Motoryzacja

Na czym polega zabieg ozonowania samochodu?

Motoryzacja

Aktualizacja:

Ozonowanie samochodu to niekiedy jedyny sposób, by odświeżyć wnętrze auta. Dzięki niemu można pozbyć się m.in. zapachu papierosów i zwierząt. Zabieg gwarantuje efekty, jakich raczej nie uzyska się przy użyciu domowych sposobów. Poznaj zalety ozonowania i sprawdź, jak należy wykonać ten zabieg.

Co pewien czas warto przeprowadzić ozonowanie samochodu. To niedrogi i skuteczny sposób, by odświeżyć wnętrze auta.

Jakie są zalety ozonowania samochodu?

Coraz więcej osób szuka odpowiedzi na pytanie, na czym polega ozonowanie samochodu. Wciąż jest to mało znany sposób pielęgnacji auta. Jednak w niektórych przypadkach może wręcz okazać się ostatnią deską ratunku, szczególnie gdy zawiodą tradycyjne metody czyszczenia i dezynfekcji.

Ozonowanie samochodu to nowoczesna metoda oczyszczania m.in. wnętrz pojazdów. W ten sposób można pozbyć się zarówno niechcianych zapachów, jak i pyłów czy alergenów, które często są niewidoczne gołym okiem. Dzięki ozonowaniu można usunąć pleśń, drobnoustroje i roztocza z najdrobniejszych zakamarków pojazdu. Z tego powodu metodę tę poleca się alergikom. Ponadto pozwala oczyścić tapicerkę ze szkodliwych substancji, takich jak np. resztki środków chemicznych. Ozon ma działanie dezynfekujące, lecz nie szkodzi przy tym zdrowiu, pod warunkiem jednak, że nie używa się go w zbyt dużej ilości.

Ozonowanie samochodu to również alternatywa dla kompleksowego prania tapicerki. W ten sposób można wyczyścić całe auto taniej i w znacznie krótszym czasie.

Na czym polega ozonowanie samochodu?

Tak jak większość zabiegów kosmetycznych, również ozonowanie należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem wnętrza pojazdu. Na początku trzeba pozbyć się źródła nieprzyjemnego zapachu. Zanieczyszczone miejsca należy zdezynfekować i mechanicznie oczyścić z pleśni. Jeżeli auto jest wyjątkowo zaniedbane i znajdują się w nim gryzonie i insekty, należy pozbyć się ich gniazd. Jeśli źródłem zapachu jest zanieczyszczona tapicerka, trzeba ją całkowicie uprać lub przynajmniej pozbyć się uciążliwej plamy.

Gdy wnętrze jest względnie czyste, można rozpocząć zabieg. Do ozonowania samochodu używa się ozonatora, czyli urządzenia generującego ozon. Można go umieścić zarówno we wnętrzu auta, jak i na zewnątrz. Zazwyczaj osoby zajmujące się ozonowaniem stawiają urządzenie w środku pojazdu, np. na fotelu pasażera – wówczas łatwiej wsunąć przedłużacz, podłączając urządzenie do źródła energii. Niemniej ważny jest również czas ozonowania. Zależy on od takich czynników jak: wielkość auta, intensywność i rodzaj zapachu. Jednak bez względu na którykolwiek z nich, zabieg warto przerwać po 30 minutach. Wówczas należy wyłączyć ozonator, by świeże powietrze wypełniło wnętrze auta. Co więcej, 30 minut zazwyczaj wystarczy, by uzyskać dobry efekt. W razie potrzeby procedurę można powtórzyć.

Zabieg warto przeprowadzić na otwartej przestrzeni. Jeżeli zdecydujemy się ozonować auto np. w garażu, należy przynajmniej otworzyć okno – ozon w zamkniętym pomieszczeniu może być niebezpieczny. To podstawowe informacje, które można znaleźć niemal w każdej instrukcji ozonowania samochodu.

Ile kosztuje ozonowanie samochodu?

Cena usługi zależy od wielu czynników, chociażby takich jak: czas ozonowania, rodzaj ozonatora, ale i wielkość miasta. Niemniej jednak koszt zabiegu wynosi przeważnie od 60 do 100 złotych. Zazwyczaj droższe jest ozonowanie w tempie ekspresowym, które w pewnych sytuacjach jest koniecznością, np. zabrudzenie kwasem masłowym.

Ile czasu trwa ozonowanie samochodu? W przypadku aut osobowych to 30–90 minut, a ciężarowych – od 1,5 do 3 godzin.

Ozonowanie samochodu – czy warto je zastosować?

Na zabieg decydują się najczęściej osoby, które z różnych powodów chcą, by we wnętrzu ich auta panowała sterylna czystość. Dzięki ozonowaniu można skutecznie pozbyć się grzybów, pleśni oraz wirusów. Ponadto to ekologiczna oraz bezpieczna metoda, używana również do odkażania domów. Co więcej, ozon jest o wiele bardziej skuteczny od chloru i dociera do najdrobniejszych zakamarków klimatyzacji. Korzystają z niego nie tylko właściciele aut osobowych, lecz także duże przedsiębiorstwa transportowe. Dzięki tej metodzie można raz na zawsze pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, co ma duże znaczenie, gdy używamy auta np. do transportowania gorących potraw. Ozon szybko wnika w strukturę tapicerki oraz niemal natychmiast wypełnia czyszczoną przestrzeń. Przy tym szybko się ulatnia, gdyż jest nietrwałym gazem, co sprawia, że jest bezpieczny w użyciu (przy postępowaniu zgodnie z zaleceniami producentów urządzeń i ekspertów wykonujących usługi ozonowania). Na ozonowanie warto się zdecydować, gdy zależy nam, by oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Każdy, kto zechce samodzielnie ozonować wnętrze pojazdu, powinien pamiętać, by nie rozpuszczać zbyt dużej ilości ozonu. W przeciwnym wypadku może to doprowadzić do bólu głowy, senności oraz zahamować pracę enzymów komórkowych, jeśli gaz dostanie się do komórek. Co więcej, zbyt duże stężenie ozonu można nawet doprowadzić do obrzęku płuc.

Zobacz także:

Lewy kierunkowskaz na rondzie? Sąd rozstrzygnął długoletni spór

Marzył o sportowym aucie, więc zbudował je sobie sam. Oto Wiesioborghini

Kontrole drogowe. Są już pierwsi rekordziści z cofniętymi licznikami

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości