Hobby

Najdroższe monety – ile musisz zapłacić za cenne numizmaty?

Hobby

Aktualizacja:
Kolekcja numizmatyczna różne monety

Wartość nawet niewielkich nominałów polskich monet tłoczonych w PRL jest kilkadziesiąt razy wyższa niż ta wybita na rewersie. Dla kolekcjonerów i numizmatyków taki zbiór to doskonała inwestycja, ale też powód do dumy. Ile mogą być warte najdroższe monety polskie, niemieckie i rosyjskie?

Content: Na całym świecie wartość rynku historycznych monet stale rośnie. Osoby, które kilka lat temu wpadły na pomysł, by zainwestować swoje pieniądze w monety, dziś na pewno nie żałują tego kroku. Za ile sprzedawane są najdroższe monety w Polsce i na świecie?

Najdroższe monety

Milion dolarów amerykańskich, dwa miliony, a może pięć? Najdroższe monety świata przebiły próg wysokości tych kwot już kilkakrotnie. Monetę, za którą zapłacono najwięcej pieniędzy mogliśmy oglądać w Polsce. W roku 2016 wystawę poświęconą najdroższej monecie świata eksponował Zamek Królewski w Warszawie. Flowing Hair Liberty Dollar z 1794 r. to jeden z pierwszych srebrnych dolarów wybitych przez mennicę Stanów Zjednoczonych. Do dziś mogło się ich zachować około 100-130 sztuk. W 2013 roku egzemplarz dolarówki sprzedano za 10 milionów dolarów. Wciąż uchodzi za najdroższą monetę świata. Dlaczego jest taka cenna? Gdy w 1794 roku rozpoczęła się produkcja srebrnej jednodolarówki, mennica uznała, że nie posiada technicznych możliwości, by kontynuować bicie monety o tak dużych rozmiarach. Produkcję przerwano po wybiciu prawie 2000 egzemplarzy, z czego do dziś przetrwało niewiele. Ich cena poszybowała w górę. Historyczne amerykańskie monety cieszą się ogromną popularnością na rynku. To prawdopodobnie najdroższe monety na świecie. Pięciocentówka z 1913 roku, wybita bez stosownych pozwoleń udzielonych przez mennicę USA, została sprzedana za blisko cztery miliony dolarów amerykańskich. Podobną kwotę osiągnęła jednodolarówka z 1804 roku, z których do dziś przetrwało tylko 10-15 sztuk.

Najdroższe monety polskie

Historyczne polskie najdroższe monety również cieszą się sporą popularnością na światowych aukcjach. Najwyższą cenę spośród polskich monet osiągnęła 100-dukatowa moneta Zygmunta III Wazy. W styczniu 2018 roku sprzedano ją w USA za 2 miliony 160 tys. dolarów. Kilka lat wcześniej oferowaną za nią nieco mniej, bo 1 milion 380 tys. dolarów. Co wyróżnia tę najdroższą monetę polską ? Jest najlepiej zachowanym egzemplarzem spośród sześciu z serii złotych monet. Waży niemal 350 gramów, mierzy 70 mm, jest wykonana ze złota o wysokiej próbie. Wybito ją w 1621 roku, a pochodzi z mennicy, która znajduje się w Bydgoszczy. Na jej awersie widnieje popiersie króla Zygmunta III Wazy. Na rewersie jest herb Korony Rzeczypospolitej Obojga Narodów pod dynastią Wazów. 100-dukatówka Zygmunta III otwiera ranking najdroższych monet polskich . Wśród ofert w internecie można jeszcze znaleźć pochodzący z Torunia, 50-dukatowy medal Jana Kazimierza z 1658 roku. Jego cena sprzedażowa to 1 104 000 zł. Jego waga to 174,92 g, wymiar – 69 mm. Awers przedstawia popiersie Jana II Kazimierza w wieńcu laurowym, w zbroi zdobionej na ramieniu głową lwa. Rewers to panorama ufortyfikowanego Torunia.

Najdroższe monety PRL

Wśród kolekcjonerów powodzeniem cieszą się nominały z poprzedniego ustroju. Ich ceny nie są tak oszałamiające, jak dukatów sprzed kilku stuleci. Najdroższe monety polskie można znaleźć na portalach aukcyjnych za kilka tysięcy złotych. Na przykład rzadka moneta stuzłotowa z wizerunkiem papieża Jana Pawła II, pochodząca z roku 1986, oferowana jest za blisko 2000 zł. Niemal dwukrotnie więcej pieniędzy sprzedawcy życzą sobie za monetę o nominale 200 zł, również z wizerunkiem Jana Pawła II. Blisko 600 złotych trzeba zapłacić za pięciozłotówkę z wizerunkiem rybaka, pochodzącą z 1974 roku. Najdroższą polską monetą z PRL znalezioną pośród ofert portali aukcyjnych okazała się dwudziestozłotówka z 1984 roku wystawiona przez sklep za 5 500 złotych. Moneta pochodzi z mennicy warszawskiej i według sprzedawcy jest pierwszą odbitką próbną monety po zamontowaniu nowych stempli w maszynie menniczej. Najpopularniejszymi okazami wśród numizmatyków pozostają dwuzłotowe monety okolicznościowe, emitowane przez Narodowy Bank Polski od 1996 roku. Serie, które mają największe wzięcie to Poczet królów i książąt polskich oraz Zwierzęta świata. Najdroższe monety dwuzłotowe wystawione przez polskie sklepy osiągają ceny w granicach 600-700 złotych.

Najdroższe monety niemieckie

Sklepy numizmatyczne i portale aukcyjne mają w ofercie bardzo bogate zbiory monet niemieckich. Najdroższe monety niemieckie pochodzące z czasów Republiki Weimarskiej, to 5 marek wykonanych ze srebra w cenie blisko 20 tysięcy złotych. Cena 1 marki ze schyłku XIX wieku kształtuje się w granicach 17-18 tysięcy złotych. Dużo tańsze są monety pochodzące z czasów III Rzeszy.

Najdroższe monety rosyjskie

Oszałamiające ceny potrafią osiągać monety pochodzące z Rosji. Najdroższe monety rosyjskie mogą kosztować nawet milion złotych. Za taką kwotę sprzedano srebrne 50 kopiejek pochodzące z 1929 roku. Bardzo rzadki okaz monety z okresu, zanim Rosja skończyła bicie monet srebrnych, a rozpoczęła produkcję nominałów wytworzonych z miedzi i niklu. Cena sprzedażowa 5-rublówki cara Mikołaja z 1848 roku oferowana przez sklepy numizmatyczne to 950 tysięcy złotych. To jedna z pierwszych monet rosyjsko-polskich , które zostały wybite po ukazie cara z 1841 roku, kiedy to zunifikowano monety rosyjskie z tymi bitymi w Mennicy Warszawskiej.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości