Ile wyniosła najwyższa emerytura? ZUS podał dane. Świadczenie rekordzisty może szokować

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Emeryt

Ponad 30 tysięcy zł wynosi najwyższa emerytura w Polsce, z kolei najniższe świadczenie to zaledwie 10 groszy. Ile dokładnie pieniędzy pobiera rekordzista od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Skąd taka kwota? W jaki sposób można podnieść swoją emeryturę?

Najwyższa emerytura w Polsce

Najwyższa emerytura w Polsce wyniosła 37,8 tysiąca złotych. Wypłacana jest ona mężczyźnie, który zrezygnował z pracy w wieku 85 lat. Jego staż składkowy wyniósł 67 lat, a kapitał emerytalny - 2,4 mln zł. Wśród kobiet najwyższa emerytura wyniosła 26 868 zł - Polka odeszła z etatu w wieku 81 lat po 61 latach na umowie o pracę. Jej kapitał emerytalny wyniósł 1,8 mln zł.

Praca i finanse

Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii? Dzień Dobry TVN
wideo 2/22

Ustawowy wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nie jest to jednak obowiązkowe, aby kończąc 60. lub 65. rok życia rezygnować z pracy. Część osób pozostaje aktywna zawodowo, w efekcie zbiera więcej pieniędzy na przyszłą emeryturę.

Skąd taka wysoka emerytura?

Im później decydujemy się na przejście na emeryturę, tym dłużej odkładamy pieniędzy na przyszłe świadczenie. Prezes ZUS Gertruda Uścińska zachęca jednocześnie do korzystania ze specjalnego kalkulatora emerytalnego oraz pomocy doradców/

- Nasze dane pokazują, że warto odkładać moment przejścia na emeryturę. Należy pamiętać, że im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona wyższa. Jeden rok to nawet 15 procent - podkreśliła szefowa ZUS.

Najniższa emerytura

Najniższa emerytura wyniosła 10 groszy - takie dane przekazała prezes ZUS pod koniec sierpnia bieżącego roku. Tak niskie świadczenia spowodowane jest krótkim okresem składkowym, który mógł wynosić nawet miesiąc. Jak zaznaczyła Gertruda Uścińska, "koszt obsługi (wypłaty takiego świadczenia) może wynosić od 100 do 150 złotych". Z tego powodu postulowany jest minimalny okres zatrudnienia, który zapewniłby wyższe emerytury, a jednocześnie mniej obciążałby Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości