Hobby

Psy i koty jako ludzie. Tak powstają królewskie portrety zwierząt

Hobby

Memy ze zwierzakami od lat bawią internautów. Twój zwierzak również może zostać bohaterem grafiki. Maria Banaś przerabia klasyczne portrety ze zdjęciami czworonogów. Efekt? Jest dostojnie i po królewsku.

Zwierzęta w ludzkim wydaniu według Marii Banaś

Maria Banaś od roku tworzy królewskie portrety zwierząt. Jej przygoda ze sztuką w tym niecodziennym wydaniu zaczęła się dość niepozornie. Pierwszy portret był prezentem na Dzień Chłopaka. Obecnie Banaś przygotowuje ja na zlecenie. Artystka stara się dopasować ludzkie stylizacje do charakteru zwierząt.

- Najważniejszy jest opis zwierzaka i na podstawie tej krótkiej biografii, czasami bardzo długiej, dobieram postać. Już w trakcie czytania, gdzieś mi świata w głowie, co będzie najlepiej pasowało - tłumaczy Maria Banaś.

Bohaterami portretów są nie tylko psy i koty. Autorce zdarzało się przerabiać zdjęcia królików, a nawet fretki.

Fotomontaż z czworonogami w rolach głównych

Wiele osób myśli, że królewskie portrety zwierząt są malowane. Podobizny powstają jednak przy wykorzystaniu innej techniki.

- To jest fotomontaż, fotobashing, grafika komputerowa, która ostateczne ma wyglądać jak obraz olejny - mówi Maria Banaś.

Jeśli chodzi o dobór postaci do portretów, to nie ma w tym żadnych ograniczeń. Artystka korzystała już między innymi z obrazów przedstawiających pierwotnie projektanta z epoki rokoko czy szwedzkiego botanika.

Klientami Marii Banaś są nie tylko właściciele zwierzaków, ale też osoby, które chciałyby mieć pamiątkę po zmarłym pupilu.

O Marii Banaś: "Ludzi powinnaś malować"

Obok królewskich portretów zwierząt nie da się przejść obojętnie. Niecodzienne obrazy wywołują głównie pozytywne reakcje, nie brakuje jednak ludzi, którzy twierdzą, że uczłowieczanie psów jest dziwaczne.

- Nie wiem, jak się do tego ustosunkować. U mnie Rudy jest na równi ze wszystkimi - tłumaczy artystka.

Maria Banaś stworzyła portret psa Marcina Prokopa na podstawie opisu jego charakteru. Zobaczycie go w materiale wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości