Finanse i Praca

Ceny mieszkań na wynajem rosną. We wrześniu spodziewane są najwyższe wzrosty

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Business Insider
Wynajem mieszkania

Ceny lokali powoli spadają, jednak kredyty wciąż są bardzo drogie. Stąd też wiele osób decyduje się więc na wynajem. Zbliża się wysoki sezon, ponieważ wkrótce rozpoczynają się studia i studenci zaczynają poszukiwania mieszkań. Czy trzeba się spieszyć?

Wysokie ceny wynajmu we wrześniu

Wrzesień to ostatni dzwonek dla wielu studentów, aby znaleźć lokum na czas studiów poza rodzinnym miastem. Z tego powodu wielu wynajmujących nie boi się podnieść cen, które i tak już znacznie wzrosły. Rosnąca inflacja spowodowała także wzrost czynszów, co zmusza wynajemców automatycznie do podnoszenia kosztu wynajmu. Dodatkowo zmieniają się przepisy odnośnie osób fizycznych czerpiących dochody z takiego źródła. 

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Eksperci radzą, aby podejmować szybkie decyzje, ponieważ już w sierpniu korzystnych ofert może być niewiele. Dotyczy to nie tylko studentów, ale również rodzin. Stawki czynszów za wynajem mieszkania w porównaniu do zeszłego roku już wzrosły od 15 do nawet 50%. Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się mieszkanie - typu lokalu, miasta w którym się znajduje i lokalizacji w tymże mieście. Ponadto, zwiększony popyt na wynajem winduje stawki czynszów, stąd warto decydować się na dobre oferty już teraz. 

Ceny wynajmu mieszkania

Średni czynsz za wynajem mieszkania w drugim kwartale wyniósł 3179 zł. W miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców zaobserwano wzrost o 30,7%, w dużych miastach (100-500 tysięcy mieszkańców) 27,9%, w średnich (50-100 tysięcy) 20,6%, a w małych (poniżej 50 tysięcy mieszkańców) 22,4%. Powodem wzrostu czynszu w małych miastach jest prawdopodobnie napływ uchodźców, którzy szukali lokum dla siebie w drugiej kolejności, właśnie w małych miastach.

Ponadto, najmocniej w górę idą stawki nie za duże, a za mniejsze mieszkania. Są one najpowszechniejsze na rynku. Jak podaje portal businessinsider.com.pl w przypadku kawalerek średnia za metr kwadratowy wynosi około 73,50 zł. Według najnowszych danych średnio za czynsz poza Warszawą płaci się od 2,5 do 3 tysięcy złotych. Jeszcze rok temu było to około 2 tysięcy.

- Wydawało się, że wakacje będą okresem uspokojenia na rynku najmu, bo mieszkania będą zwalniane przez studentów, ale zakończenie dotychczasowych umów właściciele wykorzystują do podnoszenia stawek - mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Okres wynajmu mieszkań skraca się

Problemem dla rodzin może być również skracający się okres wynajmowania mieszkań. Właściciele preferują umowy krótsze niż na rok, co pozwala im podnoszenie czynszu w związku z niepewną sytuacją ekonomiczną i wzrostem inflacji. W związku z tą sytuacją eksperci radzą rodzinom, aby spieszyły się z wynajmowaniem mieszkań, gdyż zamiast tańszych ofert, mogą spotykać się z droższymi. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Bekir inanli/Getty Images

Pozostałe wiadomości