Właściciel jednego ze sklepów w Bolesławcu handlował hitlerowskimi pamiątkami. Czy sprzedaż takich towarów jest w Polsce legalna? A posiadanie do celów prywatnych? Sprawdziliśmy to.
Połączyła ich wspólna pasja do kosmosu. Zaczynali od skromnych projektów na uczelni. Teraz mogą pochwalić się współpracą z Europejską Agencją Kosmiczną. Polacy są autorami projektu Dream. Ich eksperyment miał za zadanie sprawdzić, jak wiercić w skałach, które latają w kosmosie. Koncepcję swojego eksperymentu wymyślili podczas wspólnego posiłku. Nad czym teraz pracują?
Na warszawskiej Ochocie było kilka chorych drzew, które zagrażały ludziom. Zamiast je wyciąć, mieszkańcy zaprosili do współpracy artystę. Andrzej Zawadzki wyrzeźbił ze spróchniałych drzew Misia Uszatka. Jaką techniką pracuje artysta? I jak to się stało, że współpracował z Agnieszką Holland?
Obecnie polska arystokracja jest grupą bardzo nieliczną. Z czego to wynika? Po rekonstrukcji rządu w 1989 roku arystokraci nie uczestniczą też w tworzeniu polityki. Dlaczego? W jakie działania się angażują? Jak rysuje się przyszłość polskiej arystokracji? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy hrabię Marcina Zamoyskiego oraz księcia Stanisława Czartoryskiego. Czy czują się obciążeni nazwiskiem?
Na zimowych Igrzyskach Olimpijskich Polskę w łyżwiarstwie figurowym będzie reprezentował Maksym Spodyriew. Skoro będzie nas reprezentował ukraiński zawodnik możemy mówić o kryzysie? Dlaczego łyżwiarstwo jest tak trudną dyscypliną sportu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy trenerki łyżwiarstwa Agnieszkę Dąbrowską-Perzynę oraz Urszulę Matyśkiewicz-Jaworską.
Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie poszukuje 20 ochotników, którzy wezmą udział w rocznej wyprawie na Antarktykę. Do jakich konkretnych zajęć są poszukiwani pracownicy? Na co powinni nastawić się aplikujący, na przygodę życia czy ciężką pracę? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dr hab. Roberta Bialika oraz Bartosza Matuszczaka, obserwatora ekologicznego.
Podczas konferencji prasowej po Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy abp Stanisław Gądecki wezwał do przyjmowania uchodźców. Jak zaznaczył, bezpieczeństwo potrzebującego pomocy uchodźcy, jest ważniejsze niż bezpieczeństwo narodowe. Czy tym samym polski kościół katolicki stanął w opozycji do polityki polskiego rządu w sprawie uchodźców? Gościem Dzień Dobry TVN ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Czy Polacy chcą, by ten dzień był dniem wolnym? Czy nie mamy za dużo tych wolnych dni w roku? Co na to pracodawcy? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy dziennikarza Mateusza Walczaka z TVN24 BIS.
W internecie pojawiają się ogłoszenia nastolatek, które wystawiają na sprzedaż swoje dziewictwo. O ocenę takiego postępowania poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN psycholog Justynę Korzeniewską.
Wielokrotnie gościliśmy go w Dzień Dobry TVN. Pięć lat temu Szymon Styrczula-Maśniak zachorował na raka. W czasie leczenia nie zrezygnował jednak ze swoich pasji. Oto jego historia.
Podobno, kiedy we śnie widzimy psa podczas polowania, to jest to znak, że dzięki pracowitości i wytrwałości dojdziemy do sukcesów. A jak interpretować sny o wypadających zębach, narodzinach dziecka i falach na morzu? O symbolice snów rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z wizjonerką Aidą Kosojan-Przybysz.
Pizza została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dlatego nasz dziennikarz Mateusz Hładki wybrał się do Neapolu, by dowiedzieć się, jaki jest rodowód pizzy i gdzie można zjeść najsłynniejszą pizzę. Odwiedził nawet słynną pizzerię, w której pizzę jadła Julia Roberts w filmie "Jedz, módl się i kochaj". Ile jest restauracji w Neapolu, które serwują pizzę? Jak przygotowuje się dobrą pizzę? Kto wymyślił pizzę Margheritę i skąd wzięła się jej nazwa? Zobaczcie, jak powinno się jeść pizzę.
Teresa Piłat-Reszka i Piotr Reszka prowadzą fundację, która ma na celu ratowanie porzuconych i chorych szczeniaków. Dlaczego postanowili przemeblować swoje dotychczasowe życie i oddać swoje serce pieskom? Iloma szczeniakami w tej chwili się opiekują? W jaki sposób znajdują stałe domy dla swoich podopiecznych? Parę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Szkło towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. W Wrocławiu mieszka jeden z najwybitniejszych artystów zajmujących się szkłem. To Wojciech Olech, którego w jego pracowni odwiedził Łukasz Radwan.
Na obrzeżach Warszawy, w bloku, mieszka rodzina, która wcześniej mieszkała na wsi. Dlaczego wiejską sielankę zamienili na gwar miasta? Czy do bloku przenieśli cały swój dom? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska pokaże Wam kolejne "odpicowane mieszkanie", ale tym razem urządzone w stylu modern classic. Podoba się Wam to wnętrze? Lubicie połączenie czerni i bieli we wnętrzach?
Jakiś czas temu informowaliśmy, że w Jaworznie od 19 miesięcy nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku drogowego. Niestety dobra passa się skończyła. Niedawno na ul. Podwale zginęła, przechodząca przez jezdnię, kobieta. Co w tym miejscu nie sprzyja bezpieczeństwu pieszych? Czy problemem jest tylko szeroka ulica? Dziennikarzowi Dzień Dobry TVN wytłumaczył to zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie Tomasz Tosza.
Związki starszych kobiet z młodszymi partnerami budzą sensacje. Dlaczego? Co pociąga panie w młodszych mężczyznach? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychoterapeutą Magdaleną Chorzewską oraz małżeństwem Jolą Słomą-Trymbulak i Mirkiem Trymbulakiem. Czy spodobało się Joli w młodszy od niej o ponad 10 lat Mirku?
Od początku 2018 roku utonęło już 12 osób. Jak reagować, kiedy na naszych oczach pod kimś załamał się lód, lub sami wpadniemy do lodowatej wody? Z ratownikami z legionowskiego WOPR-u spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.
Podobno mężczyźni na życiowe partnerki chętniej wybierają blondynki, a z szatynkami i brunetkami wolą się przyjaźnić. Dlaczego blondynki postrzegane są jako bardziej atrakcyjne? O stereotypach w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Markiem Borowińskim, specjalistą od psychologii koloru. Jak postrzega się osoby z bardzo kolorowymi włosami, a jak te z siwymi?
Wiele par, których związek się rozpada decyduje się na pomoc terapeuty. Jak wygląda taka terapia? Jak długo powinna trwać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psycholog Marzenę Mawricz. Naszymi gośćmi byli też uczestnicy programu Ślub od pierwszego wejrzenia: Anna Wróbel i Marcin Wichrowski. Powiedzieli nam o swoich doświadczeniach związanych z terapią małżeńską.
Przychodzi taki moment, że seniorzy - ze względu na stan zdrowia - nie mogą mieszkać sami. Z tego powodu wielu z nich trafia do domów opieki. Czym kierować się przy wyborze tego typu placówki? Czy decyzja o umieszczeniu seniora w domu opieki powinna być krytykowana? Zapytaliśmy o to socjologa Tomasza Sobierajskiego.
W minioną niedzielę ksiądz Kazimierz Klaban z Kościoła Polskokatolickiego przesypał wszystkie pieniądze zebrane na tacę do puszek wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dlaczego to zrobił? Czy spotkały go z tego powodu jakieś negatywne komentarze? Czy poinformował swoich parafian na co zostaną przeznaczone pieniądze? Z księdzem Kazimierzem spotkał się reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Opinie biegłych sądowych psychiatrów niejednokrotnie mają znaczenie dla rozstrzygnięcia spraw karnych. Mówi się, że posiadają wielkę władzę, bo od jednego ich podpisu zależy, czy ktoś pozostanie wolny, czy spędzi lata w więzieniu lub szpitalu psychiatrycznym. O ich współpracy z sądem rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN sędzią Barbarą Piwnik.
Są panie, które - chcąc zatrzymać przy sobie mężczyznę - okłamują go, że są w ciąży. Na dowód tego pokazują zakupione od ciężarnych pozytywne testy ciążowe, wyniki badań lub usg. O ocenę takiego zachowania poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: psychologa Piotra Mosaka i pisarkę Katarzynę Lengren. Czy według nich warto zatrzymywać przy sobie mężczyznę za wszelką cenę?
Next Ursus, Golden Apartments, Platinum Apartments i nie tylko. Poprosiliśmy językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka, dziennikarza Rafała Madajczaka i psychologa biznesu Miłosza Brzezińskiego o przeanalizowanie nazw polskich osiedli, zarówno tych nowoczesnych, jak i tych wybudowanych wiele lat temu. Czy mieszkańcy zwracają uwagę na to, jak nazywają się ich osiedla? I czym kierują się deweloperzy wymyślając coraz bardziej elektryzujące nazwy?
W 2018 roku kierowców czekają duże zmiany. Po przekroczeniu 24 punktów kierowca nie straci prawa jazdy, ale będzie musiał udać się na kurs reedukacji. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie i co jeszcze się zmieni? Gościem Dzień Dobry TVN był dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Marek Konkolewski.
Katarzyna Kołodziejczyk jest studentką szóstego roku weterynarii, która od dwóch lat wyjeżdża do Afryki, aby zdobywać wiedzę na temat leczenia dzikich zwierząt. Z jakimi zwierzętami ma tam do czynienia? Teraz zamierza zabrać do Afryki grupę polskich studentów. O swojej pracy w Afryce i projekcie Kasia mówiła w Dzień Dobry TVN. Obok niej usiadła pielęgniarka dzikich zwierząt z Afryki Megan Sinclair. Jak dziewczyny się poznały?
Miesiąc temu polscy bobsleiści Mateusz Luty i Krzysztof Tylkowski wygrali zawody Pucharu Europy. To pierwsi w historii Polacy, którzy osiągnęli tak duży sukces w wyścigach bobslejami. Osiągnięcie robi jeszcze większe wrażenie ze względu na fakt, że w Polsce nie istnieje tor bobslejowy z prawdziwego zdarzenia. Jak więc wyglądają ich treningi i gdzie się odbywają? O czym duet na medal marzy teraz? Jak długo jeżdżą bobslejami? I jak wyglądała ich sportowa przeszłość?
Agnieszka Woźniak-Starak: "9 stycznia to był bardzo zabawny dzień. Wszyscy oczekiwali na rekonstrukcję ale nikt nie spodziewał się takiego armagedonu (...) opozycja żądała odwołania ministrów i nagle wszyscy oni zostali odwołani". O nowym, rządowym otwarciu autorstwa premiera Mateusza Morawieckiego opowiedział nam, w studiu Dzień Dobry TVN Andrzej Stankiewicz. Kim są nowi ministrowie i jakie funkcje pełnili do tej pory?
Czym są algorytmy, jak działają i w jaki sposób wykorzystujemy je w codziennym życiu? Jak to się dzieje, że programy są w stanie przewidzieć nasze wybory lub zaproponować muzykę albo film, który nam się spodoba? O sztucznej inteligencji, z którą mamy do czynienia na co dzień, rozmawialiśmy z Aleksandrą Przegalińską - badaczką nowych technologii z MIT w Bostonie.