Które tytuły rozpaliły publiczność, a które okazały się niewypałem?
Sztuka daje możliwość wyrażenia własnego ja. Dzięki niej tworzą się trendy i kształtują światopoglądy. Polska sztuka filmowa ma długą historię, obfitującą w wiele przełomowych momentów. Jednym z nich jest początek lat 70., kiedy to rozpoczęto tradycję wręczania nagrody o nazwie Złote Lwy.
Lata 80. to jeden z najbardziej wartościowych okresów w dziejach światowej kinematografii. To właśnie wtedy narodziło się wiele kinowych hitów, które do dziś cieszą się popularnością. Kultowe filmy lat 80. zagwarantowały rozwój kariery takim aktorom, jak John Cusack, Sean Penn czy Matthew McConaughey. Dziś niektóre pozycje mogą budzić rozbawienie u młodszych pokoleń, przyzwyczajonych do bardziej zaawansowanych technologicznie produkcji. Niemniej jednak warto obejrzeć choć kilka z nich, aby przekonać się, jak bardzo rozwinęła się światowa kinematografia.
Jak się ma kondycja polskiej kinematografii? Według Małgośki Szumowskiej - kino polskie coraz bardziej przedziera się w świat. Tego samego zdania jest Paweł Pawlikowski. Co sądzi o tym Andrzej Wajda? Co przyczyniło się do poprawy rodzimej kinematografii? Gdzie młodzi twórcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do swoich projektów? Zapytała o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
„Ucho od śledzia” to słynna kwestia z klasyki polskiego filmu – „Vabanku”, ale także tytuł biografii Leonarda Pietraszaka. Odtwórca roli Gustawa Kramera przyjął zaproszenie do Dzień Dobry TVN. Czy wiedzieliście, że aktor miał w planach karierę bokserską? Co się stało, że zrezygnował? Kto go znokautował i kiedy? Jakie jeszcze tajemnice skrywa Pan Leonard? I w jakim filmie zagrał z mamą prowadzącej Dzień Dobry TVN - Anny Kalczyńskiej?