyjmowanie niektórych leków, np. sterydów.

Zagrożenia związane z brzuchem piwnym

Zanim przejdziemy do tego, jak pozbyć się brzucha piwnego, warto dowiedzieć się, jakie zagrożenia może nieść ze sobą nieleczona otyłość brzuszna. Bardzo często nadmiar tłuszczu zlokalizowany w obrębie brzucha negatywnie wpływa na działanie narządów wewnętrznych, które są otłuszczone. Obciążony jest zarówno układ pokarmowy (może pojawić się kamica żółciowa oraz zapalenie trzustki), jak i przepona. Dochodzi do podwyższenia stężenia kwasu moczowego, który może powodować dnę moczanową, a także nowotwory jelita grubego, trzustki, prostaty i piersi. Często pojawia się astma oraz bezdech senny. Ponadto piwny brzuch przyczynia się do rozwoju nadciśnienia, chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2, a także wpływa na nieprawidłowy poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Nadwaga (również brzuszna) wywołuje szereg problemów ze stawami i kręgosłupem. Otyłość tego typu może przyczynić się do problemów płciowych, zaburzeń libido oraz obniżenia samooceny.

Jak zrzucić brzuch piwny? Dieta

Ważną kwestią w przypadku redukcji brzucha piwnego jest zmiana nawyków żywieniowych. Dieta powinna być zdrowa i zbilansowana. Zaleca się zrezygnowanie z białego pieczywa, tłustych mięs i wędlin, a także tłustego nabiału. Ważne jest też całkowite wyeliminowanie z jadłospisu słodyczy, fast foodów oraz alkoholu. Napoje procentowe należy zastąpić wodą mineralną lub naparami ziołowymi. Warto jeść owoce, warzywa oraz dużo produktów pełnoziarnistych i bogatych w błonnik. Nie powinno się używać zbyt wiele soli, ketchupu i majonezu. W diecie na zrzucenie piwnego brzucha ważny jest deficyt kaloryczny oraz regularność – niewielkie posiłki należy spożywać co 3–4 godziny. Ostatnie danie warto spożyć najpóźniej 2 godziny przed snem.

Ćwiczenia na brzuch piwny

Jak się pozbyć brzucha piwnego? Kluczowa jest także regularna aktywność fizyczna, minimum 2–3 razy w tygodniu. Nie istnieje jednak trening pozwalający na zniwelowanie tłuszczu jedynie w tej części ciała – konieczne jest zredukowanie wagi. Najlepiej sprawdzą się do tego ćwiczenia aerobowe, tzn. jazda na rowerku stacjonarnym, bieganie interwałowe, skakanie na skakance, gra squasha lub tenisa, a także pływanie albo spacer. Warto wykonywać też ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, m.in. brzuszki czy nożyce. Trening powinien trwać minimum pół godziny, by rozpoczęło się spalania tłuszczu (początkowo spalany jest glikogen).

Jak pozbyć się brzucha piwnego? Farmakoterapia

Jeśli domowe metody na to, aby zlikwidować brzuch piwny, nie działają, u chorego najprawdopodobniej rozwinął się zespół metaboliczny, który może wywołać szereg wymienionych wcześniej powikłań. Jeżeli do nich dojdzie, konieczne jest przyjmowanie leków w celu leczenia powstałych schorzeń. Pacjenci mogą także brać medykamenty obniżające poziom lipidów we krwi oraz wspomagające leczenie otyłości. Warto jednak zaznaczyć, że farmakoterapia powinna się łączyć ze zmianą nawyków żywieniowych oraz aktywnością fizyczną.

Zobaczcie, jak zrobić proste ćwiczenia z użyciem krzesła.

>>> Zobacz także:

Skuteczne ćwiczenia na brzuch i boczki

Kiedyś ważył prawie 200 kg, teraz jest odchudzonym o ponad 100 kg Fit Dzikiem

Rower czy bieganie? Który ze sportów jest lepszy na odchudzanie?

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości