Materiał promocyjny

Windows 10, czy 11? - Poznaj pięć kluczowych różnic i wybierz odpowiedni system 

System Windows
System Windows
Źródło: mat. prasowe
Firma Microsoft wypuściła system operacyjny Windows 11 w 2021 roku, prezentując go jako następcę Windowsa 10. Na pierwszy rzut oka oba OS różnią się głównie interfejsem, jednak różnic między platformami jest znacznie więcej. Czym wyróżnia się nowe oprogramowanie na tle poprzedniego systemu operacyjnego? Czy rzeczywiście warto decydować się na jego update? Poznaj najważniejsze zmiany, jakie dzielą dziesiątą i jedenastą odsłonę systemu Windows. 

#1 Nowy wygląd 

Nowy system Windows 11 doczekał się przeprojektowanego designu. Zmieniono wygląd okien oraz ikon. Developer zdecydował się na koncepcję znaną z komputerów marki Apple - aplikacje na pasku zadań zostały wyśrodkowane. System bazuje na rozwiniętej koncepcji Fluent Design. Okna są półprzezroczyste i bardziej “okrągłe”, a tła rozmyte. Producent posłużył się wizualiami Mica, które wypiera znany z Windowsa 10 akryl. W systemie operacyjnym zaimplementowano także zintegrowane widżety z szybkim dostępem np. do pogody, giełdy lub wiadomości. To rozwiązanie, którego brakuje w poprzedniej odsłonie systemu. Zmiany dotknęły Microsoft Store. Obecnie łatwiej odnaleźć poszukiwane opcje. 

System Windows
System Windows
Źródło: mat. prasowe

W przypadku Windowsa 10 zarówno okna, jak i ikony są bardziej klasyczne i “kwadratowe”, więc przyzwyczajenie się do odświeżonego menu start oraz innych elementów graficznych nowego systemu może zająć trochę czasu. Występują w nim wirtualne pulpity pozwalające na organizację pracy, choć nie są tak rozbudowane, jak w Jedenastce

Można powiedzieć, że pod względem graficznym nowy system wydaje się bardziej responsywny, szybszy oraz nowocześniejszy. 

#2 Nowe zabezpieczenia na domowe i firmowe komputery 

Sprzęt komputerowy powinien być bezpieczny, to nie ulega wątpliwości. Na szczęście obie generacje Windowsa oferują rozwiązania stojące na wysokim poziomie. Warto jednak zwrócić uwagę, że Dziesiątka stopniowo będzie traciła na aktualności. Microsoft zapowiedział wsparcie techniczne Windows 10 do października 2025 roku. Po tym czasie OS przestanie otrzymywać support, co będzie wiązało się ze wzrostem podatności na ataki hakerskie i inne cyfrowe zagrożenia. Obecnie Dziesiątka nadal jednak może pochwalić się takimi technologiami, jak Windows Hello, Windows Defender, czy wsparcie dla protokołu TPM.

System Windows
System Windows
Źródło: mat. prasowe

Jak pod tym względem prezentują się możliwości nowego oprogramowania? Windows 11 może pochwalić się wieloma nowymi rozwiązaniami takimi, jak: 

  • Bezpieczny rozruch; 
    • Automatyczne wybudzanie sprzętu w momencie zbliżenia się użytkownika oraz uśpienie przy odejściu;
      • SmartApp Control, czyli dodatkowa warstwa zabezpieczeń przy instalacji aplikacji;
        • Virtual-Based Security polegający na uruchomieniu procesów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w izolowanym środowisku odpornym na zagrożenia; 
          • Ochrona integralności pamięci HVCI; 
            • Funkcja DMA Protection zabezpiecza pamięć przed uzyskaniem nieuprawnionego dostępu przez urządzenia peryferyjne, np. dyski SSD. 

              Oczywiście rozwiązań jest znacznie więcej i obejmują m.in. koprocesory Pluton, ochronę stosu, czy wykrywanie phishingu. Co istotne można spodziewać się regularnych aktualizacji w tym przedmiocie, więc zarówno użytkownicy domowi, jak i korporacyjni mogą czuć się bezpiecznie. Jeśli chcesz, aby każdy mechanizm Windows był chroniony, Jedenastka będzie lepszym wyborem. 

              #3 Na które z nowych funkcji warto zwrócić uwagę? 

              Najnowszy Windows otrzymał cały szereg rozwiązań, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezbyt istotne, ale w praktyce doskonale ułatwiają organizację pracy.

              System Windows
              System Windows
              Źródło: mat. prasowe

              Przede wszystkim zmodyfikowano układ przyciągania. Teraz okna aplikacji można dopasować do siebie, korzystając z wielu dostępnych konfiguracji. Wirtualne pulpity można w większym stopniu dopasować do swoich potrzeb, personalizując ich wygląd i przeznaczenie tak, aby jeden komputer mógł służyć zarówno do pracy, nauki i rozrywki. 

              Firma Microsoft zadbała, aby nowy system był też bardziej przyjazny dla użytkowników sprzętów mobilnych wyposażonych w ekrany dotykowe lub sterowanie głosowe. Korzystanie z systemu operacyjnego stało się prostsze. Ułatwienia objęły zaawansowaną zamianę tekstu na głos lektora oraz wykrywanego głosu na napisy (np. podczas wideokonferencji). 

