Część płatników ZUS musi złożyć informacje na temat ubezpieczenia wypadkowego. Czas na to jest do 31 stycznia

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Składanie dokumentów

Część płatników składek powinno złożyć druk ZUS IWA za 2022 rok. Czas na to jest do 31 stycznia 2023 roku. Kto musi złożyć taki druk? W jaki sposób go wypełnić?

 Ubezpieczenie wypadkowe - kto musi złożyć druk ZUS IWA?

Jak podaje zakład, ZUS IWA składa się za rok kalendarzowy i przekazuje się, jeśli spełnia się trzy warunki. Po pierwsze - było się zgłoszonym "nieprzerwanie w ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia roku, za który składasz informację ZUS IWA i co najmniej jeden dzień w styczniu następnego roku". Po drugie, w roku za który składa się informację zgłaszano do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych i po trzecie, 31 grudnia roku, za który składa się informację ZUS IWA, było się w rejestrze REGON. 

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

W dokumencie powinny zostać zawarte informacje o rodzaju działalności gospodarczej wg PKD, liczbie ubezpieczonych, a także liczbie zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Ponadto, powinny zostać umieszczone dane dotyczące osób poszkodowanych w wypadkach - również ciężkich i śmiertelnych, za które składany jest dokument. 

W oparciu o te dane ustalona zostanie "wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, którą płatnik będzie opłacał przez kolejny rok składkowy, czyli od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku", podaje portal tvn24.pl.

Ustalanie składki ubezpieczenia wypadkowego

"Płatnicy, którzy przekazali informację ZUS IWA za trzy ostatnie lata kalendarzowe z rzędu, do 20 kwietnia otrzymają na swoje konto na PUE ZUS zawiadomienie o wyliczonej wysokości stopy procentowej składki" - podano w komunikacie. Pozostali płatnicy ustalają samodzielnie stopę procentową składki na ubezpieczenie, zgodnie ze swoim PKD. 

"Wysokość składki jest zróżnicowana zależnie od stopnia ryzyka określanego dla rodzaju prowadzonej działalności. Dla płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych, stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 50 proc. najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności" - podał ZUS.

Pełen poradnik na temat ZUS IWA znajdziesz tutaj.

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Michael H/Getty Images

Pozostałe wiadomości