Koronawirus w Polsce - obostrzenia przedłużone
Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami epidemicznymi - które pierwotnie miały obowiązywać do 9 kwietnia - zamknięte są m.in. duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Ponadto są też nowe limity osób w handlu i miejscach kultu.
- Podjęliśmy decyzję, że obecne obostrzenia zostaną przedłużone o ponad tydzień, czyli do 18 kwietnia - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na środowej konferencji prasowej. Jak dodał, w najbliższym czasie - po świątecznych wyjazdach Polaków - trzeba dokładnie przyglądać się sytuacji epidemicznej.
- Z tych powodów podjęliśmy decyzję, że obostrzenia, które w tej chwili obowiązują zostaną przedłużone o kolejny okres ponad tygodnia (...). Chcemy, żeby to był okres, który obejmuje też kolejny weekend, czyli to przedłużenie zasad bezpieczeństwa będzie obowiązywało do 18 kwietnia - powiedział szef MZ.
Zaznaczył, że ta decyzja jest odłożona o tydzień, ponieważ rząd patrzy, czy trend zmniejszania się liczby zachorowań będzie się utrzymywać.
- Ale przede wszystkim, to jest najważniejszy powód, chcemy zobaczyć jak te konsekwencje fali zachorowań będą wyglądały na poziomie wykorzystania infrastruktury szpitalnej - mówił minister Niedzielski.
Majówka 2021 - jakie obostrzenia?
Zdaniem ministra zdrowia, na razie jest jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek deklaracje odnośnie majówki.
- Program Szczepień nie zapewni nam jeszcze do okresu majowego takiego zabezpieczenia populacyjnego, więc trzeba liczyć się z tym, że w okresie majówki również będą obecne obostrzenia - przyznał Adam Niedzielski. O skali ograniczeń rząd będzie informować w kolejnych tygodniach.
Szef MZ pytany był także, czy możliwe jest poluzowanie obostrzeń na majówkę i np. otwarcie sportu na otwartym powietrzu czy gastronomii ogródkowej . Odpowiedział, że rząd w tej chwili myśli przede wszystkim w pierwszej kolejności "o przywracaniu edukacji".
Wakacje 2021 w reżimie sanitarnym?
W sprawie obostrzeń na wakacje zaznaczył, że rząd nie zawsze kieruje się tymi samymi wytycznymi: czasem jest to liczba zakażeń, a niekiedy dynamika wzrostów.
– Obecnie najważniejszym kryterium jest obłożenie infrastruktury szpitalnej. Trudno jest powiedzieć, jakie będą kryteria uwolnienia branży hotelarskiej, ponieważ to zależy od momentu epidemii, w którym będziemy się znajdować - podsumował Niedzielski.
Koronawirus w Polsce - stan na 7 kwietnia 2021 r.
W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 14 910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 638 pacjentów z COVID-19.
Najwięcej nowych przypadków potwierdzono na Mazowszu – 2157 i na Śląsku – 1863, najmniej w woj. lubuskim – 251. Pozostałe przypadki pochodzą z województw: wielkopolskiego (1476), dolnośląskiego (1434), małopolskiego (1221), łódzkiego (1093), lubelskiego (911), kujawsko-pomorskiego (776), pomorskiego (730), zachodniopomorskiego (704), warmińsko-mazurskiego (532), świętokrzyskiego (485), podkarpackiego (482), podlaskiego (277) i opolskiego (256).
Łączna liczba zakażonych koronawirusem od początku wykrycia pierwszego przypadku w Polsce wyniosła tym samym 2 471 617 , a 55 703 chorych zmarło.
Pandemiczny chaos rodzicielski – jak z niego wyjść? Zobacz wideo:
Zobacz też:
Jakie będzie lato? Jest prognoza IMGW
Mandat za psa - nawet 500 zł. Kiedy pupil musi być na smyczy?
Potężny wyciek danych z Facebooka. Jak sprawdzić, czy dotyczy także ciebie?
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: FredFroese/Getty Images