              Windows 11 może korzystać ze znacznie większej liczby aplikacji w Amazon Appstore. Miłośnicy elektronicznej rozrywki docenią pasek kontrolera, pozwalający na szybki powrót do ostatniej rozrywki i automatyczny tryb HDR, który poprawi jakość obrazu w grach. Gracze z pewnością zwrócą uwagę również na integrację OS z Xbox Game Pass. To biblioteka dająca dostęp do ponad 100 tytułów - teraz już nie tylko na konsoli, ale także komputerze PC. Z kolei Direct Storage ma zapewniać krótszy czas ładowania gier poprzez dekompresję danych przez układ karty graficznej. 

              Dzięki integracji aplikacji Microsoft Teams z systemem operacyjnym Windows 11 nie trzeba już instalować żadnego dodatkowego oprogramowania, aby rozpocząć połączenie głosowe lub wideo. Obsługa firmowych spotkań oraz konferencji stała się znacznie prostsza, ponieważ Teams jest dostępny prosto z paska zadań. 

              #4 Minimalne wymagania systemowe Windows 10 vs. 11 

              Różnice między systemami są widoczne również na płaszczyźnie wymagań sprzętowych. Dziesiątka działa sprawnie na komputerach wyposażonych w procesor jednordzeniowy o taktowaniu 1 GHz, 2 Gb pamięci RAM oraz 20 Gb pamięci na twardym dysku. Windows 11 wymaga nieco mocniejszego sprzętu. Do sprawnego działania OS potrzebny jest: 

              • Procesor dwurdzeniowy z taktowaniem 2 GHz obsługujący architekturę 64 bit; 
                • 4 Gb pamięci operacyjnej RAM; 
                  • 64 Gb wolnej pamięci na twardym dysku (warto zadbać o więcej miejsca, mając w pamięci aktualizacje); 
                    • Dostęp do Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0; 
                      • Układ graficzny zgodny z DirectX oraz sterownikiem WDDM 2.0; 
                        • Wyświetlacz HD o rozdzielczości 720p. 

                          Teoretycznie można przeprowadzić cały proces instalacji nowego systemu również na komputerze, który nie spełnia wszystkich wymagań sprzętowych. W tym celu należy utworzyć rozruchowy nośnik instalacyjny. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w takim przypadku nie wszystkie opcje nowego OS będą dostępne. 

                          #5 Zwiększona wydajność. Fakt czy mit? 

                          Z niezależnych źródeł dostępnych w internecie wynika, że aktualizacja do nowej wersji systemu niesie ze sobą wzrost wydajności. Wiele wskazuje jednak na to, że - przynajmniej na razie - poprawa nie jest aż tak wyraźna, jak sugeruje producent. Zdaniem Microsoftu różnice mają być widoczne w takich obszarach, jak czas włączania systemu, ładowanie aplikacji, czy korzystanie z wielu programów jednocześnie. Szybsze ma być też wybudzanie urządzenia pozostającego w trybie uśpienia (nawet o 25%). 

                          Pod tym względem Dziesiątka oferuje w pełni stabilną pracę, ale jej wymagania sprzętowe są niższe (chociażby ze względu na zalecany procesor i mniej pamięci RAM). 

                          Windows 11 - czy warto go mieć?

                          System Windows
                          System Windows
                          Źródło: mat. prasowe

                          Jeszcze do niedawna można było spotkać się z zarzutami względem Windowsa 11 dotyczącymi ''młodzieńczych problemów'' najnowszej odsłony systemu operacyjnego. Po ponad dwóch latach obecności na rynku wiele z nich zostało wyeliminowanych, lista błędów stała się znacznie krótsza, a OS zyskał na stabilności.  

                          Obecnie nowy system operacyjny to dobre rozwiązanie zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i mniejszych oraz większych przedsiębiorstw. Aktualizacje zabezpieczeń, czytelny, nowy interfejs użytkownika oraz cały szereg udogodnień powodują, że z systemu Windows 11 będzie można wygodnie korzystać jeszcze przez szereg lat. 

                          System Windows
                          System Windows
                          Źródło: mat. prasowe

                          Użytkownicy, którzy aktualnie używają Dziesiątki mogą zdecydować się na aktualizację do wersji systemu Windows 11. Jest ona całkowicie darmowa, a decyzję można cofnąć bez konsekwencji dla danych w ciągu dziesięciu dni. Warto jednak pamiętać, że Microsoft zastrzega sobie możliwość anulowania tej opcji i trudno powiedzieć, jak długo będzie ona jeszcze dostępna. Zaletą jest też zapowiadana redukcja liczby aktualizacji. Microsoft wskazuje, że aktualizacji rozwojowych ma być mniej (jedna rocznie), a pozostałe update’y będą skromniejsze, a przez to wygodniejsze w instalacji. 

                          Gdzie kupić system operacyjny dla domu lub firmy? 

                          Podjąłeś decyzję o wyborze systemu operacyjnego? Koniecznie skorzystaj z oferty sprawdzonego dostawcy oprogramowania. Sklep Soft360 od lat dostarcza legalny software do domów i firm. Sprawdź ofertę i wybierz wersję Windowsa 11 (https://soft360.pl/201-windows-11) lub 10 (https://soft360.pl/25-windows-10), której potrzebujesz. Do każdego zakupu dołączany jest certyfikat legalności potwierdzający, że z oprogramowania można korzystać zgodnie z prawem. Masz wątpliwości, która wersja systemu w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej? Skorzystaj ze wsparcia obsługi sklepu Soft360 i dopasuj oprogramowanie do swoich oczekiwań. 

                          Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

                          Materiał promocyjny
                          podziel się:

                          Pozostałe wiadomości

                          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                          Materiał promocyjny

                          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana