Motoryzacja

  Motoryzacja

  Prawie każdy kierowca spotkał się z sytuacją, w której akumulator odmówił mu posłuszeństwa. Dzieje się to najczęściej w miesiącach zimowych, kiedy starsze akumulatory bardzo łatwo rozładowują się w niskich temperaturach. Warto wiedzieć, co wtedy robić i jak odpalić samochód z kabli.

  Niewątpliwą zaletą zakupu opon bieżnikowanych jest ich cena – znacznie niższa w porównaniu do opon produkowanych fabrycznie. Mogą być one nawet o połowę tańsze. Należy jednak pamiętać, że cena nie jest jedynym wyznacznikiem. Nie warto kupować więc opon bieżnikowanych po bardzo atrakcyjnej cenie, w mało znanym warsztacie. W takim przypadku ryzyko wadliwie działającego ogumienia jest bardzo duże.

  Agata i Robert Hendzel z miłości do motoryzacji założyli w Będzinie muzeum zabytkowych samochodów z lat 20. i 30. ubiegłego wieku . W swojej kolekcji mają 28 pojazdów, a najstarszy z nich – Bartolomeo pochodzi z 1902 roku. Czy można poruszać się nimi po ulicach miasta? Jak na samochody z duszą reagują inni? O tym wszystkim ze swoimi gośćmi rozmawiała Dagmara Kowalczyk. 

  Hydrofobizacja to technika, która do motoryzacji przeszła z lotnictwa. Polega na pokryciu szyby specjalnym preparatem, który umożliwia szybsze oczyszczenie jej z deszczu i śniegu. W ramach tego działania szyba uzyskuje właściwości hydrofobowe, czyli odpychające cząsteczki. Wszystko dzięki nanotechnologii, która wykorzystuje struktury makrocząsteczek. Ponieważ woda nie przylega do szyb, hydrofobizację nazywa się często niewidzialną wycieraczką.

  W panującym w Polsce klimacie konieczne jest stosowanie opon na dwa sezony: zimowy i letni. Przez wiele miesięcy w naszym kraju panują temperatury, które wymuszają używanie opon zrobionych z mieszanki dobrze sprawdzającej się w niższych temperaturach. Kiedy najlepiej zmienić opony?

  Koleiny, które powstają na drodze, nie są zjawiskiem nowym. Już przed wiekami na ubitym trakcie z czasem pojawiały się charakterystyczne wyżłobienia. Stanowiły one pewne utrudnienie w podróżowaniu, ale dopiero w erze samochodów stały się realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa osób podróżujących tymi pojazdami.

  Dlaczego mierzy się grubość lakieru w samochodzie? Jest to najlepszy sposób na stwierdzenie, czy dany egzemplarz samochodu był lakierowany raz. Warto pamiętać, że określenie oznaczające pomiar grubości lakieru dotyczy nie tylko warstwy wierzchniej, ale wszystkich warstw, którymi pokryte zostały blachy, czyli również podkładu pod lakier. Jeżeli okaże się, że warstwa lakieru jest większa niż przy jednorazowym lakierowaniu, może to oznaczać, że jest to samochód po stłuczce lub że jego karoseria była wcześniej porysowana.

  Budowa samochodów robi się coraz bardziej skomplikowana. Większość napraw czy diagnoz wymaga udania się do profesjonalnego warsztatu. Niezmienny pozostaje jedynie sposób sprawdzenia stanu akumulatora. Bez większego problemu można zrobić to samodzielnie.

  Wielu kierowców po zapaleniu się pomarańczowej kontrolki w pojeździe nie reaguje tak, jak należy. Zwlekają z zatankowaniem i ufają, że skoro samochód jedzie, to nic złego się nie dzieje. To poważny błąd, który może skutkować nawet uszkodzeniem silnika.

  Skuteczniejsza walka z niebezpiecznymi kierowcami na drodze - taki jest główny cel zmienionych przez rząd przepisów. Przewidują one m.in. podwyższenie maksymalnej grzywny do 30 tys. zł, uzależnienie wysokości składki OC od liczby punktów karnych, kasowanie ich po 2 latach, a także zaostrzenie kar za prowadzenie auta po pijanemu. Sprawca śmiertelnego wypadku będzie płacił rentę dla bliskich ofiary.

  Holowanie samochodu to czynność, z którą prędzej czy później przyjdzie zmierzyć się każdemu kierowcy. Pozornie może wydawać się prostym manewrem, lecz w rzeczywistości wielu kierowców, nawet z długim stażem, popełnia mnóstwo kardynalnych błędów. Sprawdź, jak poprawnie holować samochód.