Motoryzacja

Wymiana prawa jazdy – wzór wniosku i koszt wymiany dokumentu

Motoryzacja

Aktualizacja:
Driving Licence

Wymiana prawa jazdy to konieczność, przed którą stanie prędzej czy później większość kierowców. Warto wiedzieć, kiedy trzeba wymienić prawo jazdy, jak to zrobić i ile kosztuje wymiana dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami mechanicznymi określonej kategorii..

Wbrew stereotypom wiedza, jak wypełnić wniosek o wymianę prawa jazdy, przyda się każdemu, ponieważ dokument ten traci ważność nie tylko w przypadku, kiedy wygasają uprawnienia kierowcy do prowadzenia pojazdu (na przykład czasowe badania lekarskie), ale również sam dokument ma określoną ważność (maksymalnie jest on ważny 15 lat).

  • Wymiana prawa jazdy – najważniejsze zasady
  • Gdzie znajdziesz wniosek o wymianę prawa jazdy?
  • Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?
  • Wymiana prawa jazdy – czy zmiana nazwiska to powód do wizyty w Wydziale Komunikacji?
  • Wymiana prawa jazdy – czy zmiana adresu jest przyczyną do opłaty za wymianę tzw. prawka?
  • Wymiana prawa jazdy na polskie, czyli jak zalegalizować uprawnienia zdobyte za granicami kraju

Wymiana prawa jazdy – najważniejsze zasady

Wymiana prawa jazdy jest warunkowana przez cztery przyczyny:

· zmiana miejsca zamieszkania;

· zmiana imienia lub nazwiska;

· utrata ważności prawa jazdy;

· utrata ważności kategorii prawa jazdy.

Warto sprawdzić ważność posiadanego dokumentu, ponieważ nawet jeśli nie mamy ograniczenia ważności samej kategorii i nie zmienialiśmy miejsca zamieszkania ani nazwiska, to samo prawo jazdy ma swoją ważność, wynoszącą 15 lat – po tym okresie musimy wyrobić nowy egzemplarz, który również ważny będzie 15 lat.

Gdzie znajdziesz wniosek o wymianę prawa jazdy?

Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową zapytania: “ prawo jazdy wymiana ”, powinniśmy zostać przekierowani na stronę rządową (obywatel.gov.pl), na której znajduje się przygotowany do wydruku dokument - po wypełnieniu możemy zanieść go osobiście do naszego Wydziału Komunikacji bądź też wysłać pocztą. Oczywiście sam wniosek nie wystarczy, ponieważ potrzebujemy jeszcze aktualnego zdjęcia, zaświadczenia lekarskiego (jeśli aktualne jest już nieważne) i potwierdzenia wpłaty 100,50 zł za wydanie nowego dokumentu. Zwyczajowo na nowy dokument czekamy około tygodnia (ustawa przewiduje dla urzędu czas 9 dni roboczych od daty otrzymania wniosku).

Zobacz też: Jeździsz bez dokumentu? Sprawdź, jaka jest kara za jazdę bez prawa jazdy

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Wymiana prawa jazdy generuje inne koszty w zależności od przyczyny, przez którą je wymieniamy:

· jeśli potrzebujemy nowego prawa jazdy ze względu na zmianę danych czy wygaśnięcie samego dokumentu, zapłacimy jedynie ok. 30 zł za nowe zdjęcie i 100,50 zł opłaty administracyjnej;

· jeżeli potrzebujemy nowego dokumentu ze względu na wygaśnięcie naszych badań lekarskich, do powyższych kosztów musimy dodać jeszcze 200 zł , które wydamy u lekarza.

Zobacz też: Zdjęcie do prawa jazdy - jakie są wymagania?

Wymiana prawa jazdy po ślubie – konieczność czy mit?

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań wokół konieczności wymiany prawa jazdy jest to związane z obowiązkiem wymiany prawa jazdy po ślubie – dotyczy to najczęściej kobiety, która albo przyjmuje nazwisko męża, rezygnując z własnego, albo dodaje do nazwiska już posiadanego nazwisko małżonka. W takich wypadkach wymiana prawa jazdy po ślubie jest koniecznością.

Wymiana prawa jazdy – czy zmiana nazwiska to powód do wizyty w Wydziale Komunikacji?

Administracyjna zmiana nazwiska jest jednym z powodów, które zmuszają nas do odwiedzenia Wydziału Komunikacji i złożenia wniosku o zmianę prawa jazdy. Nie możemy używać starego dokumentu, który zdajemy podczas procedury wymiany. Wymiana prawa jazdy po zmianie nazwiska jest na szczęście niezbyt kosztowna, ponieważ zapłacimy jedynie za nowy dokument.

Wymiana prawa jazdy – czy zmiana adresu jest przyczyną do opłaty za wymianę tzw. prawka?

Według polskiego prawa, zmiana miejsca zamieszkania jest powodem, dla którego jesteśmy zobowiązani wymienić prawo jazdy. Obowiązkowa wymiana prawa jazdy dotyczy zarówno zmiany danych osobistych, jak i adresowych.

Zobacz też: Czy da się żyć bez prawa jazdy?

Wymiana prawa jazdy na polskie, czyli jak zalegalizować uprawnienia zdobyte za granicami kraju

Warto pamiętać, że jeśli zdamy egzaminy na prawo jazdy w dowolnym kraju, który jest w obrębie Unii Europejskiej, to nie musimy wymieniać go na krajowy dokument. Każde państwo unijne honoruje uprawnienia zdobyte w innym państwie członkowskim. Oczywiście, jeśli ktoś mimo to będzie chciał zmienić prawo jazdy na polskie, może złożyć dokumenty w przypisanym do miejsca zamieszkania Wydziale Komunikacji. Jeśli zagraniczne prawo jazdy będzie ważne, jedyna opłata, jaką poniesiemy, to koszt wyrobienia nowego dokumentu (100,50 zł). Z kolei cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce dłuższy czas (potrafią zaświadczyć, że mieszkają w Polsce więcej 185 dni), mają obowiązek wymiany prawa jazdy, pochodzącego z kraju spoza Unii Europejskiej, na polskie po 6 miesiącach pobytu. Są do tego zobligowani, ponieważ ich prawo jazdy traci ważność dla polskiej administracji, kiedy przebywają w kraju dłużej niż pół roku (oczywiście jedynie w przypadku, kiedy mają tu pobyt stały bądź tymczasowy).

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości