Porady

Jak rozebrać choinkę i nie zrobić przy tym bałaganu? Porady Mai Popielarskiej

Porady

W styczniu wiele osób pozbywa się z domu choinki. Jak to zrobić sprawnie i do tego bez zbędnego bałaganu? Co warto zrobić z rozebranym drzewkiem? O radę poprosiliśmy Maję Popielarską, która jest miłośniczką roślin.

Kiedy rozebrać choinkę? Terminy

Jest kilka zwyczajowych dat rozbierania choinki, jedni robią to w Święto Trzech Króli, 6 stycznia, inni w Niedzielę Chrztu Pańskiego, czyli w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli (w tym roku będzie to 10 stycznia), a jeszcze inni w święto Matki Bożej Gromnicznej (2 lutego).

Rozbieranie choinki krok po kroku

Bez względu na to, kiedy zdecydujemy się na rozebranie świątecznego drzewka, Maja Popielarska już teraz pokazała w Dzień Dobry TVN, jak to zrobić nie czyniąc przy tym nadmiernego bałaganu.

W pierwszej kolejności należy rozłożyć pod choinką prześcieradło. Dzięki temu zabiegowi igły nie rozsypią się po całym pokoju. Następnie pozbywamy się bombek, łańcuchów i kolorowych lampek. Kolejny krok to usunięcie sekatorem gałązek.

- Przy mniejszej choince najlepiej obcinać je od góry, a przy większej łatwiej od dołu. (...) Potem można je zapakować do kosza z odpadami bio. Jeżeli natomiast mamy rozdrabniarkę, to warto włożyć do niej gałązki i wtedy tworzy się miałka substancja, którą posypuje się rabaty (...), szczególnie te kwasolubne - wyjaśniła Maja.

Nasz gość miał jeszcze jeden pomysł na wykorzystanie choinkowych gałązek. Można nimi bowiem przykryć trzymane na balkonie rośliny, które są wrażliwe na zimno. Igiełki wystarczająco mocno je ogrzeją, dzięki czemu przetrwają mroźne dni i odrodzą się na wiosnę.

Na koniec Maja poprosiła, aby nie zapominać o założeniu rękawiczek, ponieważ przy odcinaniu gałązek możemy się pokłuć.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości