Zdjęcie do prawa jazdy - jakie są wymagania?

Mężczyzna siedzi w samochodzie
Fot. GettyImages / eli_asenova
Otrzymanie prawa jazdy to proces długi i wymagający sporo wysiłku. Najpierw musimy przejść kurs, odwiedzić lekarza, potem zapisać się na egzamin sprawdzający nasze umiejętności. I właśnie w tym momencie powinniśmy dostarczyć odpowiednie zdjęcie, które będzie widniało na otrzymanym dokumencie. Jakie zdjęcie do prawa jazdy powinniśmy zrobić?

Od 2016 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące tego, jakie zdjęcie do prawa jazdy musimy dostarczyć do dokumentu potwierdzającego nasze uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Nie jest to już zdjęcie lewego półprofilu z widocznym lewym uchem, jakie obowiązywało do tej pory. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, obowiązującym od 25 lutego 2016, roku zdjęcie musi spełniać same wymogi, co zdjęcie do dowodu osobistego.

Prawo jazdy - jakie zdjęcie?

Aby wykonać zdjęcie do dokumentów, zwykle udajemy się do fotografa, który doskonale wie, jakie zdjęcie do prawa jazdy powinien zrobić. Nie musimy więc sami pamiętać o kryteriach. Jednak jeśli mamy w domu aktualne zdjęcia wykonane do innych dokumentów - lub dysponujemy odpowiednim sprzętem fotograficznym, możemy zdjęcie do prawa jazdy zrobić sami. W takich sytuacjach warto upewnić się, czy rzeczywiście zdjęcie, które zanosimy do wydziału komunikacji, jest odpowiednie.

Przede wszystkim zdjęcie do prawa jazdy powinno być kolorowe i wykonane na jasnym, jednolitym tle, a więc nie mogą na nim być widoczne żadne wzorki (np. deseń zasłon czy tapet). Co więcej, musi być na nim widoczna cała głowa i oczy - szczególnie źrenice. Oczy nie mogą być zamknięte, przymknięte, ani przysłonięte włosami. Powinniśmy też na zdjęciu patrzeć wprost przed siebie, najlepiej w obiektyw aparatu.

Często robiąc zdjęcia do dokumentów, zastanawiamy się, jaką zrobić minę - czy możemy uśmiechnąć się, czy też jesteśmy zobowiązani do śmiertelnej powagi? Cóż, aż tak szczegółowych informacji nie zawarto w przepisach, należy jednak pamiętać o jednej zasadzie - zachowaniu naturalnego wyrazu twarzy i zamkniętych ustach. Lekki uśmiech jest więc dopuszczalny, ale nie może być to nienaturalny, szeroki grymas czy zmrużone w uśmiechu oczy.

Ważne jest też, by nic nie zasłaniało na zdjęciu naszej twarzy. Jej owal (którego kontury powinny być wyraźne) nie może być więc przykryty elementami ubioru, włosami, trzymanym w ręku przedmiotem czy ciemnymi okularami. Nie powinniśmy mieć też nakrycia głowy.

Jakie zdjęcie na prawo jazdy - czy mogę mieć okulary korekcyjne?

Tak, jeśli nosimy je na co dzień. Niedozwolone są jednak okulary z ciemnymi szkłami, zasłaniającymi oczy. Jedyne wyjątki od tej reguły dotyczą osób z orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności z powodu wady wzroku, które noszą właśnie przyciemniane okulary. Należy wtedy dołączyć orzeczenie do wniosku, a także posiadać inny dokument tożsamości (np. dowód osobisty) ze zdjęciem w okularach tego typu.

Prawo jazdy - jakie zdjęcie, jeśli religia wymaga od nas nakrycia głowy?

W takich przypadkach zdjęcie do prawa jazdy również może być wykonane z nakryciem głowy, pod warunkiem, że nie utrudnia ono rozpoznania nas. Jeśli więc jest to np. muzułmański hidżab, powinien on - zgodnie z ogólnymi wymogami powyżej - odsłaniać cały owal twarzy. Co więcej, jeśli nosimy nakrycie głowy ze względów religijnych, powinniśmy dostarczyć do Wydziału Komunikacji zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Polsce, a także legitymować się innym dowodem tożsamości, zawierającym zdjęcie z nakryciem głowy.

Jakie zdjęcie do prawa jazdy? Wymogi techniczne

W zdjęciu do prawa jazdy ważne są też proporcje - twarz, według wymogów ministerstwa, powinna wypełniać od 70 do 80 proc. całego kadru, widoczna może być więc tylko górna część barków. Zdjęcie - jeśli dostarczamy je wydrukowane - powinno mieć wymiary 35x45 mm.

Jednak jeśli robimy zdjęcie samodzielnie, nie musimy go drukować. Możemy dostarczyć je na nośniku danych. Pamiętajmy wtedy, że zdjęcie do prawa jazdy musi mieć naturalne kolory (chodzi tu zwłaszcza o zachowanie koloru skóry i oczu).

Musimy pamiętać jeszcze o następujących wymogach, co do jakości i formatu pliku. Musi to być plik JPEG z nagłówkiem EXIF w wersji 2.1 lub nowszej. W nagłówku powinna się znaleźć: data wykonania, ewentualnie nazwa i dane adresowe zakładu fotograficznego.

Ponadto rozporządzenie ministerstwa zawiera też takie szczegóły jak:

  • kolorystyka skanowania: sRGB,
  • głębia kolorów: 24 bity,
  • rozdzielczość zdjęcia: 480×615 pikseli.

Pamiętajmy też, że plik nie może być większy niż 100 KB, a jakość kompresji mniejsza niż 80/100.

Czy mogę dostarczyć stare zdjęcie do prawa jazdy?

Nie. Zdjęcie do prawa jazdy powinno być aktualne, a więc zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Jeśli więc proces zdobywania prawa jazdy nieco nam się przedłużył, a poprzedni wniosek składaliśmy przed lutym 2016 roku, musimy dostarczyć do Wydziału Komunikacji (np. Starostwa Powiatowego czy Urzędu Miasta) nowy wniosek z nowym zdjęciem.

Bibliografia: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/zdjecie-do-prawa-jazdy

Zobacz także: Gadżety do samochodu

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!