Hobby

Najlepsze filmy lat 80. – przegląd klasyków światowego i polskiego kina

Hobby

Aktualizacja:
Klaus Vedfelt/Getty Images

Lata 80. to jeden z najbardziej wartościowych okresów w dziejach światowej kinematografii. To właśnie wtedy narodziło się wiele kinowych hitów, które do dziś cieszą się popularnością. Kultowe filmy lat 80. zagwarantowały rozwój kariery takim aktorom, jak John Cusack, Sean Penn czy Matthew McConaughey. Dziś niektóre pozycje mogą budzić rozbawienie u młodszych pokoleń, przyzwyczajonych do bardziej zaawansowanych technologicznie produkcji. Niemniej jednak warto obejrzeć choć kilka z nich, aby przekonać się, jak bardzo rozwinęła się światowa kinematografia.

Aktorzy amerykańscy lat 80. byli wzorem dla młodszych pokoleń, które stylizowały się na podobieństwo ówczesnych gwiazd kina. Chłopcy chcieli być jak Richard Dean Anderson, czyli tytułowy bohater serialu "MacGyver", by móc tworzyć niezwykłe rzeczy wyłącznie z taśmy i scyzoryka. Panie uwielbiały prywatnego detektywa Magnum, granego przez Toma Sellecka. Rekordy popularności biły również amerykańskie aktorki lat 80. Wystarczy wspomnieć o Kelly McGillis, instruktorce z "Top Gun", która w tamtym okresie należała do pierwszej ligi gwiazd. Które filmy zasługują na status kultowych?

Hity filmowe lat 80.

W latach 80. nastąpił szybki rozwój wielu gatunków filmowych. Popularnością cieszyły się zwłaszcza filmy akcji. Produkcje w wielu przypadkach odwoływały się do kultury masowej, nie brakowało też brutalności, która dziś nie wygląda jednak zbyt realistycznie. O jakich filmach wciąż nie możemy zapomnieć?

  • "Powrót do przyszłości" (1985 rok) – filmy z lat 80. dla młodzieży bardzo często miały charakter fantastyczny. W przypadku tej produkcji warto zwrócić uwagę nie tylko na bardzo dobrą obsadę, ale także ciekawy i niebanalny scenariusz. Lata 80. to również niezapomniana muzyka filmowa, która odegrała ogromną rolę nie tylko w „Powrocie do przyszłości”. Po obejrzeniu filmu z pewnością zamarzy się nam podróż w czasie.
  • "Poszukiwacze zaginionej Arki" (1981 rok) – zarówno pierwsza część przygód Indiany Jonesa, jak i kolejne uchodzą za najpopularniejsze filmy przygodowe z lat 80. Postać stworzona przez Stevena Spielberga i George’a Lucasa stała się jedną z ikon światowego kina. Któż nie marzył o wyruszeniu na poszukiwanie zaginionych artefaktów i zapomnianych tajemnic razem z głównym bohaterem? Indiana Jones to również jedna z najsłynniejszych ról Harrisona Forda, która wpłynęła na rozwój jego kariery.
  • "Komando" (1985 rok) – filmy akcji lat 80. nie są polecane osobom wrażliwym na przemoc i lejącą się krew. Produkcja, w której główną rolę zagrał Arnold Schwarzenegger, jest jedną z najbardziej brutalnych i słynie z rekordowej liczby zabitych osób w kadrze. Mimo to należy do najbardziej znanych filmów tamtego okresu.
  • "Rambo: Pierwsza krew" (1982 rok) – to kolejny popularny film akcji lat 80. Sylvester Stallone stworzył niezapomnianą postać komandosa, który walczy ze ścigającą go policją i Gwardią Narodową. „Rambo” stał się pierwowzorem dla późniejszych produkcji o podobnym charakterze.
  • "Coś" (1982 rok) – to jeden z klasyków horroru, który ani przez chwilę nie pozwala widzom się nudzić. Trzymająca w napięciu akcja i niepowtarzalny klimat sprawiają, że film zyskał miano kultowego i do dziś cieszy się popularnością. Świetna rola Kurta Russella i przyprawiająca o dreszcz grozy muzyka to powody, dla których produkcja uznawana jest za arcydzieło gatunku.

Filmy polskie z lat 80.

Lata 80. zaowocowały wieloma rodzimymi produkcjami, które do dzisiaj uznaje się za kultowe. Które z nich można zaliczyć to tego grona?

  • "Seksmisja" (1983 rok) – polskie komedie z lat 80. to kopalnia cytatów i wciąż powtarzanych anegdotek. Jedną z najpopularniejszych jest produkcja Juliusza Machulskiego, który stworzył niezapomniane postaci Maksa i Albercika, żyjących w świecie zdominowanym przez kobiety. Widzowie do dziś doceniają błyskotliwość dialogów i klimat absurdu w lekkim wydaniu. To klasyka, której nie można przegapić.
  • "Miś" (1980 rok) – jedna z najbardziej znanych polskich komedii w reżyserii Stanisława Barei, ukazująca groteskową rzeczywistość PRL. Atutem filmu są świetni polscy aktorzy lat 80., tacy jak Stanisław Tym, Krzysztof Kowalewski czy Barbara Burska. „Miś” wyśmiewa absurdy socjalistycznego systemu, a wiele cytatów zyskało status kultowych.
  • "Akademia pana Kleksa" (1983 rok) – lata 80. to również popularne polskie filmy dla dzieci. Produkcja powstała na podstawie książki Jana Brzechwy, który stworzył niezapomnianą postać nauczyciela – pana Kleksa. Zachwycające przygody Adasia Niezgódki i morał płynący z filmu sprawiają, że stanowi on doskonałą rozrywkę nie tylko dla najmłodszych.

Zobacz także:

Międzynarodowa Agnieszka Grochowska. Aktorka zagrała w szwajcarskiej produkcji. "To było bardzo ciekawe doświadczenie"

Brigitte Bardot obchodzi swoje urodziny. Dlaczego uchodzi za ikonę stylu?

Laureaci festiwalu Mastercard Off Camera. Poznaj wschodzące gwiazdy polskiego kina

Zobacz wideo: Filmy, które inspirują. Poleca Anna Wendzikowska

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości