Nowe opodatkowanie wynajmowanych mieszkań
Od 2023 roku ulega zmianie forma opodatkowania najmu lokali oraz budynków mieszkalnych dla osób, które je posiadają, wynajmują i nie prowadzą działalności gospodarczej. Od 2023 będzie obowiązywał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto, nie będzie już możliwości wyboru innej formy opodatkowania. Zmiana ta dotyczy jednak jedynie osób prywatnych, wynajemcy posiadający firmę będą mogli dalej wybierać inne formy opodatkowania.
Praca i finanse
W związku ze zmianą, która nastąpi od przyszłego roku, nie będzie już możliwości rozliczania kosztów. Z tego powodu osoby prywatnie wynajmujące swoje lokale powinny się zastanowić, czy nie warto zrobić remontu lub niezbędnych napraw jeszcze w tym roku kalendarzowym, aby móc rozliczyć z nich koszty.
Osoby prowadzące działalność oraz czerpiące zyski z najmu nadal, będą mogły wybrać poza ryczałtem podatek liniowy lub rozliczanie PIT według skali podatkowej. Mimo to, przedsiębiorcy nie będą mogli amortyzować lokalu mieszkalnego, który wykorzystywany będzie w ramach działalności. Jak wskazuje jednak Michał Dec dla Rzeczpospolitej, wynajem w formie działalności wciąż może się niektórym opłacać.
Okres przejściowy w opodatkowaniu wynajmowanych mieszkań
Od 2023 roku nowy system rozliczania dla prywatnych najemców będzie obowiązkowy. Regulacje przejściowe umożliwiają obecnie kontynuowanie rozliczeń na zasadach z 2021 roku. Dzięki zmianom, które zostały wprowadzone 1 lipca 2022 roku podatnicy, którzy nie posiadają własnej firmy wciąż mogą rozliczyć się na zasadach ogólnych. Warunkiem jest złożenie zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego do 2 maja 2023 roku. Z kolei podatnicy posiadający działalność, którzy będą chcieli zmienić ryczałt na skalę, muszą złożyć oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie do dnia 22 sierpnia 2022 roku.
Podatnicy, którzy wynajmują prywatnie mogą skorzystać tylko z ryczałtu lub zasad ogólnych za rok 2022.
Zobacz także:
- "Z dnia na dzień muszę zapłacić za wynajem mieszkania 600 zł więcej". Czy to zgodne z prawem?
- Oferty najmu topnieją, a ceny rosną. Przyczyną "pozytywny szok popytowy"
- Co wolno najemcy, a co właścicielowi mieszkania? Wyjaśnia adwokat Eliza Kuna
Autor: Teofila Siewko
Źródło: PAP/pit.pl
Źródło zdjęcia głównego: Biserka Stojanovic/Getty Images