Związki i seks

Szczęście do związków mamy zapisane w genach. Decyduje konkretna mutacja

Związki i seks

Stone RFOliver Rossi/Getty Images

Szczęście w relacjach mamy zapisane w genach. Naukowcy z University of Arkansas są zdania, że o tym, czy nasz związek będzie udany czy też nie decyduje konkretna mutacja. Jak to możliwe?

Czy szczęście mamy zapisane w genach?

Badacze z University of Arkansas są zadania, że o tym, czy ktoś stworzy szczęśliwy związek decyduje wariant genu CD38 nazywany "CC". Wcześniejsze badania wykazały, że faktycznie ma on związek z odczuwaniem wdzięczności.

Teraz naukowcy pod kierunkiem psycholog, Anastasji Makhanovej postanowili sprawdzić, czy mutacja przekłada się na poziomem zaufania, skłonność do wybaczania i ogólną satysfakcję z bycia w małżeństwie.

Na potrzeby badania specjaliści pobrali materiał genetyczny od 71 par nowożeńców. Próbki zebrano trzy miesiące po ślubie, wtedy też małżonkowie odpowiadali na szereg pytań dotyczących ich związku. Następnie ankiety wypełniali co cztery miesiące przez trzy lata.

Co pomaga zbudować szczęśliwy związek?

Autorzy badania doszli do wniosku, że osoby z wariantem "CC" znacznie częściej odczuwały wdzięczność w stosunku do męża czy żony, częściej wybaczały swojemu parterowi, deklarowały większy poziom małżeńskiej satysfakcji niż te, które go nie miały.

Na szczęście, jak podkreślają specjaliści z University of Arkansas, nie tylko osoby z wariantem genu "CC" mogą zbudować szczęśliwy i zgodny związek.

Jego brak może oznaczać tylko tyle, że być może, w pewnych sprawach osoby, które go nie mają będą musiały się po prostu bardziej starać.

Zobacz także: Recepta na wieloletni związek

Zobacz także:

"Ślub od pierwszego wejrzenia" - startuje 5. sezon. Eksperci wyjaśniają, jak dobierają pary

Od 14 lat tworzą szczęśliwy związek. Cezary i Edyta Pazurowie o przepisie na miłość: "Znajdujemy przyjemność w pokonywaniu trudności"

Lubią swoje życie singla: "Jest dużo wygodniej, bez żadnych nastoletnich dram"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: Nature Scientific Reports

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

Pozostałe wiadomości