Limfa to płyn ustrojowy, który usprawnia przepływ krwi w organizmie. Na tym jednak jego funkcje się nie kończą. Co dokładnie robi limfa i jak usprawnić jej działanie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Marcinem Bebelskim, osteopatą i fizjoterapeutą.
Decyzje podejmujemy każdego dnia. Niektóre z nich nie mają bardzo dużego wpływu na nasze życie, np. co zjemy na śniadanie, a inne mogą na nim zaważyć – decyzja o tym, aby zostać rodzicami czy decyzja o zaciągnięciu kredytu na mieszkanie. Podejmowanie decyzji nie wydaje się skomplikowanym zadaniem, a jednak proces podejmowania decyzji jest dość zawiły.
Pani Katarzyna Zięba przeszła życiowy kryzys. Kiedy wydawało się, że nic nie jest w stanie jej uszczęśliwić, ukojenie znalazła w pomaganiu. O tym, co robić, gdy życie nie układa się po naszej myśli rozmawialiśmy także z Marią Andrejczyk, wicemistrzynią olimpijską w rzucie oszczepem oraz Ewą Jarczewską-Gerc, psycholożką.
Zespół post-COVID dotyka osoby, które przechorowały COVID-19. Czym się charakteryzuje? U kogo pojawia się częściej i jak go leczyć? Na ten temat rozmawialiśmy z dr n. med. Aleksandrą Karbowniczek, neurologiem i współautorką raportu "Postępowanie w zespole post-COVID –nicergolina, jako potencjał terapeutyczny w redukcji objawów mgły mózgowej".
Olej z kryla pomoże we wzmocnieniu odporności całego organizmu, a ponadto wywrze pozytywny wpływ na skórę i włosy. W jakich ilościach należy go spożywać?
Szczęśliwy związek oparty na wzajemnym szacunku i zaufaniu to marzenie wielu osób. Z trudnościami w budowaniu relacji może zmagać się każdy, jednak osoby cierpiące na zaburzenia osobowości spotykają na tej niełatwej drodze o wiele więcej przeszkód. Borderline to poważna dysfunkcja, która wnosi w życie chaos i uzależnia od skrajnych emocji. Nie można traktować jej jako choroby, a jednak często odbiera ona ludziom szansę na odnalezienie miłości i cennego poczucia bezpieczeństwa.
"Najpierw to była zabawa".
"Kobiety traktuje się jak przedmioty".
"Nie ma szans, żebym się poddała".
"Czasami trzeba coś poświęcić"
Eliza Wróblewska to reprezentantka Polski w judo, która w ciągu zaledwie kilkunastu dni wywalczyła na macie trzy medale, stanowiące niepodważalny dowód talentu i samozaparcia. Od kiedy trenuje? Czy, oprócz sportu, ma inne pasje?
Troska o kondycję skóry, włosów i paznokci nie powinna ograniczać się wyłącznie do korzystania z kosmetyków pielęgnacyjnych. Podstawę pięknego wyglądu stanowią zdrowe nawyki oraz odpowiednio skomponowana dieta. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym Agnieszka Cegielska.
Na tę diagnozę nie ma dobrego momentu, a co roku w Polsce słyszy ją 170 tysięcy osób. Nie można się na nią przygotować. To zawsze szok wymieszany ze strachem o to, co dalej. Tak było w przypadku Magdy i jej taty, u którego rok temu wykryto nowotwór płuc. Jak mądrze wspierać osoby z chorobą nowotworową i z nimi rozmawiać? I wreszcie - jak zachować balans i pozbyć się wyrzutów sumienia z powodu bycia niewystarczającym?
"Wszystko, co organiczne, rośnie w swoim tempie".
Kapsaicyna jest organicznym związkiem chemicznym, który odpowiada za ostry smak papryczki chili. Znana jest jako składnik przypraw, występuje też w formie tabletek na odchudzanie. Jest wykorzystywana do produkcji gazu pieprzowego, służącego do samoobrony. Substancja ta posiada także właściwości, które wykorzystywane są w medycynie – działa antyoksydacyjne, przeciwnowotworowo, a nawet przeciwbólowo.
W XXI wieku coraz więcej kobiet poszukuje dla siebie przestrzeni. Jedne wybierają zajęcia jogi, drugie wolą babskie spotkania przy winie, a trzecie - uczestniczą w kobiecych kręgach. O tęsknocie za siostrzeństwem i odkrywaniu swojej kobiecości rozmawiamy z psycholożką Katarzyną Gwiazdowską.
"Świetnie kłamią i są wyraziści".
Zobacz, co sprawdzi się w czasie infekcji.
Masaż stóp to doskonały sposób na zrelaksowanie się, przynosi ulgę zmęczonym nogom. Przyspiesza także krążenie krwi, pozytywnie wpływa na metabolizm. Masaż stópek dziecka usprawnia jego rozwój, a przy okazji umacnia więzi z rodzicami. Zabiegi masażu można wykonywać samodzielne lub w gabinecie, niektóre jego rodzaje powinni wykonywać wyłącznie odpowiednio przygotowani specjaliści.
Gdzie można przyjąć preparat?
Za nami inauguracja sezonu 2021/22 Pucharu Świata w skokach narciarskich, która odbyła się w miniony weekend w Niżnym Tagile. Konkursy transmitowane były przez TVN, Eurosport 1 i Player.
Jala Neti to jedna z najstarszych metod oczyszczania nosa i zatok. Wyjątkowa technika nawiązuje do holistycznej tradycji ajurwedyjskiej, dlatego jej dobroczynne właściwości doceniają przede wszystkim osoby praktykujące jogę. Regularnie wykonywany zabieg stanowi cenne wsparcie w zapobieganiu takim dolegliwościom jak katar, zapalenie zatok czy uporczywe bóle głowy.
Zapachy wpływają na nasz nastrój, dlatego dobrze jest w domu otaczać się ulubionymi aromatami. Jak wykonać domowy dyfuzor samodzielnie? O tym w kolejnym materiale z cyklu "Sama to ogarniesz" opowiedziała Magda Borowiak-Wróblewska.
Mimo że o tym, jak ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest zdrowa dieta, mówi się coraz więcej, to nie wszyscy chcą przyjąć to do wiadomości. Zdarzają się sytuacje, że dzieci, które przynoszą do szkoły pełnowartościowe posiłki, są wyśmiewane przez rówieśników. Jak zmienić podejście dzieci i rodziców do jedzenia? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Hanną Stolińską, dietetykiem klinicznym.
Białe szaleństwo w polskich górach czy wyprawa marzeń do włoskich Alp? A może szybka wyprawa na narty biegowe w pobliskim lesie? Bez względu na to, gdzie się wybierasz i jaki rodzaj narciarstwa zamierzasz uprawiać, niezbędny będzie odpowiedni strój na narty. Czy czapka, szalik i rękawiczki wystarczą? Dlaczego dżinsy to niezbyt dobry pomysł na śnieg? Po co narciarzom kask ochronny? Sprawdź, jak prawidłowo ubrać się na narty.
Ewa Jankowska jest artystką cyrkową. Jak zaczęła się jej przygoda i dlaczego wybrała właśnie ten przedmiot?
Badania medycyny pracy wykonuje się, kiedy zmienia się stanowisko pracy i są obligatoryjne dla wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę. Kiedy się je wykonuje? Jakie badania wchodzą w zakres badań medycyny pracy? Czy trzeba na nie brać wolne?
Które przechodzą chorobę najciężej?
Aby trening klatki piersiowej przyniósł oczekiwane efekty, ćwiczenia na klatkę powinny angażować jak najwięcej partii mięśniowych obręczy barkowej i grzbietu w połączeniu z odpowiednim torem oddychania. Ćwiczenia na klatkę piersiową w domu polecane są dla początkujących sportowców bądź jako uzupełnienie rehabilitacji chorób płuc, kręgosłupa, wad postawy lub jako profilaktyka powikłań z hipokinezy.
Badminton to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Pasja do gry połączyła ze sobą pana Wojciecha i panią Marlenę. Jak zaczęła się ich przygoda z tą dyscypliną sportu? Czym badminton różni się od kometki? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.