Porady

Dni wolne od pracy w 2021 r. Zobacz, jak korzystnie zaplanować urlop

Porady

Planując urlop w 2021 roku, warto wziąć pod uwagę dni świąteczne, które według prawa są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Dzięki temu zyskamy dłuższy wypoczynek, nie wykorzystując przy tym wielu dni z przysługującego nam urlopu.

Kiedy wypadają święta w 2021?

Co roku, planując urlop zastanawiamy się jak zagospodarować wolne dni tak, żeby wykorzystać ich jak najmniej, a mieć jak najwięcej wolnego. Niestety, w tym roku nie będzie to takie proste.

Ten rok nie będzie należał do najbardziej leniwych. Będzie pracowity. Najdłuższy odpoczynek przy wykorzystaniu najmniejszej puli urlopu już za nami. Kolejne miesiące będą bardzo, bardzo pracowite

- mówi Monika Smulewicz, ekspert ds. kadr i płac.

Według prawa, w 2021 roku możemy liczyć na 13 dni świątecznych, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy, z czego 6 z nich przypadnie w weekend, a pozostałe 7 - w dni robocze. Planując odpoczynek warto więc je wziąć pod uwagę, dzięki czemu można zorganizować sobie długie wolne, nie wykorzystując wielu dni urlopowych. W lutym, w marcu, w lipcu, we wrześniu oraz w październiku nie ma co liczyć na odpoczynek w dni świąteczne. - W październiku popracujemy i to bardzo intensywnie, bo przepracujemy aż 168 godzin – zauważa ekspertka.

Uspakajamy jednak - nie będzie tak źle. - W listopadzie coś się dzieje i można zaplanować wakacje. 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada, biorąc urlop 12 listopada w piątek, możemy mieć aż 4 dni wolnego, a biorąc cztery dni urlopu możemy wykorzystać 9 dni – dodaje Monika Smulewicz.

Święto w sobotę lub niedzielę

W tym roku kilka razy będzie miała miejsce taka sytuacja, że dni świąteczne wypadną w sobotę, lub niedzielę. Czy w takiej sytuacji możemy wziąć wolne w inny dzień?

Mowa tu m.in. o 1 maja, kiedy obchodzimy Święto Pracy oraz 25 grudnia, czyli pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Obie daty wypadają w soboty, a zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r., pracownicy z tego tytułu zyskują prawo do odebrania dodatkowego dnia wolnego, który powinien zostać udzielony w tym samym okresie rozliczeniowym, w jakim przypadło święto.

Natomiast pracodawca nie ma obowiązku udzielenia dnia wolnego, gdy święto wypadnie w niedzielę, która dla jest dla pracownika dniem wolnym od pracy. W 2021 roku będzie to: Wielkanoc, która wypada 4 kwietnia, Zielone Świątki, przypadające na 23 maja, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz drugi dzień Bożego Narodzenia, czyli 26 grudnia.

Dni wolne od pracy w 2021 roku

Dniami wolnymi w przyszłym roku będą:

 • 1 stycznia 2021 r. (piątek) - Nowy Rok
 • 6 stycznia 2021 r. (środa) - Święto Trzech Króli
 • 4 kwietnia 2021 r. (niedziela) - Wielkanoc
 • 5 kwietnia 2021 r. (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja 2021 r. (sobota) - Święto Pracy
 • 3 maja 2021 r. (poniedziałek) - Święto Konstytucji 3 Maja
 • 23 maja 2021 r. (niedziela) - Zielone Świątki
 • 3 czerwca 2021 r. (czwartek) - Boże Ciało
 • 15 sierpnia 2021 r. (niedziela) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Dzie Wojska Polskiego
 • 1 listopada 2021 r. (poniedziałek) - Wszystkich Świętych
 • 11 listopada 2021 r. (czwartek) - Narodowe Święto Niepodległości
 • 25 grudnia 2021 r. (sobota) - pierwszy dzień Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia 2021 r. (niedziela) - drugi dzień Bożego Narodzenia

Zobacz też:

Obostrzenia w Polsce: czy można planować majówkę? Odpowiada minister zdrowia

Rząd przedłużył obostrzenia. Minister zdrowia podał nowy termin. "W przyszłym tygodniu mają być podjęte dalsze decyzje"

Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II miał 99 lat

Zobacz video: Anna Senkara o luzowaniu obostrzeń w Londynie

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości